Saborski zastupnik Hrasta Hrvoje Zekanović pozvao je u srijedu tijekom slobodnog iznošenja stajališta hrvatsku Vladu da uvjetuje Srbiji ulazak u EU priznavanjem agresije na Hrvatsku te pitanjima nestalih, granice i ratne odštete.
“Imamo povijesnu priliku koju za dvije godine kada Srbija uđe u EU više imati nećemo. Ovdje imamo priliku da uvjetujemo Republici Srbiji njezin ulazak u EU blokiranjem otvaranja i zatvaranja poglavlja”, kazao je Zekanović ocijenivši nedopustivim “nesuverenističko ponašanje hrvatske Vlade”.
“Smatram da hrvatska vlast mora biti malo više suverenistička, da naš premijer Plenković mora razmišljati malo više kao hrvatski premijer, a manje kao Europljanin jer mu je legitimitet dao hrvatski narod i on mora zastupati hrvatske interese”, istaknuo je
Odgovorio mu je Branko Bačić (HDZ) koji smatra da bi bilo glupo da Hrvatska blokira pregovore državi koja ih tako sporo otvara i koja još nije ni jedno poglavlje zatvorila. Pritom je posebno istaknuo važnost za Hrvatsku poglavlja 23 koje se odnosi na pravosuđe i temeljna prava i poglavlja 24 koje se odnosi na slobodu, pravdu i sigurnost, u kojima Srbija mora ispuniti određena mjerila.
“Dok ta mjerila Republika Srbija ne ispuni, nema govora o zatvaranju ta dva poglavlja, a niti ukupnih pregovora za pristupanje u punopravno članstvo u EU. Hrvatska pažljivo i pomno prati situaciju upravo oko poglavlja 23, 24 i ostalih poglavlja”, naglasio je Bačić.
“Prema tome, tražiti blokadu pregovora Republike Srbije, za nas je neprihvatljivo, za nas je priglupo i Hrvatska eventualnom blokadom Srbije samo bi stvorila sebi probleme u ovom trenutku. Za to nema nikakvih razloga”, dodao je Bačić.
Zastupnik Emil Daus u ime Kluba IDS-a, PGS-a i RI-a upozorio je tijekom slobodnog iznošenja stajališta na gotovo 60 milijuna kuna neiskorištenih sredstava sufinanciranih putem EU fondova kroz program ruralnog razvoja za razdoblje 2014.-2020.
Za tu mjeru Istarski vodovod pripremio je 14 projekata i svu potrebnu projektno tehničku dokumentaciju te zatražilo potrebno mišljenje od Ministarstva zaštite okoliša i energetike, no oni nisu realizirani zbog, kako je kazao Daus, nedovoljnog angažmana i neodgovornosti Ministarstva zaštite okoliša.
“Jer kako drukčije objasniti da predmetno mišljenje putem elektroničke pošte stiže samo 13 minuta prije zatvaranja aplikacije za prijavu projekata iako su zahtjevi za istim poslani resornom ministarstvu 35 dana prije”, kazao je Daus pitajući koji je cilj takvog pristupa Ministarstva zaštite okoliša i tko će odgovarati za to što se ovako veliki i važni projekti nisu realizirali.
Branimir Bunjac (Klub Živog zida i SNAGA-e) upozorio je na slučaj Dražena Hamera iz Štrukovca iz Međimurske županije čija mirovina iznosi točno 571 kunu od kojih svaki mjesec unazad tri godine javni bilježnici skidaju iznos od 148 do 206 kuna na ime ovrha za HRT pristojbu.
“Od novca koji se naplaćuje samo trećina predstavlja dug, a dvije trećine predstavljaju troškovi postupka odnosno nagrade za javne bilježnike. U budućem Ovršnom zakonu nužno je ukloniti posrednike iz postupka ovrha”, kazao je Bunjac najavljujući kako će Živi zid uskoro ponuditi svoje zakonsko rješenje.
Miro Bulj (Klub Mosta) nezadovoljan je primjenom izmjena Zakona o porezu na dohodak koje se tiču paušalnog poreza za male iznajmljivače u obiteljskom smještaju tvrdeći da se njime želi uništiti male iznajmljivače.
“Ovaj protuustavni zakon unio je kaos među iznajmljivače, gdje se 100.000 malih iznajmljivača želi uništiti u interesu velikih turističkih hotelskih kuća”, kazao je Bulj posebno prozvavši gradonačelnika Splita Andru Krstulovića Oparu zbog najave povećanja paušala za 50 posto.
Silvano Hrelja (Klub GLAS-a i HSU-a) iznio je rezultate istraživanje koje je provela Hrvatska stranka umirovljenika među hrvatskim građanima koji žive u višekatnim stambenim zgradama o interesu za ugradnju dizala u uz sufinanciranje sredstvima EU-a. U 22 hrvatskih grada interes za ugradnju diozala pokazalo je pokazalo je 705 zgrada u kojim ukupno živi 7109 građana starijih od 65 godine ili osobe s invaliditetom, kazao je Hrelja.
Brnko Hrg (HDS, HSLS, HDSSB) pozvao je na donošenje zakona o neradnoj nedjelji osvrnuvši se na pojedine jedinice lokalne samouprave koje su započele samoinicijativno u pregovorima s trgovinama uvoditi neradne nedjelje, a Boris Milošević (Klub SDSS-a) ukazao na birokratske probleme isplate stare devizne štednje u bankama koje imaju sjedište u Srbiji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.