Gost Novog dana bio je saborski zastupnik HDZ-a i član Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Miroslav Tuđman.
Danima raspravljamo o aferi lažnih fotografija ministra poljoprivrede i potpredsjednika Vlade Tomislava Tolušića. Vi ste spomenuli da treba voditi računa i o međunarodnom okruženju. Jeste li mislili na prijetnju izvana?
“To se odnosili da treba voditi računa uopće na pitanje lažnih vijesti, dezinfomrcija… Govorio sam da se u našim okvirima rijetko vodi računa o tim međunarodnim čimbenicima, koji u nekim slučajevima mogu biti zainteresirani. Nisam tvrdio da je i ovo takav slučaj. Danas je u globalizaciji medija jasna stvar da ne možete učinke lažnih vijesti ograničiti samo na lokalnu sredinu.”
Neki za ovaj slučaj tvrde da je riječ o ugrozi nacionalne sigurnosti?
“Govori se o ocjeni koja ide u tom smjeru. Vi ako naprosto, jednog ministra i k tome još potpredsjednika Vlade idete diskreditirati na taj način, jasno je da destabilizirate Vladu. Jasno je da je to nešto što može imati domino efeket i može se govoriti da je to ugroza stabilnosti.”
Zašto SOA nije ranije o slučaju obavijestila DORH?
“Tu je naprosto pitanje poznavanja ovlasti koje pojedine institucije imaju. Kada je došlo do SOA-e ona prvo treba prethodnim radnajma vidjeti ima li osnove da se to postavi kao problem kaznenog prekršaja kojim će se baviti druge institucije.”
Kakvog smisla ima sada, kada je SOA već utvrdila da se radi o lažnim fotografijam, da USKOK ponovno provodi izvide?
“Dokaze koje je prikupljala SOA nisu sudski dokazi. Kada to rade USKOK i DORH, to će onda biti službeno potvrđeno.
Postavlja se načelno pitanje i mislim da bi o tome trebalo govoriti. Danas su te ugroze cyberterorizma, cyber plasiranja dezinformacija uzimaju sve više prostora i maha i Hrvatska bi trebala stovirti specijalni centar koji će se samo tiem baviti za potrebe raznih državnih institucija.”
Bi li javnost znala za cijelu priču da tjednik Nacional nije objavio fotografije?
“Nalazim se u prostoru nagađanja. Onaj tko je htio plasirati tu priču bio je svjestan, da ako se to plasira preko Facebooka, Youtubea ili na jedan od ovih načina to neće biti tako uvjerljivo. Javnost bi znala, ali daleko teže bi bilo argumentirati.”
Spomenuli ste borbu s fake newsom. Otvorena je i rasprava o mogućoj cenzuri koju bi mogao donijeti novi zakon.
“Lažne vijesti nisu problem samo Hrvatske, vidimo da se i predsjednik Trump poziva na te lažne vijesti kojima ga žele rušiti. To je nešto o čemu i čelnici europskih država danas govore. Nije to naša tema niti specifičnost. Pitanje je želimo li mi istinu ili želimo ostaviti prostor tako da se može zagađivati dezinformacijama.”
Analizirali smo danima incidentnu situaciju između zastupnika Grmoje i premijera pa smo imali i svađu gdje se istaknuo se Josip Đakić, koji je više puta Grmoji opsovao, a drugi ga je HDZ-ov zastupnik nazvao klošarom. Đakić je rekao da njegov postupak nije bio primjeren, ali da je bio efikasan.
“Nije mi jasno zašto ste došli samo na HDZ. Mislim da je po količini nepristojnih uvreda ili neprimjerenog ponašanje u daleko većoj mjeri to oporba nego HDZ.”
Na koga mislite?
“U Saboru se tjedno čuje lažete, kradete, lopovi, bagra i tak dalje. Mislim da to nisu riječi koje bi čuli u bilo kojem pristojnom parlamentu. U britanskom se parlamentu isto galami viče, ali ne viče se vi ste lopovi, kriminalci.”
Postoji li mogućnost da se to uredi?
“Postoji. Govori se o pitanju ogovornosti za javnu riječ, ne vidim zašto bi od te odgovornosti netko bio izuzet. A saborski zastupnici jesu i to dvostruko. Prvo da za ono što govore u Saboru ne moraju odgovorati, a drugo je da se za privatne tužbe ne ukida imunitet do kraja mandata. Po mom mišljenju pitanje klevete je nešto što je nedopustivo u jednom pristojnom društvom, to je po mom mišljenju jedno krivo shvaćanje slobode govora, odnosno odgovornosti za rad u Saboru.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook| Instagram