Bivši ministar znanosti Hrvoje Kraljević u Newsroomu je govorio o prijedlozima novog zakona o znanosti koje su paralelno izradili Sveučilište u Zagrebu i Ministarstvo znanosti. Smatra da se i danas, kako i prije 17 godina kada je on bio ministar, želi ostaviti status quo i da su se i danas raznorazne strane ujedinile kako se ništa ne bi promijenilo u znanosti što je katastrofa.
Zagrebačko Sveučilište se svim silama bori da ostane status quo i što jače se zacementira, to je situacija koja se događa još iz vremena kada sam bio ministar i planirao određenu reformu. Mislim da je bila dobro zamišljena i uz suradnju svih relevantnih dionika mogla je biti provedena još prije 17 godina”, ustvrdio je Hrvoje Kraljević, bivši ministar znanosti.
“Tada je na vlasti bila Račanova vlada, to nije sukob između lijevog i desnog i stranačkog tipa, ali su se raznorazne strane ujedinile protiv toga da se nešto promijeni, to je jedna katastrofa i jako je zabrinjavajuće”, rekao je.
Kaže da je u Senatu Sveučilišta u Zagrebu zaposleno više od 50 posto znanstvenika u Hrvatskoj, koji proizvode malo manje od pola znanstvenih rezultata u Hrvatskoj što samo govori za sebe.
“Velika me tuga obuzima, ne vidim perspektivu i sve je gore i gore. Promjena je nužna jer je ovo Sveučilište u Zagrebu i skoro sva druga su organizirana na način drugačiji od onoga kako je to u naprednom svijetu.”
Prisjetio se da je prije 20 godina iz Europe došlo upozorenje da je Sveučilište loše organizirano.
“U pitanju je moć i novac koji nije velik, ali je velik za pojedinačne džepove. Glavna stvar je ovdje da je kod nas potpuno naopako shvaćena autonomija sveučilišta. Ovdje se shvaća i podržava od Ustavnog suda da je to nedodirljivost, a u normalnom svijetu autonimja predviđa i određenu odgovornost, a kod nas svako pozivanje na odgovornost ima za posljedicu odluku Ustavnog suda da se to ne smije.
Vođenje Sveučilišta na taj način vidim u Senatu ima sve veću podršku, sve je manje suzdržanih glasova. To je tužno jer kvalitetne osobe koje žele društveno doprinijeti se gurne u stranu i preglasa, a argumenti se ne slušaju.”
Misli da ne bi bilo teško otkriti kako ide tijek novca ako bi se radilo u skladu sa zakonom, ali smatra da ni Ministarstvo znanosti ne poduzima ništa.
“Događaju se strašne stvari. Sve dobro se nastoji zatomiti. Način vladanja Sveučlištem sadašnjeg vodstva je da nastoji iste takve ovlasti i nedodirljivost pokušava prepustiti vodstvima pojedinih fakulteta i to je jako tužno.”
Za prijedloge novog zakona koje su priredili i Sveučilište u Zagrebu i resorno ministarstvo kaže: “Radi se o tome da je tekst koji je pripremilo Sveučilište u normativnom smislu ispeglan, a ovaj tekst koji dolazi iz Minisitarstva i pera Tome Antičića ima izvanredne namjere i sadrži stvari koje nas mogu spasiti iz ove žabokrečine, ali napisan je vrlo traljavo. Rijetko se mogu naći dva članka koja nisu u suprotnosti jedan s drugim. Uz suradnju se moglo doći do nečega boljeg, ali nije bilo volje”, zaključio je.
Za Školu za život i najavljeni štrajk prosvjetara kaže da je užasno kompleksno pitanje pa je citirao Zlatka Šešelja, osnivača Privatne klasične gimnazije koji je rekao da je sustav sada toksičan i umjesto da u centar stavi učenika i znatiželju stavlja brojke koje učenika stavljaju u bolju poziciju koliko god te brojke bile besmislene.
“Nažalost tu nema skoro ništa iz Cjelovite kurikularne reforme i Boris Jokić je uspio pokrenuti mase što je potrebno za uspješnost reforme”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram