U Novoj Gradiški održava se VIII. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijemu. Predsjednik Vlade Andrej Plenković uvodno je rekao da je osmi savjet prigoda da se napravi rezime od prethodnog savjeta koji je bio prije nekoliko mjeseci Pakracu.
– Ostvarili smo velike pomake, vidjet ćete to u prezentaciji ministrice Žalac. Bitno je da smo od svih ugovora koje smo do sada potpisali ostvarili napredak, ukupno smo na 9,7 milijardi kuna ugovorenih sredstava kada je riječ o omotnici za Slavoniju, Baranju i Srijem koju smo formirali na 18,5 milijardi kuna. Imamo još nešto manje od 9 milijardi kuna za ugovoriti i mislim da tempo ide jako dobro. Visoki angažman koji svi pokazujete je jako dobar, pohvalio je sve premijer Plenković.
– Za ukupnu sliku i razumijevanje onoga što radimo važno je spomenuti da smo u 2,5 godine mandata oformili okvir za prioritetnu politiku prema Slavoniji koji daje rezultate. Sada su drugačije okolnosti u usporedbi s vremenom prije toga, brojni projekti koji dolaze odozdo prema gore dobivaju potporu na razini nacionalnih omotnica i europskih sredstava i tako će biti u budućnosti, najavio je Plenković.
Dodao je kako su u makroekonomskom pogledu ostvarili nekoliko bitnih ciljeva u 2,5 godine.
– Izašli smo iz procedure proračunskog manjka, odmah nakon usvajanja odluke o Savjetu za Slavoniju, prije par tjedana izašli smo iz procedure prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, ubrzo nakon toga jedna od tri svjetske agencije za kreditni rejting vratila je Hrvatsku na razinu investicijskog kreditnog rejtinga. Time smo ostvarili nekoliko ekonomskih ciljeva i izbornih obećanja. Povrh toga smo u dijalogu s vama odlučili novu statističku klasifikaciju prostornih jedinica u Hrvatskoj. Novim ustrojem ispravili smo nepravde, osobito kada je riječ o gospodarstvu slavonskih županija. Danas ste Panonska Hrvatska, dakle ne ponovno zajedno s glavnim gradom, koji je automatski zbog svoje ekonomske snage i razvijenosti dizao postotak razvijenosti svih koji su bili u istoj košari s njima. Mislim da je ova klasifikacija puno razboritija i korisnija za one koji imaju namjeru investirati upravo u ovom dijelu Hrvatske. Ako želimo privući ulagače onda klima okolnosti i povoljniji porezni i pravni okvir treba biti upravo onakav da omogući to svojevrsno magnetsko djelovanje. Nastavili smo s fiskalnim i administrativnim rasterećenjem. U ove 2,5 godine imali smo tri vala rušenja administrativnih barijera, tri vala rasterećenja građana i gospodarstva, sve skupa to iznosi 8,5 milijardi kuna. To su veliki iskoraci za kvalitetniji rad naših poduzetnika i konkretne koristi hrvatskim građanima, nabrojao je premijer sve što se radilo zadnje dvije i pol godine.
– Važan instrument koji imamo su intervencijski planovi, ministrica Žalac će nešto reći o tome. Važno je da svi osvijestite taj mehanizam i instrument koji imamo koji baš precizno pomaže baš onim jedinicama lokalne samouprave gdje smo uočili da takva vrsta intervencije s razine države treba biti ona prava dodatna vrijednost da pomogne pojedinim krajevima zemlje. Za sada sve ovo što se odvija, niz njih je upravo ovdje u Slavoniji, ostvaruje vrlo dobre i pozitivne efekte, rekao je premijer, prenosi HRT.
Nakon uvodnih obraćanja predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, župana Brodsko-posavske županije Danijela Marušića i gradonačelnika Nove Gradiške Vinka Grgića, potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić i ministrica regionalnoga razvoja i fondova EU-a Gabrijela Žalac predstavit će dosadašnje rezultate Projekta Slavonija, Baranja i Srijem.
O aktiviranju državne imovine na području pet slavonskih županija govorit će ministar državne imovine Goran Marić, nakon čega će predstavnik Svjetske banke predstaviti izvješće na temu Strateške dijagnoze Slavonije, Baranje i Srijema i preporuke za rast i zapošljavanje s naglaskom na IKT sektor. Nakon sjednice svečano će se potpisati ugovore usmjerene na razvoj turizma i gospodarstva za to područje.