Europska agencija za lijekove zaključila je nakon provedene procjene, da korist primjene lijekova za visoki tlak koji sadrže hidroklorotiazid i dalje nadilazi moguće rizike vezane uz njihovu primjenu.
Ni Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) do danas nije zaprimio nijednu prijavu sumnje na pojavu nemelanomskog raka kože kod pacijenata liječenih hidroklorotiazidom, priopćeno je u četvrtak iz HALMED-a.
Lijekovi koji sadrže hidroklorotiazid široko se primjenjuju za liječenje hipertenzije, kao i za liječenje kardiogenog, hepatogenog ili nefrogenog edema ili kronične insuficijencije srca.
U povodu današnjih medijskih navoda nositelji odobrenja za lijekove koji sadrže hidroklorotiazid u Republici Hrvatskoj, u suradnji s Agencijom za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) i Europskom agencijom za lijekove (EMA), uputili su pismo zdravstvenim radnicima o riziku od nemelanomskog raka kože povezanog s primjenom hidroklorotiazida.
Pismo je upućeno kako bi se zdravstvene radnike informiralo o farmakoepidemiološkim ispitivanjima provedenima u Danskoj koja ukazuju na malo povećani rizik od pojave nemelanomskog raka kože pri izlaganju visokim kumulativnim dozama hidroklorotiazida u odnosu na učestalost pojave ovog raka kože kod osoba koje ne primjenjuju ove lijekove, navodi u priopćenju glasnogovornica HALMED-a Jasminka Tadin.
Uočeni rizik odnosi se isključivo na nemelanomski rak kože koji se značajno razlikuje od melanomskog raka prema ishodu i ozbiljnosti, kažu iz HALMED-a.
Nemelanomski rak kože ima odlične ishode i vrlo se uspješno liječi; najčešće kirurškim odstranjivanjem lezija ili drugim lokalnim liječenjem (npr. krioterapija) ili topikalnom terapijom izravno na kožnu leziju. Pritom je važno naglasiti da je kod pacijenata koji uzimaju hidroklorotiazid kroz dulje vremensko razdoblje, rizik od razvoja nemelanomskog raka kože i dalje malen, dodaje se u priopćenju.
Iz HALMED-a podsjećaju da su izloženost UV zrakama (kronična, kumulativna izloženost suncu) i svijetli fototip kože (svijetla put, svijetla kosa i oči, sklonost nastanku opekotinama od sunca) najvažniji rizični čimbenici u etiologiji raka kože.
Od ranije je poznato da hidroklorotiazid može povećati osjetljivost kože na UV zračenje (tzv. fotosenzitivnost), što može biti uzrok malog povećanja rizika od nastanka promjena na koži.
U svrhu minimizacije rizika, HALMED je uputio preporuke pacijentima i zdravstvenim radnicima.
U preporuci za pacijente navodi se da “trebaju nastaviti s primjenom propisane terapije. Samoinicijativno prekidanje liječenja može ozbiljno naštetiti pacijentima. U slučaju bilo kakvih pitanja o terapiji, pacijenti se trebaju obratiti svom liječniku. Savjetuje se da redovito provjeravaju kožu zbog mogućeg nastanka bilo kakvih novih lezija ili promjena na već postojećima. O svakoj sumnjivoj kožnoj leziji potrebno je odmah obavijestiti liječnika. Također se savjetuje da ograniče izlaganje sunčevoj svjetlosti i UV zrakama te da se prikladno zaštite prilikom izlaganja kako bi se minimizirao opći rizik od raka kože. Pacijenti koji su već preboljeli rak kože trebaju pri sljedećem pregledu o tome obavijestiti svog liječnika”.
Zdravstvenim radnicima HALMED preporučuje da pacijente koji uzimaju lijekove koji sadrže hidroklorotiazid, treba obavijestiti o riziku od nemelanomskog raka kože i savjetovati ih da redovito provjeravaju kožu zbog mogućeg nastanka bilo kakvih novih lezija ili promjena na već postojećima te da o svakoj sumnjivoj kožnoj leziji odmah obavijeste svog liječnika. Sumnjive kožne lezije moraju se odmah pregledati, potencijalno uključujući histološku pretragu uzorka biopsije. Pacijente treba savjetovati da ograniče izlaganje sunčevoj svjetlosti i UV zrakama te da se prikladno zaštite prilikom izlaganja kako bi se minimizirao opći rizik od raka kože. Za bolesnike koji su već preboljeli rak kože moguće je potrebno razmotriti primjenu lijekova koji sadrže hidroklorotiazid.
Popis lijekova koji sadrže hidroklorotiazid, a koji se nalaze u prometu u Republici Hrvatskoj dostupan je na službenim internetskim stranicama HALMED-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram