Bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt smatra da se predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković može i treba izuzeti od odlučivanja u slučaju premijera Plenkovića. Za ustavnu tužbu Tomislava Karamarka protiv odluke Povjerenstva kaže da bi je jako iznenadilo da ta odluka bude ubrzo donesena.
“Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa radi po Zakonu o sprečavanju sukoba interesa i Poslovnika o radu Povjerenstva. U članku 24 Poslovnika stoji da se predsjednik ili član Povjerenstva može izuzeti ako smatra da je u sukobu interesa. U tom slučaju Nataša Novaković može reći da se po tom članku izuzima”, smatra bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt.
Dodaje kako Novaković obvezuje i odluka Upravnog suda u slučaju Martine Dalić koji je ukinuo odluku Povjerenstva iz proceduralnih razloga jer je sud protumačio žalbu bivše ministrice Dalić da je zatražila izuzeće dok je Nataša Novaković smatrala da takav zahtjev nije došao.
“U slučaju Andreja Plenkovića takav je zahtjev došao. U slučaju Dalić je ostalo nejasno je li Dalić to izjavila ili nije, a Upravni sud je u tom slučaju odlučio da se sve vrati na početak. Upravni sud je donio takvu odluku jer se Novaković nije izuzela i sud joj je signalizirao da se u ovom slučaju trebala izuzeti.
Mislim da Upravni sud ne bi trebao odlučivati o izuzeću jer taj sud odlučuje samo o sadržaju odluka, a o samom izuzimanju može odlučiti Povjerenstvo jer je to određeno njihovim Poslovnikom”, pojašnjava Vesna Škare-Ožbolt.
Ne zna ni zašto bi saborski odbor za Ustav odlučivao o tome. “Mislim da ne bi trebali o tome raspravljati. Legitimno je da se politički koristi situacija, ali iza legitimnog zahtjeva stoji hoćeš li se izblamirati zahtjevom i ima li taj zahtjev uporište. Izjave da ako Odbor za Ustav ne odlučuje je pad borbe protiv korupcije mi djeluju prežestoko.”, mišljenja je Šakre-Ožbolt.
#related-news_0
Bivša ministrica pravosuđa misli da je Povjerenstvo već duže vremena izloženo, ne samo u ovom nego i u prijašnjem mandatu. Vidi da postoje tenzije između dužnosnika izvršne vlasti i Povjerenstva.
Smatra da Povjerenstvo dobro radi svoj posao i to treba nastaviti, ali ističe da i radi greške i zato postoji Upravni sud kao kontrola.
Karamarkova tužba ne može presuđivati Povjerenstvu
“Mene bi jako iznenadilo da Ustavni sud o zahtjevu Tomislava Karamarka odluči tako brzo, jako bi me to iznenadilo s obzirom da se zahtjevi i ustavne tužbe koje dolaze sudu rješavaju redom zaprimanja i prođe do odluke cijeli niz godina. Mi ne znamo sadržaj Karamarkove tužbe Ustavnom sudu, a sud odlučuje samo o onome što je predmet zahtjeva. Mislim da u ovom slučaju nema dramatike da bi Karamarkova tužba trebala presuđivati cijelom Povjerenstvu”, kaže Škare-Ožbolt.
#related-news_0
Smatra da borba protiv političke korupcije nije najprioritetniji dio borbe protiv korupcije i to se najboje vidi po slučajevima koji se taljigaju po našim sudovima i traju cijeli niz godina.
“Smisao Povjerenstva je da javno osudi dužnosnike i nije bitno jesu li kazne velike, one su važne jer imaju moralnu dimenziju. Mislim da bi bilo vrlo pogrešno kada bi se Povjerenstvo pretvorilo u savjetodavno tijelo, onda je to dokaz otupljivanja oštrice borbe protiv korupcije”, kaže Škare-Ožbolt.
Sličnosti slučajeva Mamić i Glavaš
Komentirala je i posljednji pravosudni slučaj izurčenja Zdravka Mamića. “BiH i Hrvatska su puno godina potrošile na usklađivanje pravnih dokumenata. I u slučaju Branimira Glavaša prošlo je jedno vrijeme dok nije došlo do izručenja, čini mi se da će se to dogoditi i u ovom slučaju.
#related-news_0
Ovo je sad samo jedna duga i vrlo detaljna procedura u kojoj morate hodati vrlo oprezno jer svaki krivi korak vraća stvari na početak. Ima to i svojih političkih konotacija koje su u sjeni, a u prvom redu je pravosudna procedura. To je inat čuvanja identiteta državljanstva koje je u prvom planu”, zaključuje Vesna Škare Ožbolt.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.