Sve je više ksenofobnih poruka uperenih protiv Srba u grafitima koji se pojavljuju diljem Hrvatske. Kako postupa policija i kako nepoznatim počiniteljima stati na kraj?
Posljednjih nekoliko mjeseci gradovi diljem Hrvatske bude se sa sve većim brojem grafita čiji je sadržaj poziv na mržnju i ubojstvo. Poruka o klanju Srba “Oj Hrvatska mati Srbe ćemo klati” tek je jedna u nizu sa zadarskih zidova, ali ni Šibenik ne zaostaje.
Nesnošljivi natpis u Splitu stoji na zidu i također je uperen protiv Srba i glasi “U proljeće kad cvate vrba pravićemo paprikaš od Srba”.
Govor mržnje tako je premrežio zemlju, a o počiniteljim se uglavnom zna samo to da su nepismeni. Građani ovu pojavu povezuju i s motivima politike i izborne godine.
Poruke su ciljano upućene prema manjinama. Više od dva desetljeća nakon rata Srbi najčešća meta.
“Najviše od svega u ovoj državi slavimo rat! Ako nemamo poratno obrazovanje, odnosno obrazovanje za mir onda će nam puno toga završiti u nasilju”, upozorava Aneta Vladimirov, zamjenica predsjednika SNV-a.
Početkom godine svjedočili smo vandalizaciji spomenika prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana u Zagrebu. Počinitelj tog zlodjela lociran je i uhićen nakon nekoliko dana. To najčešće nije slučaj s počiniteljima koji grafitima šalju poruke mržnje prema Srbima.
Iz MUP-a na ovo pitanje tek šturi odgovor da su nadležne policijske uprave u svim slučajevima obavile očevid, te provode kriminalističko istraživanje s ciljem otkrivanja, odnosno pronalaska počinitelja.
Zadranin koji je postao poznat jer je grafite prepravljao u poruke ljubavi, pa je tako na “Ubij Srbina” napisao “Poljubi Srbina”, je pak kazneno prijavljen.
Pošast ksenofobnih poruka nije obišla ni hrvatsku metropolu. U srcu Zagreba na gradskoj maketi podno Kaptola gdje je najveći broj turista vandali su na hrvatskom grbu napisali “Ubij, ubij Srbina”. Komunalni redari tjedan dana kasnije materijalnu su štetu sanirali, ali policija i dalje traga za počiniteljem. A turisti najčešće viđaju išarano slovo “U”, vodiči ne znaju kako bi im to objasnili.
“Primijete, makar ne razumiju što “U znači”. Najteže što im moram objašnjavati što to znači. Amerikanci me zato često pitaju je li to povezano s bandama”, pojašnjava Petra Cukrov Čurčija, turistički vodič.
Institucije bi se trebale uhvatiti u koštac s nejednakom praksom jer govor mržnje jednako je opasan bez obzira kome je upućen.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.