U TNT-u je je voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Bernard Kaić govorio o cijepljenju i antivakcinalnom pokretu.
Kaić je rekao da zadnjih godina sve više govore o važnosti cijepljenja, ne samo građanima nego i zdravstvenim djelatnicima. Istaknuo je kako izabrani liječnici najviše utječu na stavove pacijenata o cijepljenju.
Epidemiolog je rekao da je povećanju procijepljenosti pridonijela prošlogodišnja epidemija ospica u Dubrovniku jer se “više slušala struka nego osobe koje govore što hoće bez odgovornosti”.
Na pitanje što je pridonijelo uspjehu antivakcinalnog pokreta, Kaić je rekao da ne zna te da misli da taj fenomen trebaju proučavati sociolozi, ali da misli kako je to samo dio otpora prema institucijama.
Kaić dodaje kako je potpuno krivo govoriti da cjepiva donose samo dobro i nemaju nuspojava: “Tu i tamo se netko zaleti pa to kaže pa to netko zloupotrijebi. Toliko smo zauzeti odgovaranjem na optužbe koje ne stoje da ne stignemo ono što je normalno konmunicirati. Da cijepljenje ima svoje koristi i rizike i kakvi su omjeri”.
Rekao je da se godišnje zaprimi oko dvjestotinjak prijava nuspojava, ali da to nije odraz stvarnog broja, jer ih veliki broj liječnik ne vidi zbog toga što roditelji ne dovedu dijete ili ih ne poveže s cijepljenjem. Ipak, ističe da se za veliki broj cjepiva znaju nuspojave i da je korsit uvelike veća od rizika.
“Hrvatska je jedna od zemalja EU s najmanje cjepiva u kalendaru cijepljenja”, kaže Kaić i dodaje da većina zemalja još cijepi protiv pneumokoka, što i Hrvatska uvodi ove godine, a da se cijepi i protiv rota virusa.
“Mi smo dosta konzervativni po tom pitanju i kasnije uvodimo cjepiva”, rekao je Kaić.
Na pitanje treba li protiv političara kao što je Ivan Pernar podizati kaznene prijave kad govore protiv cijepljenja, Kaić je rekao da se ne smatra kompetentnim. Ali i da utjecaj političara ovisi o njihovom kredibilitetu.
“Vjerujem da na seljdbenike Živog zida ima utjecaja, ali većina zastupnika u Saboru je sklona cijepljenju, nema tog većeg utjecaja. Štetnije je ako zdravstveni djelatnik priča protiv cjepiva, to bi trebalo kažnjavati. Treba znati službeni stav struke i ako ga u potpunosti negira ja bi sankcionirao tako nešto”, poručio je epidemiolog.
“Bilo bi mi lakše da nema obaveze cijepljenja. Protivnici se šlepaju na prava pojedinca i na zakonsku obavezu i umjesto da razgovaraju o tome… ubacuju krive podatke o cjepivima”.
Ipak, ne može reći koliko bi ukidanje obaveze imalo utjecaja na procijepljenost u Hrvatskoj: “Mislim da nisam ni kompetentan govoriti o tome, mogu samo govoriti što će biti ako se ne cijepimo”.
“Što se tiče kažnjavanja, da ostane obaveza da roditelji cijepe djecu, ali da nema kazne, to smo davno pokušavali preko epidemiološke službe komunicirati, ali pravnici su rekli da ako postoji obaveza, mora biti i sankcija”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram