Sudac i predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić otvoreno je za Večernji.hr progovorio o tome kako ga je predsjednica RH izigrala u kandidaturi za šefa Vrhovnog suda, protutumačio zašto se ne slaže s objavom sudačkih imovinskih kartica, govori o stanju u pravosuđu.
Predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić rekao je u intervjuu za Večernji.hr kako nije protiv toga da suci imaju imovinske kartice i da se kontroliraju njihovi prihodi i imovina, ali da smatra kako je javna objava imovinskih kartica poziv na difamaciju sudaca.
“Uskoro ćemo imati paparazze koji će nam viriti kroz prozor i slikati kuće, stanove i automobile. I dosad su kartice bile dostupne javnosti, ali nisu bile javno objavljene nego ih se na zahtjev moglo dobiti u DSV-u. Dosad su novinari mogli od DSV-a zatražiti imovinske kartice sudaca”, kazao je Turudić.
“Po mojem mišljenju, to je estradizacija sudačke profesije. Percepcija građana o sudovima izuzetno je loša, a suce smatraju korumpiranima… i to je jedan od razloga zašto se Ministarstvo pravosuđa odlučilo na objavu imovinskih kartica”, zaključio je.
Za lošu percepciju građan o pravosuđu kaže: “Ljudima je puno bitnije čekaju li oni rješenje o nasljeđivanju, alimentaciji, radnom sporu ili drugoj parnici o kojoj ovisi njihova elementarna egzistencija deset ili više godina. Upravo ti predmeti stvaraju često opravdano lošu percepciju. A dugotrajnost postupaka je apsolutno najveći problem našeg sudstva”, kaže Turudić.
Kaže kako i nema problema reći da postoji mali broj sudaca koji svoj posao ne rade savjesno. “Ima sudaca koji nekoliko godina nisu riješili ni jedan predmet, protiv kojih je pokrenut stegovni postupak, ali im se ne može uručiti poziv na sjednicu DSV-a?! Moguće je ne dolaziti na posao i sudjelovati u izbornoj kampanji bez ikakvih posljedica”, rekao je Turudić, a za takvo stanje najviše krivi predsjednike sudova.
Pada broj novih predmeta pa Turudić kaže kako bi za koju godinu mogli imati i previše sudaca. “Neki županijski sudovi će u kaznenim predmetima izgubiti svoj smisao postojanja. Jer ako županijski sud u kaznenom predmetu prvog stupnja ima tri, četiri ili pet predmeta, zašto postoji? Za pet predmeta treba najmanje deset sudaca, dakle deset sudaca bit će na plaći zbog pet predmeta godišnje, a taj broj sudaca godišnje po normi treba riješiti 300 kaznenih predmeta.
Na pitanje da ga se često povezuje s HDZ-om odgovara: “Mene se povezuje s HDZ-om i ne bježim od toga. To je valjda zato što sam ponosni dragovoljac i što držim ruku na srcu kad se svira himna. Ali nitko ne propituje kada donedavni glavni državni odvjetnik (Dinko Cvitan, nap. a.) ode na udbaški dernek gdje se veliča lik i djelo čovjeka koji je pravomoćno osuđen na 30 godina radi ubojstva hrvatskog emigranta, besramno se pljuje po sudstvu, a on egzaltirano plješće. Onda postaju jasni i neki postupci u tom predmetu prije par godina. A ja sam, zamislite, blizak s HDZ-om”, rekao je.
Na pitanje o kandidaturi za mjesto šefa Vrhovnog suda, koji se bira na prijedlog predsjednika Republike jasno odgovora: “Nikada se više ne bih doveo u situaciju da ovisim o milosti Kolinde Grabar-Kitarović. Naime, predsjednica me pozvala i pitala želim li biti predsjednik Vrhovnog suda. Naravno da sam odgovorio pozitivno, a kad sam shvatio da nije bila iskrena, odustao sam od kandidature.”
“Predsjednica vas je dovela u neugodnu situaciju?” “Da.” “Ona je počela preispitivati vaše poznanstvo sa Zdravkom Mamićem, koje nije tajna, jednako kao što se zna i za njezino poznanstvo s Mamićem? Ne vjerujem da je razlog Zdravko Mamić jer kad mi je ponudila to mjesto znala je za moj odnos s Mamićem, koji nisam nikada tajio, ali je isto tako, valjda, znala i za svoj odnos s Mamićem. Supruga mi je dobro rekla da sam sjajan ako je moj krimen Mamić. Neka prvi baci kamen… “Biste li bili ponovno kandidat za Vrhovni sud ako se promijeni predsjednik/ca?” “Ne želim se upuštati u predizbornu promidžbu.”, odgovorio je.
Ne vidi ništa sporno u činjenici da se druži s Mamićem. Kaže da je to poziv, a ne profesija. Dojma je da je u Hrvatskoj izgubljen momentum oko borbe protiv korupcije i da je najveći entuzijazam u borbi protiv korupcije vladao kada smo ulazili u EU.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.