Predsjednik Udruge poreznih obveznika Lipa Davor Huić gostovao je u Pressingu, gdje je govorio o najavljenom povećanju plaća od 6,12% svim državnim i javnim službenicima,
“Ovo povećanje plaća državnim i javnim službenicima nije bilo teško predvidjeti, jer se uvijek odigrava isti igrokaz. Uvijek imate gurnute u prvi plan ljude koji rade s djecom, prosvjetne radnike, medicinske sestre, ljudi koji rade svoj posao – i igrate na emociju, razumijevanje građana. No, iza njih ide 250.000 nevidljivih ljudi, od kojih jedan dio radi svoj posao, ali i dobar dio onih koji ne rade svoj posao”, kazao je Davor Huić.
“Činjenica je da su Vlada i sindikati fundamentalno na istim pozivijama. Vlada treba štititi porezne obveznike, a to ne radi. Sada imamo linearno povećanje, a to kumulativno dovodi do rasta mase plaća. U zadnje 4 godine plaće su porasle su plaće za 8 milijardi kuna, odnosno 20 nominalno, a realno 17 i pol posto, a ekonomija je porasla 10 posto. To je dugoročno neodrživo, to je antireformski potez. Potez Vlade bio bi da reformira javni sektor, a ne da napuhuje taj neefikasan i preskup javni sektor koji ne daje rezultate građanima, niti usluge onakve kvalitete kakvu želimo. Ovo je i antidemografski potez, jer će ljude otjerati van. Ljudima ide na živce klijentelizam, korupcija – svi su problemi fokusirani na javni sektor, a mi smo im sada dali povišicu 6 posto”, kazao je Huić.
Plenković je popustio pred zahtjevima jer je pred izborima.
“Možemo razumjeti zašto su to napravili, umjesto najavljivanog spuštanja stope PDV-a. Mi smo nakon krize povećali PDV s 22 na 25 posto, a izborno obećanje bilo je snižavanje PDV-a za 1 posto. To je dvije milijarde kuna više u džepovima svih nas, zašto to ne bi bila dobra mjera? Država se može snaći, preraspodijeliti, srezati gdje treba. Hajdemo racionalizirati javnu potrošnju, a ne samo dizati poreze. Javni sektor koji raste brže od ekonomije, tko će to platiti? To je nemoguće”, kazao je Huić.
Kako se ovo moglo izbjeći?
“Da prvog dana kada dođeš na vlast, ili i prije, kažeš – nećemo dozboliti rast mase plaće brži od ekonomskog rasta. Onda sa sindikatima raspravljaš gdje bi se trebalo smanjiti ili povećati. Da nismo tako divljački zapošljavali u zadnje četiri godine, kao što jesmo, bilo bi za plaće. Mase plaća narasle su za 2.5 milijarde kuna. Mi smo jednim potezom povećali trošak javne uprave, za koju dajemo 12 posto BDP-a, najviše u EU. Na skupi i neefikasni sustav mi ćemo sada davati još više novca”, kazao je Huić.
Cijeli intervju pogledajte u videu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram