Sve je spremno za inauguraciju Zorana Milanovića, petog predsjednika Republike

Vijesti 17. velj 202020:07 > 21:18
Goran Stanzl/PIXSELL

U utorak u podne na dužnost će prisegnuti peti po redu predsjednik Republike - Zoran Milanović. Detalji svečanosti su poznati, održana je generalna proba, no u Ured ulazi bez definiranog savjetničkog tima i jasnog stava hoće li biti suglasja s vladom oko vanjske politike, što je jedna od najvažnijih ovlasti predsjednika Republike.

Generalna proba za inauguraciju održala se bez izabranog predsjednika Zorana Milanovića. Iz njegovog stožere kažu da za tim ni nema potrebe. Otkrivaju i da nije nervozan uoči svečanog čina.

“Sve je po planu. Nervoza je normalni dio posla. Sve je po planu, sve će biti u redu i  sutra ćete vidjeti lijepu inauguraciju”, kaže Bartol Šimunić iz tima izabranog predsjednika.

Orkestar je odradio probe za ovu znatno manju inauguraciju nego što su bile do sada, ali i dalje je puno detalja koji se moraju uvježbavati.

N1

Pola sata prije početka ceremonije u zgradu će na glavni ulaz ući uzvanici, premijer Andrej Plenković i potpredsjednici Vlade, predsjednik Sabora Gordan Jandroković i potpredsjednici Sabora, članovi stožera Zorana Milanovića, njegova obitelj, sinovi, majka i nećakinja. Na vanjskom platou će biti jazz orkestar Hrvatske vojske.

Točno u podne će se Kolinda Grabar-Kitarović spustiti iz ureda i pozdraviti vojsku.

Ona će se tada vratiti natrag u dvoranu u koju će potom ući i ustavni suci. Nakon toga ulaze i Zoran Milanović i njegova supruga Sanja Musić Milanović, slijedi intoniranje himne koju će otpjevati Josipa Lisac uz pratnju pijanista Zvjezdana Ružića. Bit će to drukčija izvedba, uz pianotron, odnosno spoj klavira i melotrona.

N1

Poslije himnne slijedi prisega i potom govor novog predsjednika. Nakon govora zapjevat će klapa Hrvatske ratne mornarice.

“Naravno da nam je velika čast sudjelovati u ovakvoj ceremoniji i to sa skladbom To je tvoja zemlja koja će sada u novom klapskom ruhu biti predstavljena ovdje na Pantovčaku”, kaže Marko Bralić iz klape HRM-a i priznaje da uvijek kod ovakvih velikih događaja postoji određena doza treme. 

Nakon prisege će se održati kratki domjenak. Potom će uzvanici otići, a Kolinda Grabar-Kitarović će sa Zoranom Milanovićem otići u Ured i predati mu dužnost.

Na kraju će je njezin nasljednik ispratiti, a ispred zgrade će za nju ponovno biti postrojena Počasno-zaštitna bojna. 

Kakvu će politiku provoditi predsjednik Milanović? 

Puno je nepoznanica oko poteza novog predsjednika. U vanjskoj politici ne želi više hrvatsku vojsku u Afganistanu niti inicijativu Triju mora svoje prethodnice. On želi inicijativu Alpe-Adria, sa Slovenijom i Austrijom.

“To su zemlje koje su nam najbliže i tu treba biti skoncentrirana sva politika ne jednog nego svih predsjednika. Zašto s Poljacima? Poljaci su nam predaleko”, smatra potpredsjednik Sabora Siniša Hajdaš Dončić.

Saborski zastupnik HDZ-a Domagoj Ivan Milošević smatra da i HDZ i SDP dosta dijele stavove pa i u vanjskoj politici. “Moramo skupa izbistriti stavove.”

Barem pola godine Milanovića čeka kohabitacija s premijerom Plenkovićem koji je najavio da će biti tvrda, a Milanović da će mu biti najbolji prijatelj.

“Zoranu Milanoviću ne odgovara takav, neću ga nazvati rat, nego provokacija, izazivati dijalog, jer će ga taj dijalog vraćati u njegovu premijersku funkciju i tu on nema adute”, smatra politički analitičar Ivica Relković.

Na Pantovčak ulazi bez definiranog savjetničkog tima. Njih sedam bi trebali biti dužnosnici, za razliku od 11 Kolinde Grabar-Kitarović. Poznato je da će Orsat Miljenić biti predstojnik ureda i savjetnik za vanjsku politiku. Savjetnik za nacionalnu sigurnost i obranu Dragan Lozančić.

Marijan Mareković savjetnik za branitelje, a radi se o čovjeku koji je bio i dio stručnog tima Kolinde Grabar-Kitarović. Julije Domac trebao bi biti biti savjetnik za klimu i energetiku. Jadranka Žarković Pečenković savjetnica za obrazovanje. Još nema imena savjetnika za kulturu i gospodarstvo.

“Mislim da je gospodin Milanović, koji jako dobro poznaje gospodina Lozančića napravio jako dobar izbor. Radi se o osobi koja je visoko profesionalna. Samo se nadam da se predsjednik neće baviti prošlošću i ići u osvetničke poteze”, komentirao je predsjednik HSS-a Krešo Beljak.

Zoran Milanović smatra da predsjedniku treba ukinuti ovlast pomilovanja osuđenika. Novi zakon prebacuje Povjerenstvo za pomilovanja s Pantovčaka Ministarstvu pravosuđa, ali konačni potpis ostaje predsjedniku Republike.

“To je zapravo neki feudalni relikt. Nije mi to neprihvatljivo, podržavam ga kao pravnik, ali ta ovlast bi se trebala smanjiti. Da se smanji na neke izvanredne primjere”, smatra predsjednik zagrebačkog Županijskog suda Ivan Turudić.

Predsjednik Zoran Milanović obećao je da neće odstupati od onoga što je govorio u kampanji i bude li se drukčije ponašao da ga mediji podsjete. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.