"Izjave ministrice su bezobrazne, nikad nas nije ni primila"

Vijesti 02. tra 201520:22 > 22:27
N1

Gošća Dnevnika u 22 bila je Đana Atanasovska, majka Nore Šitum, djevojčice koja je prije dvije godine svojom borbom protiv teškog oblika leukemije ujedinila Hrvatsku.

Bolest je nažalost bila jača, a tragičan rasplet samo je produbila nejasna sudbina novca kojeg je cijela Hrvatska skupila za malenu Noru.

Koliko je novca prikupljeno, koliko je potrošeno, a što se dogodilo s ostatkom?

“To su upravo ona pitanja zbog kojeg je ovaj pravni cirkus nastao. To smo pitanje postavili i suprug i ja udruzi Hrabro dijete i institucijama, ali nikad nismo dobili odgovor.

Ministrica Opačić kaže da će novi Zakon o humanitarnoj pomoći riješiti ovakve probleme, kako se vama čine promjene koje dolaze, hoće li pomoći da se ovakve situacije izbjegnu? Donosi li korak naprije?

“Korak naprijed je svakako. Bilo kakav korak je napredak u odnosu na bezakonje koje je dosad vladalo. Ipak, zakon neće riješiti glavnu problematiku. Novac koji ostane od ranijih akcija će biti u udruzi za iduće akcije, ali nitko ne kontrolira što udruga radi s tim novcem do drugih akcija. I za to mogu imati samo prekršajnu odgovornost, a ne i kaznenu. To je najveći problem”.

Kome najviše zamjerate u ovom slučaju?

“Kad ste već spomenuli ministricu Opačić, mislim da su njene izjave u najmanju ruku neprimjerene, da ne kažem bezobrazne jer cijelo vrijeme aludira na nas. Nikada se nije potrudila primiti nas i nikad nije bila dostupna. Uopće nije upućena u slučaj, a udruga plasira u javnost izjave da smo mi pohlepni roditelji”.

Kada se očekuje konačna presuda o tome kome će pripasti ostatak novca skupljen za pomoć Nori, što vi očekujete?

“Ni na to vam nemam odgovor. Sutra je presuda novogradiškog suda koji je samo prva instanca. To je bitka bez granica, a u javnosti je prikazana kao bitka za novac. Nikome neću dopustiti da po tome pljuje pa čak ni ministrici Opačić, zaključila je Atanasovska.

Podsjećamo, Vlada Zakonom o humanitarnoj pomoći koji je u četvrtak sa sjednice uputila u saborsku proceduru predlaže da novac koji eventualno ostane na računu nakon održavanja humanitarane akcije za neku oboljelu osobu morat će se upotrijebiti za liječenje neke druge osobe, a ne u privatne svrhe.

Preostali novac nakon humanitarne akcije neće se moći upotrijebiti za gradnju kuće ili neku drugu svrhu, nego upravo za ono za što je prikupljan, objašnjava ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić intenciju Vlade da onemogući maniplaciju novcem koji su građani prikupli za točno određenu svrhu i vratiti povjerenje građana u humanitarne akcije.

Neutrošeni novac iz neke od akcija njen organizator bit će, naime, dužan zadržati na računu te uplatiti na račun prve slijedeće humanitarne akcije iste vrste.