U Novom danu gostovala je Marijana Bijelić, docentica na Odsjeku za južnoslavenske jezike i književnost Filozofskog fakultetau Zagrebu i članica Platforme za reproduktivna prava.
Pro-life pokret, koji je počeo rasti 70-ih godina u SAD-u, prelio se i na Europu. Hod za život ove godine organiziran je pod geslom “Zaštitimo najugroženiju manjinu u Hrvatskoj – nerođenu djecu!”. Što mislite o toj poruci?
“Nastupaju s afirmativnim porukama jer to nailazi na bolji odjek kod njihove ciljane pubike. Oni nikada izravno ne kažu da se zalažu za zabranu abortusa.”
Hodovi za život često nailaze na otpor – je li to ideološki sukob?
“Ideologija i ljudska prava su usko povezani. Definitivno jest ideološki sukob. Ovakve inicijative zapravo žele povratak na zamišljeno, staro stanje koje idealiziaju, a zapravo nikada nije bilo tako. To je sukob između ultrakonzervativizma i više lijevog ili liberalnog dijela ljudi, pri čemu treba razlikovati lijevo i liberalni, koji vjeruju u mogućnost progresa i u tom smislu traže promjene. U središtu sukoba su etičke vrijednosti. Ova inicijativa vezana je za puno drugih inicijativa, isti ljudi se preklapaju, dosta su vezani i za religijske organizacije.”
Vidite li poveznicu naše konzervativne struje i neokonzervativne koja se pojavljuje u Europi?
“Naravno. I u SAD-u. Nekoliko je platformi koje ih vežu. Postoji stranka u Europskom parlamentu koja sada ima sedam predstavnika, kojoj desne političke stranke nisu dovoljno desne i tamo promoviraju ultradesne stavove. Postoje i druge ne strogo formalizirane inicijative, među kojima je Željka Markić zvijezda jer ide po drugi europskim državama gdje su bili referendumi koji su išli u smjeru onemogućanja LGBT brakova, i gdje dijeli svoja iskustva iz Hrvatske.
Poruka skupa fokusirana je na “nerođenu manjinu”, a kao cilj navode senzibiliziranje javnosti za takve teme – gdje to senzibiliziranje može odvesti?
“Vice Batarelo, koji sudjeluje u takvim inicijativama, izjavio je – prvo ćemo mijenjati stavove, a onda ćemo mijenjati zakone. Mislim da može odvesti do distopijskog scenarija kakv postoji u nekim zemljama Latinske Amerike, gdje je abortus u potpunosti zabranjen i gdje su žene kriminalizirane čak i zbog spontanog pobačaja. Sve te inicijative su ne samo protiv abortusa – ako ste protiv abortusa, bilo bi logično da ste za seksualnu edukaciju i dostupnu kontracepciju – ali oni se zalažu za suprotno. U najekstremnijem obliku zalažu se i za otežavanje razvoda braka ili čak onemogućavanje.”
Aktualno je pitanje instituta priziva savjesti. Je li on dovoljno uređen u Hrvatskoj?
“Po zakonu bi bolnica, ako nema vlastitog liječnika, trebala angažirati vanjskog suradnika da obavlja zahvate, ali vrlo često to u praksi nije slučaj, pogotovo u konzervativnijim dijelovima Hrvatske. Velik je problem u manjim mjestima, gdje su žene izložene, ajmo to tako reći, socijalnom nadzoru, gdje ima više siromašnih žena, kojima je onda to stvarno prepreka.”
Uskoro video…
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram