Ako žele prijaviti projekt na 85 milijuna kuna vrijedan antikorupcijski natječaj Europskog socijalnog fonda (ESF), udruge prvo moraju dobiti zeleno svjetlo od čelnika grada, općine ili županije u kojem žele raditi protiv korupcije.
Gong upozorava da su ovakvi uvjeti natječaja izrazito problematični i suprotni od svrhe programirane u Europskom socijalnom fondu, a s obzirom na općepoznate uloge lokalnih šerifa u Hrvatskoj.
“Stoga tražimo od Ureda za udruge Vlade RH da povuče ovaj natječaj i promijeni uvjet prema kojima je udrugama civilnog društva JLRS obavezan partner. S lokalnim čelnicima udruge u načelu mogu surađivati, ali ako se provođenje antikorupcijskih projekata uvjetuje partnerstvom s lokalnim šerifima, to može dovesti do razvodnjenih projektnih ideja, a ni najbolje ideje neće moći proći ako ih osmisle udruge koje okupljaju zviždače ili ukazuju na koruptivne rizike i poteze lokalnih šerifa.
U slučaju Grada Zagreba, koji je sjedište 12.000 udruga, to znači da uvjete za projekte postavlja gradonačelnik koji ima desetke korupcijskih afera, optužnice i suđenja u tijeku, a ne odgovara ni na upozoravajuće nalaze Državne revizije ni na novinarska pitanja”, kažu u Gongu.
“Hrvatska ne zaslužuje naći se u društvu zemalja poput Mađarske i Poljske koje Europski parlament proziva što zloupotrebljavaju europske fondove protivno njihovoj svrsi, pa čak i za hranjenje svojih korupcijskih hobotnica. Ukoliko se 85 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda uistinu i raspodijeli pod već raspisanim uvjetima, bit će to još jedan u nizu dokaza o namjerama hrvatskih vlasti protiv agilnog civilnog društva, a u korist širenja korupcijskih interesa i na europske fondove u Hrvatskoj”, priopćili su u petak iz Gonga.
Gong je pisao odgovornim institucijama tražeći povlačenje natječaja i njegovo novo raspisivanje s izmijenjenim uvjetima, a na ovu temu u ponedjeljak će detaljnije govoriti na press konferenciji.