Diljem svijeta u petak će u novom valu prosvjeda školarci napustiti svoje učionice i izaći na ulice kako bi ukazali na problem klimatskih promjena.
Koordinatori očekuju da će se prosvjedima odazvati više od milijun mladih iz 110 zemalja koji će pozvati političare i poslovne čelnike da poduzmu mjere smanjivanja emisije štetnih plinova, prenosi Reuters.
“Čini se da imamo tu nevjerojatnu sposobnost zaboraviti strašne stvari koje se događaju i nastaviti sa svakodnevnim životom, no odrasli moraju početi djelovati”, kazala je 16-godišnja Helena Marschall koja koordinira prosvjed u Frankfurtu.
Iako se prosvjedi petkom većinom održavaju u zapadnoj Europi, Sjevernoj Americi i Australiji, glas za klimu su dali mladi u i nekim drugim zemljama poput Meksika ili Južnoafričke Republike.
Prošle godine su količine emisije ugljičnog dioksida dosegle rekordnu razinu, usprkos upozorenjima UN-a da je količinu štetnih plinova potrebno znakovito smanjiti u idućih 12 godina kako bi se klima u svijetu stabilizirala.
Koncentracija CO2 u Zemljinoj atmosferi ja najviša do sada u povijesti čovječanstva, a vjerojatno i za narednih tri milijuna godina, objavljeno je prošli mjesec u znanstvenoj studiji.
U petak će na ulice izaći i hrvatski učenici. “Naravno da smo dosadni s ovim prosvjedima. Kako ne bi bili? Barem se borimo za nešto. Barem se trudimo pa čak i kada su nekima mature za manje od mjesec dana, a ostalima kraj školske godine”, poručili su organizatori prosvjeda School Strike 4 Climate Croatia.
Prva dva prosvjeda u ožujku su održana u više hrvatskih gradova, a podržalo ih je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, ministrica obrazovanja Blaženka Divjak te hrvatski znanstvenici. U Zagrebu i Splitu na prosvjede se odazvalo ukupno više od dvije tisuće učenika, a prosvjedovali su i njihovi kolege u Osijeku, Križevcima, Varaždinu, Puli i na Visu.
Prosvjed se održava u petak na Trgu kralja Tomislava, a počinje na Europskom trgu u 14,30 sati.
Prosvjede u europskim gradovima nadahnula je Šveđanka Greta Thunberg, koja je svojim prosvjedovanjem ispred parlamenta u Stockholmu u kolovozu 2018. pokrenula globalni pokret “Petkom za budućnost”. Nakon što je od kolovoza svakoga petka štrajkala za klimu, prosvjedi i štrajkovi učenika održavali su se petkom u Belgiji i Njemačkoj te se postupno širili svijetom.
Najmasovniji klimatski prosvjed učenika bio je 15. ožujka na koji se odazvalo, prema podacima organizatora, više od 1,8 milijuna mladih iz više od 125 država te u više od 2000 mjesta i gradova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.