U ponedjeljak se navršava točno deset godina od kada je Ivo Sanader u rano poslijepodne na izvanrednoj press konferenciji šokirao i naciju i svoje suradnike i objavio da odlazi iz Vlade, ali i politike. Poslije će se pokušati vratiti stranačkim pučem, ali nije prošlo dugo dok nije postao lice s tjeralice.
Bez obzira na ozbiljne optužbe teške stotine milijuna kuna, Sanaderu je samo jedan proces završen i zbog toga desetu obljetnicu abdikacije dočekuje u Remetincu, a ne u vili u Kozarčevoj.
“Hvala vam, doviđenja, hvala vam svima na suradnji”, tim riječima prije deset godina Ivo Sanader oprostio se od novinara, politike i javnog života na funkciji predsjednika Vlade.
“Donio sam odluku da se povučem iz aktivne politike. Nisam olako donio takve odluke, one su rezultat dubokog promišljanja. U životu postoje trenutci za nove početke. Ja sam osobno zaključio da je ovo za mene jedan takav trenutak.”, izjavio je 1. srpnja 2009.
No, odlaskom iz Banskih dvora priča tek počinje. Nakon neuspjelog pokušaja puča u HDZ-u, izbacivanja i aktivacije saborskog mandata radi zaštite imunitetom punio je novinske stupce, ne kao premijer, već kao lice s tjeralice.
“Istražni zatvor je određen iz razloga što je prema prikupljenim informacijama Ivo Sanader u tijeku prijepodneva jučerašnjeg dana napustio Hrvatsku, što je okolnost koja ukazuje na zaključak da je isti u bijegu.”, pojašnjavao je glasnogovornik Županijskoj suda u Zagrebu Krešimir Devčić 10. prosinca 2010.
Ivo Sanader, dijete iz siromašne radničke obitelji, kasnije poliglot, poduzetnik, čelnik HDZ-a i nekada mnogima omiljeni premijer, dao se u bijeg, no već drugi dan uhićen je u Austriji zbog optužbi za ratno profiterstvo. Nakon sedam mjeseci pritvora u Salzburgu, izručen je Hrvatskoj.
Redale su se optužnica na optužnicu, USKOK ga je u aferi Hypo teretio da je 1994. kao zamjenik ministra vanjskih poslova, od te banke koja je Hrvatskoj odobrila kredit za kupnju zgrada diplomatskih predstavništava, uzeo proviziju u vrijednosti od 3,6 milijuna kuna.
Podignuta je i ona za Fimimediju u kojoj stoji da je iz državnih tvrtki i institucija u šest godina izvučeno 80 milijuna kuna. Prvostupanjskom presudom osuđen je na devet godina zatvora, no Vrhovni sud je ukinio presudu, a Sanader je pušten iz pritvora u Remetincu.
“Osjećaj je naravno izvanredan. Želim u ovoj prigodi odmah zahvaliti mojoj obitelji i mojim prijateljima, posebno mojim prijateljima koji su bili spremni, kao i prije četiri godine, i ovaj put dati svoje nekretnine za jamčevinu.”, izjavio je po izlasku iz istražnog zatvora 25. studenoga 2015.
Presude su se nizale, bivale nepravomoćne, pa poništavane, odnosno vraćane s Ustavnog suda i Vrhovnog suda na Županijski. Za Fimi mediju ponovljeno suđenje još traje. Sanader je bio optužen i da je od tadašnjeg direktora HEP-a Ivana Mravka, tražio da Ježićevoj tvrtki Dioki isplati pozajmicu vrijednu 15 milijuna kuna te da prodaje jeftinu struju. Taj je slučaj završio oslobađajućom presudom.
No, prijateljski odnos Ježić – Sanader došao je na kušnju u aferi – INA MOL u kojoj traje ponovljeno suđenje. U tom slučaju Sanadera se tereti se da je od šefa MOL-a Zolta Hernadija primio 10 milijuna eura mita da bi hrvatsko nacionalno blago prepustio na upravljanje Mađarima. Optužnicom je predloženo i da Sanader državi vrati 10 milijuna eura. Ključan svjedok upravo je bivši prijatelj.
“Ja sam branio hrvatsku državu, braneći sebe i braneći istinu. Istina je da korupcije nije bilo, istina je da Ježić laže. kad braniš sebe od laži braniš sebe, braniš i hrvatsku državu.”, kazao je u studenome 2017.
Jedina nepravomoćna presuda je ona u slučaju Planinska. Dobio je šest godina zatvora zbog optužbi da je primio 17 milijuna kuna ‘provizije’ nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja, na čijem je čelu bio ‘pokajnik’ i gulitelj krumpira Petar Čobanković, 2009. kupilo zgradu u Planinskoj ulici od tvrtke bivšeg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesnica Stjepana Fiolića. Vrhovni sud Sanaderu je naložio da vrati svih 17 milijuna kuna.
“Sramotne epizode hrvatske pravne države, jer ovo što se danas dogodilo na Vrhovnom sudu, ako je to točno što stoji u medijima, jer mi još nemamo nikakvo rješenje, je poraz pravne države. Ovo je jedan od najglupljih i najbezveznijih predmeta za koje sam ja uopće čuo.”, rekao je Sanader 5.travnja 2019.
Ostalim suđenjima kraj se ni ne nazire, a u prilog ne idu ni učestale bolesti svjedoka i optuženika. Očigledno je samo to da je Ivo Sanader javna ličnost koja je od javnosti uspjela sakriti okolnosti i razloge svog odlaska, a hrvatskom pravosuđu zamutiti put do ključnih dokaza.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.