Snimanje CT uređajem nije bolna pretraga, ali za mališane u Klaićevoj bolnici veliki, sterilni, sivi uređaj koji buči može itekako biti zastrašujući i kod malih pacijenata izazvati dodatni stres. Kako bi im boravak u bolnici učinili što ugodnijim, uz podmornicu koja je ustvari MR uređaj, sada je u bolnicu sletio i svemirski brod koji je ustvari CT uređaj.
Liječnici i medicinsko osoblje bolnice svaki atom svoje energije fokusiraju na to da svojim malim pacijentima boravak u bolnici učine što manje traumatičnima.
Neki pregledi, poput magnetske rezonance i CT-a, iako bezbolni, mališanima su zastrašujući i teški zbog velikih, sivih uređaja kojima se zahvati provode.
Upravo iz tog razloga bolnica je ranije ove godine potražila pomoć kreativne marketinške agencije Izone s kojom su doskočili problemu tako što su uređaj magnetske rezonance oslikali u simpatičnu podmornicu, a prostoriju u kojoj se nalazi u podmorje puno morskih životinja.
Oslikavanje prostorije i uređaja magnetske rezonance bio je pun pogodak. Djeca sada pristupaju pregledu s manje tjeskobe i straha, više opušteno i zainteresirano. Uređenje je dovelo čak do smanjenja korištenja opće anestezije na nekoj djeci koja sada svojevoljno i svjesno ulaze u MR podmornicu.
Novi projekt je oslikavanje prostorije i CT uređaja u veselu i razigranu svemirsku letjelicu.
“Suradnja s bolnicom i rad na projektu jedan je od onih projekata koji ispunjavaju srce jer sve što radimo za bolnicu radimo volonterski, s ciljem kako bi mališanima boravak u bolnici bio što ugodniji. Super je saznanje da baš svatko od nas može pomoći na neki način, bez obzira na obrazovanje ili struku. Mi pomažemo maštom”, rekla je Eva Mladiček iz agencije Izone.
Zbog super rezultata i pozitivnog utjecaja na pacijente, bolnica i Izone odlučili su nastaviti projekt te je sada došao na red CT uređaj. Lansirali su ga u svemir. Uređaj je pretvoren u svemirsku letjelicu, a cijela je prostorija postala svemirsko prostranstvo puno šarenih planeta, satelita, maglica i zvijezda. “Pokazali smo djeci da nema granica i da je svemir nadohvat ruke.”
Njezina kolegica Marina Cumbo bila je zadužena za dizajn projekta. “MRI podmornica je bio prvi projekt takve vrste na kojem smo puno naučili. Tehnička izvedba nije jednostavna i postoji puno sitnica i malih dijelova koje sve treba pripremiti da čine skladnu cjelinu. Ipak, motivacije u ovakvim projektima nikada ne fali tako da to ne predstavlja neki problem.
Svemirska letjelica kao naš drugi projekt je nešto kompliciranija jer smo, uz sam uređaj, oslikali i cijelu prostoriju u kojoj se nalazi. Pazili smo da sve bude veselo, razigrano i simpatično kako bi razvedrilo djecu u njihovim teškim trenucima”, izjavila je dizajnerica Marina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram