Odvjetnice Ive Sanadera i Zsolta Hernadija sutkinja je kaznila s po 10 000 kuna jer je utvrdila da su je vrijeđale tijekom suđenja. Prihvatila je zahtjev obrane Ive Sanadera da se medicinskim vještačenjem utvrdi koliko sati rasprave dnevno on može pratiti.
Jadranka Sloković, braniteljica Ive Sanadera, zatražila je odgodu rasprave dok se ne utvrdi njegova raspravna sposobnost, dok je on napustio sudnicu zatraživši ranije isključivanje javnosti što je i učinjeno.
Sanader je kazao kako ne može pratiti dugotrajna svjedočenja zbog zdravstvenog stanja pa je ispitivanje svjedoka prekinuto, te će se nastaviti 25. veljače do kada će se utvrditi koliko je Sanader raspravno sposoban.
Sanader je predložio da se provede medicinsko vještačenje kako bi se utvrdila njegova raspravna sposobnost, odnosno mogućnost sudjelovanja na sudskim raspravama tijekom dana, te koliko je sati sposoban sudjelovati u raspravama na dan.
Bivši premijer je predložio vještačenje ”kako ga ne bi razapinjali u javnosti”, pozvavši se pritom na slučaj iz prosinca kada je dan prije zakazane rasprave za koju se prethodno ispričao bolešću fotografiran u Parizu.
Zbog povišenih tonova i vrijeđanja predsjednice sudskog vijeća tijekom suđenja, sutkinja Maja Štampar Stipić sa 10 tisuća kuna kaznila je Sanaderovu braniteljicu Jadranku Sloković te braniteljicu drugooptuženog Zsolta Hernadija, Lauru Valković.
S MOL-om nismo bili u ratu, ali….
Na raspravi je do sukoba svjedočio Davor Štern, nekadašnji glavni direktor i predsjednik Nadzornog odbora Ine, koji je ustvrdio da je loše poslovanje te tvrtke 2008. skoro dovelo do njenog bankrota.
Odgovarajući na pitanja Sanaderove braniteljice Štern je izjavio da je ta Ina u vrijeme dok je on bio generalni direktor od 1997. do 2000. bila najvažnija hrvatska tvrtka te da je ”ona to i danas”.
Govoreći o odnosima Ine i MOL-a, Štern je kazao da su u upravi Ine sjedili zaposlenici mađarske tvrtke kojoj su bili dostupniji javni podaci o Ini nego članovima uprave s hrvatske strane.
#related-news_0
S MOL-om nismo bili u ratu, ali se oni nisu ponašali kolegijalno. Brinuli smo se za interese dioničara Ine te interesima Vlade RH koja nas je i postavila u taj nadzorni odbor”, zaključio je Štern.
Riječ je o slučaju u kojem je Sanader ranije zbog primanja mita od Hernadija bio osuđen na 10 godina zatvora, Vrhovni sud je kaznu smanjio na osam i pol godina, ali je presudu u konačnici ukinuo Ustavni sud.
Osim za prepuštanje upravljačkih prava u Ini, za što je preko tvrtke Roberta Ježića navodno trebao primiti 10 milijuna eura, Uskok Sanadera u slučaju Ina-MOL tereti i da je s Hernadijem dogovorio izdvajanje nerentabilnog dijela plinskog poslovanja iz Ine. Optužnicom je predloženo i da Sanader, ako ga se osudi i presuda postane pravomoćnom, državi vrati 10 milijuna eura.