Europska komisija spašava Hrvatsku od arbitražnih sporova teških milijarde kuna?

Vijesti 11. sij 201911:51 > 11:56
Ilustracija

Komisija predlaže izjavu koju bi prihvatile sve članice, a čija je podloga odluka Europskog suda u slučaju investitora Achmea protiv Slovačke, kojom su izvan snage stavljene odredbe o arbitraži, iako je u njoj već bila donesena i presuda.

Hrvatska Vlada jučer je dala suglasnost na potpis te izjave, a potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih poslova Marija Burić Pejčinović objasnila je da bi izjava značila prihvaćanje stajališta, za što se Hrvatska od početka zalaže, da se presuda Europskog suda odnosi na sve dvostrane ugovore o zaštiti ulaganja između država članica koje sadrže arbitražne odredbe pa tako i na ugovor o Energetskoj povelji. To znači i da su, dodala je, arbitražne odredbe protivne pravu EU-a od dana pristupanja pojedine države EU-a, pa onda ne postoji ni valjani pristanak država članica na arbitražni sporazum, niti te odredbe mogu služiti kao osnova za vođenje postupaka. Hrvatska je, najavila je ministrica, spremna staviti sve bilateralne ugovore izvan snage, bilo višestranim ugovorima između država bilo dvostranim, piše Novi list.

“Izjava je od velike važnosti za Hrvatsku jer će poslužiti kao dodatni argument za osporavanje nadležnosti u sporovima koji su u tijeku. Protiv Hrvatske se vodi osam postupaka, šest temeljem bilateralnih ugovora i dva temeljem Energetske povelje. Hrvatska je u svim postupcima istaknula prigovore nadležnosti, ali arbitražne sudove trebala bi dodatno uvjeriti činjenica da i druga država ugovornica, država iz koje dolazi investitor, ima isto stajalište”, rekla je ministrica.

Protiv Hrvatske se trenutno na Međunarodnom centru za rješavanje ulagačkih sporova (ICSID) u Washingtonu vodi osam sporova ukupno vrijednih najmanje milijardu eura, od kojih su najpoznatiji oni koje je pokrenuo mađarski MOL zbog plinskog biznisa i četiri banke zbog konverzije kredita u švicarcima. Neki su sporovi tek pokrenuti, a neki se vode godinama, primjerice onaj koji je pokrenuo MOL star je pet godina, a nadu Hrvatskoj da ICSID možda neće ni odlučivati o konačnim odštetama ili da ih država neće morati platiti ako budu i dosuđene, daje najnovija inicijativa Europske komisije, zaključuje Novi list.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook| Instagram