U Zagrebu je održana konferencija „Hrvatska poljoprivreda – budućnost i tradicija“ koju su organizirali Poslovni dnevnik i Hrvatska zajednica županija.
Na konferenciji su se okupili predstavnici županija, Ministarstva poljoprivrede, proizvođačkih organizacija, udruga i institucija kako bi raspravili o temama vezanim uz udruživanje i kratke lance opskrbe.
Sudionici prvog panela na temu udruživanja bili su državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak, župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić, predsjednik proizvođačke organizacije „Mliječni put Hrvatske“ Mario Rengel i savjetnik proizvođačke organizacije PZ Slavonski svinjogojac Dario Periškić.
„Najbolje što se dogodilo poljoprivredi su proizvođačke organizacije jer se kroz njih stvara dodana vrijednost svakog poljoprivrednog proizvoda“, istaknuo je Periškić. Na njega se nadovezao župan Galić koji je govorio u ulozi jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave na razvoj proizvođačkih organizacija. „Županije omogućuju proizvođačima sigurnije plasiranje proizvoda te je njihova zadaća da osiguraju infrastrukturu za proizvode iz njihove županije. Uzmimo za primjer suradnju slavonskih županija i županija na obali kroz plasiranje poljoprivrednih proizvoda hoteljerima“, objasnio je župan Galić i dodao kako u razvoju proizvođačkih oranizacija veliku ulogu imaju i edukacije koje županije organiziraju kako bi zainteresiranima objasnile na koji način se te strukture razlikuju od zadruga, klastera ili nekih drugih oblika udruživanja.
O kratkim lancima opskrbe raspravljali su župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, voditeljica Radne skupine za obrazovanje i kulturu Hrvatske zajednice županija Vesna Šerepac, organizator manifestacije Proizvodi hrvatskog sela Damir Kovačić i ravnateljica Osnovne škole Vladimir Nazor Sanjica Samac. Kako potaknuti prisutnost domaćih poljoprivrednih proizvoda u lokalnoj prodaji bilo je glavno pitanje ovog panela. Voditeljica Radne skupine za obrazovanje i kulturu Virovitičko-podravske županije Vesna Šerepac je rekla da svaka uprava treba slušati bilo svoje sredine: „Sve što radimo kao javne osobe moramo gledati na način da je rezultat do kojeg smo došli najpovoljniji za korisnike“ naglasila je. S njom se složio i župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić rekavši kako se kod odlučivanja uvijek treba pitati je li ta odluka u interesu građana, lokalne zajednice, a naposljetku i države. Kao dobre primjere poticanja poljoprivredne proizvodnje U osječko-baranjskoj županiji istaknuo je provedbu projekta Regionalnog distributivnog centra voća i povrća te osiguravanje besplatnih obroka za sve osnovnoškolce.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.