Umirovljena profesorica ekonomije Maja Vehovec bila je gošća Newsrooma. Pojasnila je zašto ne podržava referendumsku incijativu "67 je previše". Istaknula je da je Hrvatska mijenjala mirovinski sustav više puta nego što je prošlo godina od osamostaljenja.
“Odlazak sa 67 u mirovinu na red dolazi tek 2033. godine i tri do četiri Vlade pa se može sto puta mijenjati. Ona je podignula emocije i dovela u zabludu ljude jer potpisuju niz drugih zakonskih promjena koja primjerice uključuje i visinu penalizacije na prijevremeni odlazak u mirovinu.
Nemamo studiju ni Vlade ni sindikata. Takve stvari se ne mogu na referendumu određivati, za njih su potrebni stručni izračuni, a ne da se izvlače iz malog prsta.”, smatra profesorica Vehovec.
“Imamo kampanju sindikata i protukampanju Vlade koja je postavila tajming uoči europskih izbora. To uvodi konfuziju jer mjesec dana prije europskih izbora nije se trebala voditi referendumska kampanja.
Ne sporim pravo sindikata za referendumom, znam da su bili frustrirani, bila sam i ja jer se reforma vodila ubrzano i nije prihvatljivo da se u nekim djelovima nije vodio dijalog sa sindikatima. Takve reforme treba pripremiti mirnije i s puno strpljenja. Ministar Marko Pavić bio je loš komunikator po pitanju mirovinske reforme”, zaključuje Vehovec.
Govoreći o trenutnom stanju hrvatskog mirovinskog sustava pojašnjava da nam “na ulazu u radnu snagu dolazi sve manje ljudi, a ljudi koji odlaze u mirovinu duže žive, postoji puno umirovljenika kojima trreba osigurati mirovine, a to trebali omogućiti svojim radom radnici.”
“Nije krucijalno pitanje 67 godina. Mi radimo oko 30 godina, mi premalo dugo radimo. To ne znači da su Hrvati lijeni. Ja ne poznajem nikoga oko sebe da ne želi raditi. Današnje stanje je rezultat događaja iz 90-ih oko privatizacije, politička odluka da se rasturaju poduzeća, a ljude šalju u mirovinu. Sve dođe na naplatu. Ono što se radilo prije 10-15 godina sada dolazi na naplatu”, kaže profesorica.
“Mijenjali smo mirovinski sustav više puta nego što je prošlo godina od osamostaljenja Hrvatske. Reforme uspijevaju ne kada ih amenuju eksperti nego kada politički konsenzus reformu ne iskrivljava nego ju ispunjava u pravom smjeru”, zaključuje Vehovec.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.