Ivo Josipović: "Predsjednica je bila ozbiljan faktor ustašofilije u Hrvatskoj"

Vijesti 18. velj 201909:10 > 10:49
Ilustracija

Bivši predsjednik Ivo Josipović komenitrao je u Novom danu četiri godine mandata predsjednice Kolinde Grabar Kitarović kao i njeno priznanje da je pogriješila kad je 'Za dom spremni' nazvala povijesnim hrvatskim pozdravom, zbog čega je okrivila svoje savjetnike.

“Vidim, govori se o novoj predsjednci, rekao bih da je riječ o kontinuitetu. Ista predsjednica s istom ideologijom, koje zapravo nema. Njena politika je bila u funkciji privlačenja glasova, idućih izbora, ma koliko oni bili daleko….Počela je s podrškom desnice, čak i radikalne, bila je jedna od osoba koja je dala krila ustašofiliji u Hrvatskoj. Vješto se snalazila u radikalno desnom kontekstu… Ima puno onih koji joj ne vjeruju jer riječ je o kontinuitetu pomalo kameleonske politike koja gleda gdje bi što uštipnula. Bila je jedno vrijeme eksponent najradikalnijih snaga u Hrvatskoj”, rekao je Josipović, dodavši da on nije nikada koketirao s radikalnim elementima, a pogotovo ne ustašofilima. 

VEZANE VIJESTI

Osvrnuo se i na činjenicu da se predsjednica pozvala na savjetnike kada se opravdavala zbog pozdrava ZDS.  “Ovo što smo čuli od gospođe predsjednice da su je savjetovali da je ZDS stari povijesni pozdrav. To je zabrinjavajuće. Samoponižavajuće je da za jedan ozbiljan politički gaf krivi savjetnike i to one koji nisu više gore, pretpostavljam. Predsjednik i predsjednica su odgovorni za sve, neovisno o savjetnicima. Oni nisu samostalni faktori, sve što izgovori predsjednica ili predsjednik, ide na dušu predsjednika ili predsjednice”, poručio je Josipović dodavši da poznavanje konteksta pozdrava ZDS spada u opće obrazovanje. 

“Poražavajuća je činjenica da predsjednica države ne zna svoju povijest. To je strašno, ako to nije znala, sutra će biti doktorica političkih znanosti, pa kakvo je njeno znanje”, rekao je bivši predsjednik, dodavši da misli kako je riječ o kombinaciji političkog kameleonstva i određene podobrazovanosti.

Iako je i Josipović smijenio svog savjetnika, profesora Dejana Jovića, on kaže da je bila riječ o potpuno različitom slučaju: “On je iznimna osoba, vrlo obrazovan čovjek. Izlazio je s izjavama nakon što smo se dogovorili da ćemo u kampanji napraviti pauzu. Govorim o izjavi o karakteru referenduma o neovisnosti Hrvatske. Molio sam ga da u vrijeme kampanje spusti lopticu, on je to rekao, to me razljutio, možda bih danas napravio drugačije”.

Dodaje da savjetnici ne bi smjeli presudno utjecati na stavove predsjednice ili predsjednika. 

Osvnruo se i na tvrdnje bivšeg predsjedničinog savjetnika Mate Radeljića da se Grabar Kitarović sa srbijanskim kolegom Vučićem dogovorila kako više neće koristiti izraze velikosprska agresija i genocid u Srebrenici. 

“Riječ je očito bila o dvorskim igrama na Pantovčaku pri čemu se dobivao dojam da timom ne rukovodi predsjednica, nego gospodin Radeljić. Ja to ne mogu potvrditi…. Mislim da je tvrdnjom htio pokazati prevrtljivost njene politike”, misli Josipović.

Komentirao je predsjedničinu najavu da je spremna sudjelovati na komemoraciji u Jasenovcu: “To je odavno trebala učiniti i sramota je da to nije učinila. Skrivala se po šumi da je ne bi tko vidio da sudjeluje u komemoraciji. Predsjednica je bila ozbiljan faktor ustašofilije u Hrvatskoj, ne samo zbog izjava, kako se odnosila prema Jasenovcu, nego i zbog drugih poteza”.

Josipovića ne bi iznenadilo da predsjednica vrati Titovu bistu na Pantovčak. 

Osvrnuo se i na dolazak srbijanskog kolege Aleksandra Vučića u službeni posjet Zagrebu. Kaže da je dolazak bivšeg predsjednika Srbije Borisa Tadića u Hrvatsku za vrijeme njegovog mandata, značajno popravio odnose dviju država. 

“Predsjednik Tadić je došao na Ovčaru, poklonio se žrtvama Ovčare. Tadić je ozbiljan političar, europskog formata. Vučić je političar potpuno drugog profila. Ja sam pozdravio odluku predsjednice da pozove predsjednika Vučića, sa susjedima treba razgovarati kad se i ne slažemo. Izvedba je bila katastrofalna. Vučić se ponašao kao da je on predsjednik dijela Hrvatske. Predsjednica je pogriješila što ga je pustila da sam ide po Hrvatskoj i ponaša se kao da je on predsjednik tih ljudi… Način na koji se Vučić ponašao prema gospodinu Pupovcu je potpuno neprimjeren. Poruke su bile suprotne od onoga što je trebalo biti, dodatno je antagoniziralo zajednice”, misli Josipović.

Rekao je i da se načelno slaže s izjavom predsjednice o presudi Zoranu Ercegu zbog uzvika da je Franjo Tuđman zločinac: “Predsjednika Tuđmana možete ili ne morate voljeti, demokratsko je pravo da se to izrazi. Potpuno je neprimjerena zatvorska kazna pa i uvjetna. Srušene su tisuće spomenika iz Drugogo svjetskog rata, mnogi su vrhunska umjetnička djela koja su svjetski priznata koja nisu samo emoitivno vezana uz povijest ili neku ličnost. To su vrhunska djela koja su srušena, prodana u staro željezo, kako se to kaže, nije otao kamen na kamenu. Savjest nam je potpuno nečista, prekrasni umjetnički spomenici su sravnjeni sa zemljom i nitko nije nikad odgovorao za to”

Josipović smatra i da nikako ne treba mijenjati ustavne ovlasti predsjednika. 

“Ni slučajno, treba operacionalizirati ovlasti koje već postoje. Odabrali smo parlamentarni sustav u kojem predsjednik ima funkciju osigurača. Puna funkcija nastupa kad sustav ne funkcionira, bilo zbog rata, bilo zbog toga što nije formirana vlast. Predsjednik ili predsjednica imaju vrlo važnu ulogu vrhovnog zapovjednika… Milanović bi sad, kako se priča, bio predsjednik, a uvijek se omalovažavajuće odnosio prema instituciji predsjednika… Vlade su ovlasti nagrizale rješenjima koja su na rubu ustavnosti. Silno sam protiv toga da se predsjednik ili predsjednica biraju u parlamentu. Ionako imamo svevlast premijera, ja sam uvijek za podjelu vlasti, kontrolu vlasti, a nikako za to da se sva politička most prenese u Banske dvore… Predsjednik ili predsjednica zbog izbora imaju najveći legitimitet u Hrvatskoj. Problem je u tome što zapravo imamo premijera koji, neću reći da nema legitimitet, ali njegova vlada stoji u političkim strankama koje su na izborima nastupale protiv njega. Sadašnja vlada ne refletkira volju građana. Predsjednik ili predsjednica imaju neupitan politički legitimitet, to bi trebalo sačuvati, operacionalizirati, ali nikako širiti ovlasti”, kaže Josipović.

Bivši predsjednik je rekao i kako nema informacije hoće li se Zoran Milanović kandidirati za predsjednika: “Manje se to zaključuje iz ponašanja njegovog, koliko se zaključuje iz ponašanja njegovih bivših ministara koji to pumpaju. Sve je to legitimno”.

Očekuje da bi se njegova stranka s SDP-om mogla spojiti nakon Glavnog odbora SDP-a, a kaže da ne očekuje nikakvu funkciju: “Htio bi da ovo bude početni korak objedinjavanja na ljevici. Da pokažem da u SDP-u ipak možemo zajedno, da se pokrene proces suprotan onome što se do sad događalo. Kad govorimo o funkcijama, nemam očekivanja posebnih, nego da zajedno krenemo mijenjati redove”.

Na pitanje je li moguće da SDP izabere svog kandidata, a da se Milanović kandidira samostalno, Josipović je rekao: Zoran Milanović nije takva osoba, jer bi to značilo da kandidat ljevice gubi. Dva lijeva kandidata nisu štetna, ali ne bi smjela biti dva iz iste stranke, ali onaj koji kandidat koji otpadne u prvom krugu, njegovi birači bi trebali stati iza kandidata koji ostane u utrci.

Dodao je da Kolinda Grabar Kitarović za poziciju predsjednice ima relativno nizak rejting, ali da je odlučujuća stranačka infrastruktura po čemu svaki HDZ-ov kandidat ima prednost. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram