S ciljem pronalaženja kvalitetnih rješenja problema prometnih recidivista u ponedjeljak su se sastali predstavnici MUP-a i Fakulteta prometnih znanosti, suglasni da sankcije propisane važećim zakonom nedovoljno odvraćaju vozače od ponavljanja prometnih prekršaja, pa je intencija ići prema rješenjima koja bi uključivala trajnije oduzimanje dozvola.
Iz MUP-a su priopćili da je ministar Davor Božinović održao sastanak s predstavnicima Fakulteta prometnih znanosti, kako bi se u što kraćem roku reagiralo na problem prometnih recidivista te pronašla kratkoročna i drugoročna rješenja za podizanje razine sigurnosti prometa na cestama.
Napominju da su u prvih deset mjeseci ove godine na hrvatskim cestama poginule 272 osobe u 257 prometnih nesreća, a 185 njih poginulo je na mjestu nesreće, što je 68 posto ukupnog broja poginulih. Ističu i da su u zadnja tri vikenda u akcijama prometne policije zaustavljena 233 recidivista na razini cijele države.
U MUP-u kažu da su sastanak inicirali temeljem mišljenja da su u kvalitetnom i sveobuhvatnom rješavanju novonastale prometne situacije, struka i znanost najbitnije karike, te su obje strane nakon iznesenih ideja, realnih mogućnosti, stvarnih potreba i prijedloga rješenja problema izrazile zadovoljstvo kompatibilnošću gledišta, metoda i određivanja prioriteta djelovanja.
Suglasni su da sankcije propisane važećim Zakonom o sigurnosti prometa na cestama ne ispunjavaju u potpunosti svoju svrhu, odnosno počinitelje nedovoljno odvraćaju od ponavljanja prometnih prekršaja ili kaznenih djela.
“Stoga je intencija ići prema rješenjima koja bi mogla uključiti trajnije oduzimanje vozačkih dozvola, ali i oduzimanja vozila kao predmeta kaznenog djela ili prekršaja, prijedloga uvođenja objektivne odgovornosti vlasnika vozila s kojim je prekršaj ili kazneno djelo počinjeno te konkretnijeg propisivanja zaštitnih mjera za prometne prekršaje”, ističu u MUP-u.
Podupiru, kažu, i prijedlog Fakulteta prometnih znanosti o osnivanju Centra izvrsnosti u okviru tog fakulteta, u koji bi se uključila sva nadležna tijela i u kojem bi se donosila strateška rješenja.
Uz ministra Božinovića, na sastanku su sudjelovali i ravnatelj policije Nikola Milina, njegov zamjenik Josip Ćelić, načelnik Uprave policije Ivan Merćep i načelnik Službe za sigurnost cestovnog prometa Josip Mataija, s operativne strane, te glavna tajnica MUP-a Sanda Šimić Petrinjak i pomoćnik ministra za pravne poslove i ljudske potencijale Ante Delipetar.
U ime Fakulteta prometnih znanosti prisustvovali su dekan Tomislav Josip Mlinarić, iz Zavoda za cestovni promet Luka Novačko i Rajko Horvat s Katedre za sigurnost cestovnog prometa.
Iz MUP-a napominju da ovo nije prvi susret stručnjaka dviju institucija po ovom pitanju te da su, iako nisu jedini odgovorni za stanje sigurnosti, započeli s aktivnostima u pronalaženju adekvatnijih rješenja, primjerenijih trenutnim okolnostima i s ciljem očuvanja života, podizanja prometne kulture i poštivanja prometnih propisa, kroz stručne radne skupine koje obrađuju potrebne pravne podloge za podizanje sigurnosti u prometu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.