Majetić: Učitelji su na tržištu kao i svi, njihov rad mora se vrednovati tržišno

Vijesti 04. pro 201910:37 > 10:46
N1

Hrvatska udruga poslodavaca u utorak je upozorila da će usvajanje Konačnog prijedloga ovršnog zakona u postojećem obliku imati izrazito negativne učinke – produljit će vrijeme za pravomoćnost ovrhe na šest mjeseci, preopteretiti sudove te dodatno zakomplicirati i poskupiti ovršni postupak. O tome, ali i o završenom štrajku radnika i radnica u prosvjeti, za N1 Studio uživo govorio je glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić.

Konačni prijedlog zakona ušao je u saborsku proceduru. HUP pokušava zaustaviti donošenje takvog zakona, o čemu su obavijestili i saborske zastupnike.

Majetić: Od ovršnog postupka u 3 koraka do postupka u 10 koraka

“Zakon se trebao promijeniti na način da ovrhe budu brže, jednostavnije i jeftinije”, kaže Davor Majetić, koji pojašnjava  da će saborski zastupnici na glasovanju imati zakon koji od postupka od tri koraka, koja izvršavaju javni bilježnici i Fina, postaje postupak od 10 koraka u kojima je dva puta sud. 

VEZANA VIJEST

“U idealnim rokovima, kada svi poštuju rokove, u današnjoj proceduri vi za 30 dana rješavate pitanje ovrhe – što je važno i za vjerovnika i za dužnika, jer što prije počnete vraćati dug, imate manje zatezne kamate i proces je jeftiniji. U procesu koji je sad predložen bit će 10 koraka, koji će u idealnim uvjetima biti 197 dana.

Prvo, to je duže od 6 mjeseci, što znači da će dužnici plaćati za 6 mjeseci veću kamatu nego što je bilo do sad – jedan mjesec – a važno je i što govorimo o sudovima. Sudovi će na ovaj način dobiti 500.000 do 700.000 novih predmeta. U zakonu ne postoji obaveza suda da reagira i odradi dio svog procesa u roku od 28 dana. Znači da možemo očekivati trajanje ovrhe od godinu, dvije.

Majetić: Novi Ovršni zakon sudove opterećuje s 500.000 do 700.000 novih predmeta

“Jedan od razloga je europska legislativa, koja kaže da se moraju uvesti sudovi. Mi smo u razgovoru s pravnicima zaključili da to nije nužno, ni potrebno. I danas, kada se vjerovnik i dužnik ne slože, imate sudove, parnični proces. A sada, i kad se dužnik i vjerovnik dogovore, vi morate uključivati sudove, što nije potrebno.

Sudovi neće stizati raditi ovrhe na vrijeme, zbog ovrha će patiti drugi procesi koje vode. Jedan od načina rješavanja tog problema je digitalizacija, ali mi nismo proveli ni informatizaciju. Informatizacija je kad netko dobije računalo na stol, ali danas se na sudovima printaju mailovi. Digitalizacija bi automatizirala mnogo procesa.”

Zaključuje da je prijedlog loš za sve – dužnici će kroz ovaj zakon biti u goroj poziciji većih troškova, vjerovnici neće znati kad će se moći naplatiti, a sudovi će dobiti 500.000 do 700.000 dodatnih predmeta.

“Nadamo se da će razum presuditi, da će zakon ili staviti u treće čitanje ili odgoditi – da sjednemo za stol i napravimo efikasan model.

“Ne podržavamo podizanje koeficijenata bez analize”

“Ne podržavamo podizanje koeficijenata. Donositi ovakvu odluku bez analize sustava – napravite analizu, reformu i doći ćemo do stvarne brojke pravednosti, složenosti posla, iznosa njihovih plaća. To pitanje prvo treba riješiti da bi se odlučilo treba li sustav usisavati novi novac. Najviše nas brine što moramo uvesti sustav koji vrednuje izvrsnost. Tako ćemo motivirati učitelje da rade bolje, a ne da to ovisi o osobnoj motivaciji pojedinaca. Učitelji su na tržištu kao i svi, njihov rad se mora vrednovati tržišno, mora po tome dobiti svoja primanj, uključujući nagradu. Ali prvo analiza”, zaključio je Davor Majetić. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram