Ines Strenja bila je gošća Dnevnika u 18 N1 televizije.
Amsterdamsoj koaliciji danas su se priključili novi članovi. Optimistično čekaju europske izbore. Strenja kaže kako “oni koji nisu dovoljno jaki moraju ići u ‘kobasici'”.
“Kad je osam stranaka naslagano, one nijedna nemaju snage dobiti mandat. Most to može. Most vrlo ozbiljno pristupa ovim izborima i još će se vidjeti što Most predstavlja. Pokazat ćemo snagu na ovim europarlamentarnim izborima”, govori Strenja. Most će kaže na ove izbore ići samostalno.
Ipak, kaže i kako se Most upravo s Amsterdamskom koalicijom oko mnogih tema – slaže.
“Oko mnogih tema smo se okupljali. I opozicija i pozicija se mogu okupiti oko dobrog zakona, vidjeli smo to prošli tjedan u Saboru”, kaže Strenja.
Na pitanje je li Most desna stranka, Strenja kaže kako način na koji se ona i Miro Bulj bore oko nekih pitanja pokazuje da je “danas pitanje što je desnica, a što ljevica”.
“Danas socijalne teme pokrivaju puno širi dijapazon od te podjele. Da meni netko govori da sam desnica, a borim se za položaj onih koje je ljevica izgubila iz vidokruga…”, kaže i dodaje kako nema ništa protiv etikete desnice ako je to zbog Domovinskog rata i krvi koja se prolila, ali da se istodobno ne može reći da nije ljevica.
Govoreći o pravima manjina, na koje Most nije u svim situacijama gledao blagonaklono, Strenja kaže kako Most nikada nije bio protiv prava manjina.
“Samo dovodimo u pitanje moraju li baš manjinci određivati u kojem će smjeru ići Hrvatska”, kaže. Smatra i da bi većina građana na to pitanje odgovorila kao i Most.
Zdravstvo
Što liječnike tjera u politiku? “Kao i svi drugi imaju pravo ući u politiku. Borim se da mnogi uspješni liječnici pokažu što su spremni učiniti da promijene situaciju. Most je oduvijek smatrao zdravstvo bitnom temom i otvaramo pitanja za koja smatramo da će pokrenuti zdravstveni sustav”, kaže.
Na pitanje je li Milan Kujundžić najnesposobniji ministar zdravstva koji je stolovao u tom resoru, Strenja odgovara: “Nadam se da će mu građani na to pitanje odgovoriti na izborima. Mi ćemo izvlačiti stvari koje nisu dobre.”
Govoreći o stanju u bolnicama, u kojima stanje naočigled postaje sve lošije, Strenja kaže: “Predugo je politika probleme zdravstva gurala pod tepih. Nedostaje liječnika i sestara. Problem je predugo prisutan, zatvarale su se oči. Lokalne samouprave ne mogu to riješiti, ne možete plaćom zadržati liječnika kad mnoge druge stvari nisu dobro riješene.”
Antivakcinacijski pokret koji u Hrvatskoj potiče Živi zid smatra jednom od najvećih opasnosti.
“Vrlo jasno sam rekla da je problem koji smo zanemarivali, koliko života cijepljenje spašava, zanemarila administracija. WHO je među 10 najvećih prijetnji zdravlju uvrstio antivakcinacijski pokret. Pogledajte samo priču s gripom. U 2011. cijepilo se 620.000 građana, ove godine 300.000. Antivakcinacijski pokret je uspio svojom agresivnom propagandom objasniti da se prvo razmišlja o komplikacijama, a ne o dobrobiti cjepiva. I mi liječnici imamo svoj krimen”. kaže.
Što se tiče liječenja marihuanom, kaže kako je ono dopušteno, ali nije dostupno.
“Neprihvatljivo je da se u Imunološkom zavodu unište velike količine ulja kanabisa koje je imalo toliku cijenu da nije bilo dostupno onima kojima je potrebno. Kanabis ne liječi, ali ublažava tegobe teškim bolesnicima, treba razmišljati i o tome da ide na recept”, kaže Strenja.
Potez predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović koja je, i prije njegovog zahtjeva, najavila da će pomilovati Huanita Luksetića, Strenja smatra populističkim.
“Liječnici tek trebaju reći treba li njemu marihuana, i je li količina koja je zaplijenjena dovoljna za godine liječenja”, smatra Mostovka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook| Instagram.