Predsjednička kandidatkinja Dalija Orešković napisala je politički program za Pantovčak koji je nazvala Plan za Hrvatsku.
Riječ je o 34 stranice detaljno razrađenih ciljeva i mjera, pa i rokova u kojima se trebaju provesti, a koji je, kako sama kaže, preduvjet za uspostavu pravednosti u društvu, izgradnju odgovornosti svih nositelja državne i ostalih razina vlasti te provođenja transparentnog upravljanja javnim poslovima i javnom imovinom.
Tri ključne mjere
No tri su mjere, sukladno postojećem Ustavu, ključne.
Prva se odnosi na razradu načina na koji se predsjednik države brine za redovito i usklađeno djelovanje te za stabilnost državne vlasti. “Situacija u kojoj izvršna vlast ovisi o podršci parlamentarne većine koja je nastala na temelju izborne prijevare birača i političke trgovine ozbiljan je povod u kojem postoji ne samo mogućnost već i dužnost i obveza predsjednika da na temelju ustavne odredbe upozori na nestabilnost državne vlasti koja iz tih okolnosti proizlazi”, piše Orešković u programu te predlaže da se ovlasti iz članka 94. Stavka 2. Ustava razrade posebnim zakonom, odnosno da se u njih uvrsti da predsjednik prati provedbu i ispunjavanje ciljeva iz nacionalnih strateških dokumenata, da prati uvjete u kojima institucije obavljaju svoje zadaće te da promiče neovisnost i nepristranost rada državnih tijela, osobito u situacijama u kojima se može smatrati da postoji politički ili drugi neprimjereni pritisak.
Druga ključna točka koju Orešković predlaže jest da se zakonski uredi postupak sukreiranja vanjske politike te način određivanja hoće li predsjednik države ili predsjednik Vlade zastupati i predstavljati RH u Europskom vijeću. Jer, kako Orešković naglašava, iz dosadašnjeg je iskustva jasno da u postupanju predsjednika i premijera ne postoji jedinstvena vanjska politika niti se predsjednik i premijer odnosno Vlada pridržavaju zajedničkih, prethodno usuglašenih stavova i vrijednosti.
Treća točka programa može se nazvati i stupom programa, a odnosi se na borbu protiv korupcije. Bivša šefica povjerenstva poziva se na članak 102. Ustava i obećava kako će, postane li predsjednica, predložiti Vladi održavanje sjednice na kojoj će se raspraviti prijedlog nacrta strategije suzbijanja korupcije koji je Orešković također izradila i koji se odnosi na razdoblje od 2020. do 2025. U toj strategiji, za koju joj ne smeta ni da je Vlada “prekopira”, Orešković polazi od ocjene da je korupcija postala nosivi stup svih grana državne vlasti te da postojeća Strategija koju je Sabor donio za razdoblje 2015.- 2020. nije postigla cilj što se vidi, kaže, i po načinu na koji je napravljena rekonstrukcija parlamentarne većine, piše Večernji list.