Nakon debate na RTL-u, u kojoj su se susreli Kolinda Grabar-Kitarović i Zoran Milanović, njihovo sučeljavanje uoči drugog kruga predsjedničkih izbora u četvrtak je održano na HRT-u.
Predsjednica je komentirala sastavljanje Vlade 2015. godine, kazavši da je Milanović pokušao izvesti puč.
Poslali ste mi poruku danas možeš biti svoja državnica i birati svoju vladu ili biti Karamarkova lutka na koncu, rekla je Grabar Kitarović, dodavši da je Milanović na taj način htio igrati na njen ego.
Milanović je upitao ima li to napismeno, Grabar Kitarović je odgovorila da ima i da je on poslao poruku na njezin mobitel s tim sadržajem. “Imamo i svjedoke”, rekla je Grabar Kitarović.
Hoćete li biti posljednji izravno birani predsjednik Hrvatske, budete li izabrani?
Parlament, taj način ima Njemačka, Italija. O tome je možda sad na neki način bespredmetno razgovarati, možda kad malo sazrijemo, mogao pomoći da se odabere kompromisna osoba. To je tema za razmišljanje, nisam jedini koji tako misli i koji je to rekao, rekao je Milanović.
Mislim da je licemjerno da se natječete za predsjednika Republike na izborima, ako se zalažete da se bira u parlamentu, rekla je Grabar Kitarović, dodavši da ona misli da se predsjednika i dalje treba tu funkciju birati na izborima.
Ona ovu funkciju izvrgava ruglu, ljudi komentiraju njezino ponašanje. Ona je dokaz da taj izbor može biti ovakav i onakav, rekao je Milanović.
1995. godine ste dobili stambeni kredit uz kamatu 4 posto. Vi ste dobili taj novac, ali ste imali kredit na početku mandata od 1.400.000 kuna, taj kredit je u međuvremenu potpuno isplaćen, rekao je Milanović.
Predsjednica je rekla da je dobila kredit dio kojega je isplatila prodajom dvaju manjih stanova, a da je preostalih 140.000 kuna platila u dvije godine mandata.
Kako ste vi dobili kredit od 180.000 eura uz kamatu od 3 posto i kakva je to poruka da premijer traži povlašteni kredit?, upitala je Grabar Kitarović.
Niti sam bio premijer, bio sam predsjednik SDP-a, niti je kamata bila povlaštena, niti je to bilo 180.000 eura, nego 300.000 eura i sad taj kredit plaćam, rekao je Milanović.
Što misle o udomljavanju djece istospolnih parova?
”Interes djeteta je iznad svega. Ne znam koliko smo spremni da istospolni parovi posvajaju djecu, ali sad imamo presudu Upravnog suda i trebamo je poštivati”, rekla je Kitarović.
”To je proces koji je nezaustavljiv”, rekao je Milanović.
Usvajanje Istanbulske konvencije, što mislite o njoj?
Interpretativna izjava Vlade trebala je riješiti prijepore u javnosti, ali moje je mišljenje kad nešto izaziva tolike podjele javnosti da je bolje ili pričekati ili objasniti, primijeniti odredbe te konvencije. Ja sam je pročitala od početka do kraja, sve je uklopljeno u hrvatske zakone. Problem je pravo žena, možemo mi donijeti zakone, ali ako se oni u praksi ne poštuju, ako su žene potplaćene, one koje se brinu o domu, ako nismo postigli punu ravnopravnost, rekla je Grabar Kitarović.
Ja ne bih bio u cipelama Grabar Kitarović, ona se mora ponašati onako kako ne misli, ona je puno liberalnija nego što sad priča, mora biti desnija, rekao je Milanović, dodavši da ne razumije što desničare smeta u Istanbulskoj konvenciji.
Mislim, gospodine Milanoviću, da nema potrebe da vrijeđate mišljenje bilo koga u Hrvatskoj, uključujući desnice. Ja se nadam da na takav način ne razgovarate sa strancima, jer ovo što sam čula dosad, toliko je uvredljivo. Ne znam kakav ste diplomat bili. Ovdje govorite uvrede i iznosite osobne stvari koje nisu tema, rekla je Grabar Kitarović.
Ja ne znam čime sam vas uvrijedio. Rekao sam da ste liberalni, ne znam da je to uvreda, rekao je Milanović.
Treba li Hrvatsku vojsku povući iz Afganistana?
Da, odmah. Hrvatska tamo ne smije biti pratilja starijeg brata, rekao je Milanović.
Zašto biste Bandiću nosili kolače u zatvor?
Bandić je optuženik, a nije osuđen. Svatko je nevin dok mu se ne dokaže krivnja. Za to ću se boriti, rekla je Grabar Kitarović.
Milanoviću je zasmetalo što ga proziva za Tomislava Sauchu, a ”pola HDZ-ove Vlade je razneseno korupcijskim skandalima”.
”Nisam imala pojma o Sanaderovoj korupciji. Uostalom, izbacio me iz Vlade”, rekla je Kolinda Grabar-Kitraović. Milanović ju je podsjetio da ju je nakon toga poslao na veleposlaničko mjesto.
Milanović je pokazao pismo koje je predsjednica u vrijeme dok je bila veleposlanica poslala Washington Timesu o Ivi Sanaderu, za koji je rekao da o njemu piše “kao o Isusu Kristu”.
Pisala sam o svojoj državi, rekla je Grabar Kitarović.
Europska komisija traži i jaču borbu protiv korupcije u Hrvatsku. Kako uočiti i spriječiti korupciju?
Saucha je optužen, njegova odgovornost će biti utvrđena na sudu i to zbog 100.000 kuna. Je li kriv ili nije, bit će mi žao ako jest, rekao je Milanović.
Danas je gospođa Kitarović došla sa fešte, a trebala je biti i na jednoj danas koju joj je trebao organizirati zagrebački gradonačelnik, jedan krasan čovjek, koji nema problema sa zakonom. Gospođa Kitarović ima neutaživu potrebu biti u dobrim odnosima s ljudima koji imaju probleme sa zakonom, rekao je Milanović.
Ja nisam došla ni s kakve fešte, ja sam došla s predizbornog skupa koji je organizirao HDZ i stranke koje me podržavaju, rekla je Grabar Kitarović.
Ima li korupcije u sigurnosnim službama?
Ne mogu sa sigurnošću reći, ali ću u drugom mandatu provjeriti što se događa. Činjenica je da dokumenti cure, u nekim tjednicima vidimo dokumente koji cure i trebali bi biti u vlasništvu sigurnosnih službi, rekla je Grabar Kitarović.
Je li trebalo izručiti Perkovića i Mustača Njemačkoj?
Nemojte si pridavati toliko važnosti, s Angelom Merkel sam razgovarala više puta, lex Perković je nešto što se ne može zaboraviti. On nije bio jedan od najbližih Tuđmanovih suradnika, vi znate da nije obavještajac, nego i ubojica i zašto Angela Merkel nije došla na proslavu ulaska Hrvatske u EU 1. srpnja 2013. godine?, upitala je predsjednica Milanovića.
Zašto ste tražili smjenu bivšeg šefa SOA-e, Lozančića?
Zbog njegova uplitanja u političke i izborne procese. Spremna sam dati svoju izjavu, izvješće i razloge pred Vijećem koje ima zadovoljavajuće sigurnosne certifikate, kako bi se poštovala nacionalna sigurnost, rekla je Grabar Kitarović.
“Bog te pitaj o čemu je sad gospođa Kitarović pričala. Koji su to politički razlozi i politički procesi u koje se on uplitao?”, upitao je Milanović.
“On nije smijenjen zbog političkih razloga, nego zbog uplitanja u politiku i politički proces”, rekla mu je predsjednica.
Milanović je uveo i verbalni delikt za sve one koji se nisu slagali s velikim šefom, rekla je Grabar Kitarović.
Nakon što ga je Grabar Kitarović najurila kao zadnjeg kriminalca, i nije istina da se u išta uplitao, Andrej Plenković tog prijestupnika postavlja za šefa službe za zaštitu i spašavanje, rekao je Milanović.
Gospođa Kitarović cijelo vrijeme jedno govori, a drugo radi, rekao je Milanović.
Inicijativa Tri mora koliko je bitna za Hrvatsku?
Jest bitna i prva inicijativa koja je apsolutno prihvaćena. Vrlo je konkretna, o njoj su postojale nedoumice o čemu je riječ, postavljamo sebi za zadaću brisanje granice. Cilj je povezivanje sjevera i juga od čega Hrvatska može imati ogromne koristi, ne samo u turizmu, nego i u energetici, rekla je Grabar Kitarović.
Nisam protiv inicijativa, nagledao sam ih se kao diplomat, političar, nacionalni lider, ali ovo je jedna od onih – za paradu. Ovo je obična parada. Započele su je države na inicijativu Washingtona, rekao je Milanović.
Koliko je Hrvatska uplatile u taj fond? Hrvatska je dala nula, eto toliko o tome, rekao je Milanović.
To je ozbiljna inicijativa u kojoj je oko 25 posto prihvaćenih projekata bilo onih koji su potekli iz Hrvatske, rekao je Milanović.
To je parada, koja će jednog dana prestati, kao i druge inicijative. Poljska kao mekana zona između istoka i zapada, ide na živce Rusiji i Njemačkoj i kontrolira je se tako da je se opservira. Priče o projektima su super za malu djecu, a neograničen novac postoji i u Bruxellesu. Ovdje se stvara iluzija da će razdragani investitori doći i investirati u LNG terminal i to je maslo ove ekipe, rekao je Milanović.
Ovo nije nikakva parada, najozbiljnija je inicijativa Hrvatske ikada prihvaćena, žao mi je što to ne shvaćate. Ako su novci u Bruxellesu, zašto ih niste iskoristili?, upitala je Milanovića predsjednica.
Koliko su previranja u Crnoj Gori opasna?
Mislim da komentirati previše onoga što se događa u Crnoj Gori bilo bi pokušaj miješanja u unutarnja pitanja u toj zemlji. Nadam se da će se ta pitanja riješiti i nadam se da se to neće preliti na Republiku Hrvatsku, rekla je Grabar Kitarović.
Osjetljiva stvar, to je susjedstvo. Gospođa Kitarović ima dvostruke kriterije, nekad je za vladavinu prava, nekad nije, nekad je za miješanje, nekad nije. Iza ovoga što se događa u Crnoj Gori stoji Beograd, čaršija. To nije opasnost za Hrvatsku, ali o tome treba govoriti, rekao je Milanović.
Naravno da želimo stabilnost Crne Gore i molim vas nemojte vrijeđati na osobnoj razini i dvostrukim kriterijima, ako ste mislili na BiH, Hrvatska je supotpisnica Daytona i ima puno pravo brinuti o hrvatskom narodu, rekla je Grabar Kitarović.
Burne reakcije u Sarajevu izazivaju upozorenja od ekstremističkog islamizma. Jeste li i dalje pri tom mišljenju?
U Siriji je dosta bh. državljana koji se bore na strani IS-a, treba BiH pomoći, zajedno s Hrvatskom i drugim državama EU da kroz razmjenu informacija iz obavještajnog sektora rješavamo taj problem, rekla je Grabar Kitarović.
Predstavljaju li džihadisti u BiH prijetnju za Hrvatsku?
Predstavljaju za svakoga, ali pitanje je koliko će oni djelovati. Vjerujem da SOA ipak radi svoj posao i u suradnji s drugim agencijama. Džihadisti u BiH su realnost, to je zemlja u kojoj je puno muslimana, odlaze u Irak i Siriju boriti se i vraćaju se indoktrinirani, rekao je Milanović.
U debati ste kazali da je Orban diktator, Vučić je za vas predstavnik čaršije i zašto ste ušli u svojevrsni trgovinski rat sa Srbijom?
Nije nikakav trgovinski rat. To je bio pritisak na Vučića koji je lagao nas, baš me briga ako sam ja lagao njega, ali to je bio pritisak da izbjegnem da Hrvatska postane hotspot, rekao je Milanović.
Žilet žica je posljedica nečega što je moralo biti napravljeno, cijena je bila da ljudi ostanu u Hrvatskoj, rekao je Milanović.
Vi ste to namjerno radili i sjetimo se samo one sramote s vlakom, gdje ste poslali naoružanu policiju u Mađarsku i ja sam ga morala vraćati. Vi ste našu vanjsku politiku spalili do temelja, ja je ponovno gradim, a vi nastojite ponovno spaljivati, rekla je Grabar Kitarović.
Kad biste vi čuli što su mi rekli svjetski i europski lideri o vama, zvučalo bi jako ružno i ja se na tu razinu ne želim spuštati, rekla je Grabar Kitarović Milanoviću.
Gospodine Milanoviću, vi ste nas uspjeli posvađati sa svim susjedima. Tamo gdje ja radim, vi rušite, poručila je Milanoviću predsjednica.
Mi nemamo dobre odnose ni s kim osim s Orbanom, odgovorio joj je Milanović.
Sljedeći blok pitanja tiče se vanjske politike. Prva odgovara Grabar Kitarović.
Koja je država Hrvatskoj najveći saveznik u svijetu i zašto?
Rekla bih da su to SAD, zbog razine suradnje koju vodimo na svim područjima, činjenice da radimo na vrlo konkretnim prijedlozima, ukidanju dvostrukog oporezivanja, ukidanju vize, rekla je predsjednica, dodavši da je primila i tri izaslanstva američkih investitora zainteresiranih za Hrvatsku.
Spomenula je i Rusiju, kao i Kinu.
Replicirao je Milanović.
Sporazum o ukidanju dvostrukog oporezivanja je Slovenija potpisala 1995. godine. Grabar Kitarović bila je veleposlanica u SAD-u, dok nije otišla u NATO u vlastitoj režiji, i nije napravila ništa po pitanju toga, rekao je Milanović.
To nije istina, napravila sam jako puno, ali nije bilo dovoljno interesa s američke strane da se to potpiše, sad ga ima, rekla mu je Grabar Kitarović.
Koja je država Hrvatskoj najveći saveznik u svijetu i zašto?
Morate biti malo dezorijentiran da kažete da je to SAD, ja smatram da nisu. Ne spomenuti Njemačku, koja nam je bila najbliža…, rekao je Milanović.
Kako vratiti mlade ljude u Hrvatsku?
Egzodus je krenuo 2016. Brojke su neumoljive, tako da imamo poštenu, transparentnu vlast s integritetom i tako će ljudi ovdje ostajati, rekao je Milanović.
Egzodus je počeo za vrijeme Milanovićeve Vlade, rekla je Grabar Kitarović, spomenuvši Milanoviću i predstečajne nagodbe.
Teza da su predstečajne nagodbe razlog za odlazak, to je nažalost nevjerojatno. Za taj zakon je 2012. godine glasao HDZ, zato što su im prihvaćena četiri amandmana. To je zajednički zakon, s kojima su četiri najveća dobavljača Agrokora spašena. Molim vas, nemojte se sramotiti”, rekao je Milanović.
U vrijeme vaše Vlade predstečajne nagodbe pomagale su tvrtkama na čelu kojih su bili vaši prijatelji, rekla mu je Grabar Kitarović.
Što ste napravili da se promijeni egzodus?
Napravila sam jako puno. Stavila sam to pitanje kao prvo o kojemu se priča. Upozorila sam da nam nestaje Slavonija, Dalmatinska zagora i dobar dio Hrvatske i napisala program demografije koji analizira uzroke i posljedice iseljavanja i daje prijedloge kako privući ljude u Hrvatsku, rekla je Grabar Kitarović.
Prodaja Ine počela je u mandatu SDP-ove Vlade, je li to bilo potrebno? Treba li nakon osude Sanaderu otkupiti Inu?
Ja sam podržala tu ideju kad je predsjednik vlade rekao da treba otkupiti Inu, zato što držim da su autoceste, energetski sustav strateško pitanje džrave nad kojim trebamo imati svoju kontrolu. Kasnije se dogodilo da strateški partner nije bio dovoljno ozbiljan i ja i dalje podržavam da Hrvatska ponovno stekne sva vlasnička prava nad Inom, jer tu ima puno toga što je u sustavu, ne samo proizvodnja u Hrvatskoj i energetska neovisnost, postoje Inina polja u Siriji i mnoga druga pitanja. Mislim da infrastruktura mora biti u hrvatskim rukama, rekla je Grabar Kitarović.
Najava Plenkovića da će otkupiti Inu je u rangu najava gospođe Kitarović da će se preseliti u Visoku, rekao je Milanović.
To su obećanja u rangu 8000 eura za svakoga tko radi u informatici, rekao je Milanović.
Tko je odgovoran za veliki dug autocesta?
Ne znam, jer tada nisam bila u izvršnoj vlasti, ali važno je da su Hrvatske autoceste ostale u hrvatskom vlasništvu. Kad razgovarate o strateškim elementima koje država mora imati, to su prometna kontrola, kontrola nad granicama i nad prostorom, kibernetička sigurnost, rekla je Grabar Kitarović.
Gospođa Kitarović nakon pet godina na vlasti nije naučila ni shvatila osnove. Što se tiče autocesta, njihov dug je bio realan, to je bilo nešto skupo i da nije bilo vizionarstva Ivice Račana, to ne bismo imali, rekao je Milanović.
Proračun se ne puni isključivo porezima, puni se ekonomskom djelatnošću, proizvodnjom roba i usluga i tako dalje. Punjenje proračuna povećanjem poreza je nešto što je zastarjelo i što moderne države napuštaju, odgovorila je Milanoviću Grabar-Kitarović.
Proračun se puni porezima, a izvoz koji spominjete jedino će se uvesti ako uvedete izvoznu carinu, koje je postojalo u vrijeme Pruske. Pokazujete nepoznavanje fiskalne politike i porezne ekonomije, rekao je Milanović.
Jesu li velika porezna davanja?
Naravno da su porezna opterećenja prevelika. Ja se ne želim svidjeti svakome, onda bih govorila ono što svatko želi čuti, rekla je predsjednica.
Od samog početka mandata zalažem se za smanjenje poreznih i parafiskalnih nameta, jer držim da je to jedino kako možemo zadržati veće plaće i kako možemo osigurati da nam ljudi ostaju ovdje. Zalagat ću se i dalje za snažnije rasterećenje plaća, što će zadržati ljude u Hrvatskoj, rekla je predsjednica.
Ovdje je baš sve rečeno da se baš svakome dopadne, rekao je Milanović, spočitnuvši predsjednici da nikad nije radila u realnom sektoru.
Da bi se financirale obveze države, potrebe školstva ,starijih ljudi, to je vrlo skupo i zato porezi moraju postojati. Povećanje stope PDV-a nije bilo udar na naše građane, jer cijene u maloprodaji uopće nisu narasle, rekao je Milanović.
Da, naravno, ja nisam nikada radila kako ste rekli, sama zarađivala – to apsolutno nije točno. Ja zarađujem od treće godine fakulteta. Vi ste proračunski manjak krpali povećanjem PDV-a i ne dozvoljavam da taj neuspjeh minorizirate, rekla je Grabar Kitarović.
Jesu li velika porezna davanja?
Postavljate nam pitanja koja su nezgodna, trebaš gledati da se svidiš ljudima, tu je gospođa Grabar Kitarović apsolutna zvijezda, rekao je Milanović, koji je pozdravio smanjenje poreza na dohodak koji je ova Vlada uvela.
“Porezi koje imamo nisu visoki, država se treba financirati. Uveo sam registar parafiskalnih nameta, to je stalo”, rekao je Milanović.
Treba li povećati dob odlaska u mirovinu?
“Tu možemo biti prilično fleksibilni, naravno da treba povećati dob odlaska u mirovinu, ali ne treba zaboraviti da imamo velik broj mladih koji su nezaposleni. Postoje zanimanja gdje ljudi žele ostati na poslu, ali i zanimanja gdje ljudi u mirovinu žele ići ranije. Mislim da treba ljudima omogućiti pravo da biraju hoće li i kad će ići u mirovinu. Dobro je da je Vlada osigurala da se uz primanje mirovine može raditi i do 4 sata dnevno”, rekla je Grabar Kitarović
Prvo pitanje ticalo se gospodarstva i demografije. Treba li produljiti radni vijek?
“Dijalog, dijalog i dijalog. Kad sam bio premijer u dijalogu sa sindikatima i društvenim skupina bilo je razgovora koji nisu riješeni. Mislili smo da je potrebno produžiti radni vijek na 67 godina, ali tamo nekad za više godina. Ja ne bježim od onoga što sam predlagao. Morat ćemo naći kompromis, jer mirovinski stupovi neće biti dugoročno rješenje. Država će morati u mirovinskom sustavu brinuti o ljudima koji rade i nikakva kapitalizirana štednja tu odgovor ne daje, rekao je Milanović.
Replicirala mu je Grabar Kitarović.
“Vi ste 2014. godine uveli zakon kojim se od 2038. godine ide u mirovinu s 67 godina. Naravno, razlike u Hrvatskoj na ostatak EU su velike, pogotovo kad je riječ o očekivanom životnom vijeku, a onda ste se predomislili”, rekla je Grabar Kitarović.
Milanović joj je odgovorio.
“Nažalost, ovdje je bilo sve pogrešno rečeno, neću se prepirati. Moja Vlada je na ljestvici konkuretnosti skočila na 40. mjesto, dolaskom HDZ-a, spustili smo se na 60.”, rekao je Milanović.
Kao žena probijala sam mnoge staklene stropove. Bila sam prva žena ministrica vanjskih poslova, prva veleposlanica RH u SAD-u, prva pomoćnica glavnog tajnika NATO-a i sada sam predsjednica Republike Hrvatske već pet godina. Živim s vama, na terenu učim vaše probleme i trudim se biti ono što sam uvijek željela, a to je predsjednica svoga naroda, predsjednica svih državljana Republike Hrvatske. Imam ogromne veze u svijetu, jedna sam od prvih državnica koja se susrela s predsjednikom Trumpom i Putinom i izraelskim predsjednikom i kineskim predsjednikom, koja je otišla u državne posjete Kanadi, Izraelu i drugima, rekla je predsjednica.
Odmaknut ću se od povijesti i ideoloških pitanja i apsolutno razgovarati s vama o tome kako osigurati bolji život u Hrvatskoj za sve, rekla je predsjednica na uvodnom predstavljanju.
Predstavili su izborni program.
“Pozdrav onima koji su me podržali u prvom krugu. Pobijedio sam malom prednošću”, poručio je na početku Milanović. “Bit ću ustavobranitelj, borit ću se da se poštuju prava svih građana i borit ću se da se poštuje Ustav. Borit ću se protiv pošasti s kojom bitku polako gubimo, a to je korupcija. Radi se o grubom lopovluku, otimanju tuđega. Sadašnja Vlada, aktualna predsjednica, pokazuju da ne razumiju razliku između javnog i privatnog, što je borba protiv sukoba interesa i što je borba protiv korupcije. Vladu je korupcija praktički prepolovila. Predsjednica je na ovu debatu došla sa skupa koji je organizirao čovjek optužen za višestruka kaznena djela. Ja se tako neću ponašati”, rekao je Milanović na predstavljanju svoga izbornog programa.
Dvadeset pitanja bit će postavljeno svakom od kandidata, odgovor može trajati minutu, a mogu replicirati. Na raspolaganju im je dvadeset replika u trajanju od pola minute i dvadeset odgovora na repliku u trajanju od 20 sekundi.
Ususret dva završna sučeljavanja predsjedničkih kandidata, politički analitičar Krešimir Macan kazao je kako misli da neće biti više gafova.
Više pročitajte OVDJE.
Za večerašnju debatu Zoran Milanović je najavio pitanje predsjednici oko sudjelovanja u Nadzornom odboru tvrtke koja je propala.
“Što ćemo uopće novo saznati? Možda neke nove nadzorne odbore u kojima je sjedila Grabar-Kitarović s 27 godina, o čemu ću danas govoriti… To su sve one firme koje su uništavane u 90-ima, gdje je HDZ gurao svoje omladinke i omladince. To je skica za portret”, kazao je Milanović u Bjelovaru.
Više pročitajte OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Aktualna predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, kandidatkinja HDZ-a, te SDP-ov kandidat Zoran Milanović, koji iz prvog kruga nosi 3 posto prednosti, sučelili su se na Hrvatskoj radioteleviziji.
Pozivu na sučeljavanje na N1 televiziji, podsjetimo, u nedjelju ujutro odazvala Kolinda Grabar-Kitarović, dok Zoran Milanović nije došao.
Razgovor naše Nataše Božić s Grabar-Kitarović pratili smo na OVOM LINKU.