Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u petak se na susretu s građanima u svom Uredu zauzela za to da da starije osobe budu uključene u društvo dok god je to moguće, jer je to dobitak za sve, a lokalne zajednice pozvala je na razvoj sustavne skrbi za njih.
“Svjesna sam kako je u gradovima lakše organizirati skrb za starije, kako zbog mogućnosti smještaja u domove, tako i zbog dostupnije zdravstvene skrbi. Posjećujući otoke i mjesta udaljenija od većih gradskih središta, uvjerila sam se kako je tamo kvaliteta skrbi nažalost slabija, ne zbog nemara, već zbog složenijih uvjeta skrbi i sve manjeg broja stanovnika”, rekla je Grabar-Kitarović na Danu otvorenih vrata u povodu Međunarodnog dana starijih osoba.
Predsjednica je potaknula lokalne zajednice na razvoj sustavne skrbi za sugrađane starije dobi, kako bi svaki čovjek kojemu je to potrebno, bez obzira na prihode ili mjesto stanovanja, imao primjerenu društvenu skrb.
Istaknula je kako je posebice važno da starije osobe budu uključene u društvo dok god je to moguće, na način koji im najviše odgovara, jer to je dobitak za sve. U Zagrebu, dodala je, postoji dobra praksa organiziranog pristupa ljudima zrele životne dobi, kada kroz radionice i nove sadržaje otkrivaju što ih veseli, u čemu su dobri.
Kazala je kako starenje svatko doživljava osobno, kao proces razvoja u kojemu se mijenjamo i proživljavamo nova iskustva, posebice smo posvećeni zdravlju, ali se bez obzira na godine želimo i veseliti životu.
Rekla je kako je na Staru godinu posjetila jedan dom “za osobe zlatne dobi” u Zagrebu te je osjetila koliko veselja i iskrene životne radosti postoji među ljudima koje iskustvo života upozorava kako treba pamtiti samo sretne dane. Istaknula je i kako su je u Osijeku ljetos korisnici Doma za starije oduševili viješću da su uveli i aktivno koriste internet, a primila je i pismo iz jednog doma umirovljenika koje joj je na računalu elektroničkom poštom napisao jedan stogodišnjak.
“To nam samo potvrđuje kako godine svatko doživljava na svoj način i kako nas one ne sputavaju u radoznalosti za novim znanjima. Znam kako to nije uvijek lako, posebno kada čovjeka muče ozbiljni zdravstveni problemi, socijalni problemi, neimaština, život na rubu siromaštva i nedostatak obiteljske ili bilo koje druge pomoći. No stav je većine suvremenih psihologa kako starenje nije samo nizanje životnih kriza već napredovanje kroz nove životne izazove”, poručila je Grabar-Kitarović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram