Referendumske inicijative ubuduće će morati javno objaviti svoje donatore. To je samo dio iz prijedloga novog Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma. Upravo to je razljutilo referendumske inicijative. SDP je manje kritičan, optužuje HDZ samo za prepisivanje.
Andrej Plenković zakucao je ‘prvi čavao u lijes građanskih narodnih referenduma’ – tvrde u Udruzi u ime obitelji koja ne želi da se pitanje referenduma uređuje Zakonom o financiranju izborne promidžbe.
“Jedino ne vidimo koji je javni interes da se za donacije od 50 i 100 kuna, a to su većina takvih malih donacija za referendume, koji je javni interes da se objavljuju imena tih donatora. Načelno bi se moglo postaviti da se objavljuju imena iznad određenog iznosa”, kaže Ivan Munjin, član Upravnog odbora udruge.
Protive se objavi imena donatora koji će morati ovjeriti izjavu da nemaju dugovanja prema državi i radnicima.
“Zbog čega im smeta da se zna tko je donator, koliko je uplatio, da se ograniče donacije, da se utvrdi distinkcije između državnog i lokalnog referenduma, zakonom će se kasnije rješavati sama procedura referenduma. Ovim se zakonom definira financijski aspekt”, kaže Branko Bačić, Klub zastupnika HDZ-a.
Zakonom se uređuje i način raspoređivanja novčanih sredstava političkim strankama. Ubuduće će novac dobivati temeljem konačnih rezultata izbora. Zastupnicima GLAS-a nelogično je da novac za njihove mandate dobiva HNS koji je izdao birače i sklopio koaliciju s HDZ-om.
“Neovisno što se radi konkretno o stranci kojoj pripadam, ali smatram da rezultati izbora i da ona politička opcija treba dobiti sredstva za svoj rad koja je dobila mandate na samim izborima. Dakle, izborni rezultat, a ne što se dogodilo naknadno”, smatra Milorad Batinić, Klub zastupnika HNS-a.
Također ,za donacije čija je vrijednost veća od 5.000 kuna potpisuje se ugovor između donatora i primatelja donacije. Novost je i da nezavisnim zastupnicima neće neće ostajati novac ukoliko postanu članovi političke stranke.
“Kao i što mandat pripada osobi tako bi trebala i ta financijska sredstva za obnašanje političke dužnosti dok se osoba nalazi na toj funkciji bi trebala pripadati toj osobi da ih može koristiti za političke aktivnosti”, komentira Marin Škibola, nezavisni zastupnik.
U SDP-u optužuju HDZ da su većinu zakona prepisali od njih.
“Ali ima jedan dio koji nije prepisan od nas i taj nas brine. Konkretno radi se o načinu prikazivanju troškova tijekom same izborne promidžbe, kaže Arsen Bauk, Klub zastupnika SDP-a.
“Jel to SDP hvali ili grdi ovaj zakon? Dakle, niz vlada je radilo na ovom zakonu. Uočeno je veliki broj nedostataka i manjkavosti u zakonu. Sva dobra rješenja koja je predlagao i SDP i bivše vlade i ova vlada mi smo implementirali u ovaj zakon”, poručuje Lovro Kuščević, ministar uprave.
Povećavaju se i sredstva za financiranje kampanje za europske izbore. Konačna namjera cijelog zakona je veća transparentnost političkih stranaka i referendumskih incijativa kad je u pitanju novac.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.