Jedan Hrvat napustio Diamond Princess, pet ih zasad ostaje

Vijesti 19. velj 202012:02 > 12:06
KAZUHIRO NOGI / AFP

Hrvatski državljanin koji je kao putnik boravio na kruzeru Diamond Princess u srijedu je napustio brod, a još ih petero, koji su članovi posade, zasad ondje ostaje, doznaje se u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.

Putnici s kruzera Diamond Princess na kojem je utvrđeno 540 slučajeva zaraze koronavirusom počeli su u srijedu napuštati brod, nakon 14 dana karantene u japanskoj luci Yokohami.

Sukladno odluci japanskih vlasti, brod prvi napuštaju putnici koji su zadovoljili kriterije, a tek potom članovi posade, rečeno je u MVEP-u.

VEZANE VIJESTI

Japansko ministarstvo zdravstva objavilo je da bi se tijekom dana trebalo iskrcati oko 500 putnika koji nemaju nikakve simptome zaraze koronavirusom, testovi su im bili negativni i nisu imali nikakve kontakte sa zaraženima.

“Hrvatski državljanin koji je kao putnik boravio na kruzeru Diamond Princess danas je napustio brod, smatra se zdravim i nema ograničenja u kretanju”, navodi MVEP.

“Ostalih pet hrvatskih državljana koji su na brodu kao članovi posade nastavljaju boravak u izolaciji na brodu, zajedno s ostalim članovima posade iako nemaju simptome bolesti.”

MVEP dodaje da je veleposlanstvo RH u Japanu u stalnom kontaktu s hrvatskim državljanima te da i dalje stoji na raspolaganju za svu konzularnu i drugu pomoć.

I ministar zdravstva Vili Beroš potvrdio je u srijedu da će jedan državljanin Hrvatske, za kojeg je utvrđeno da nema koronavirus, biti pušten s kruzera u luci Jokohama u Japanu, u kojem se u karanteni nalaze i osobe za koje je ustanovljeno da imaju taj virus.

“Dobili smo iz Ministarstava vanjskih poslova informaciju da se jedan hrvatski državljanin otpušta s tog broda. On je prošao proceduru japanskih zdravstvenih vlasti i dobio je ono što je ekvivalent o prestanku zdravstvenog nadzora u Hrvatskoj, dakle potvrdu da je u ovom trenutku zdrav”, rekao je Beroš novinarima u Splitu, gdje je nazočio obilježavanju Dana splitskog KBC-a.

Beroš je objasnio da taj državljanin Hrvatske može nastaviti putovati, ali će pri dolasku u Hrvatsku morati ponovo proći proceduru.

“S obzirom da dolazi iz područja koje je označeno kao područje veće pripravnosti, on će također dobiti zdravstveni nadzor u trajanju od 14 dana. To je redovna procedura i nema izvanrednih zbivanja u njegovom slučaju”, kazao je Beroš.

Na upit postoji li mogućnost da se u Hrvatskoj uvede upotreba termalnih kamera, koje evidentiraju povišenu temperaturu putnika pri izlasku iz zrakoplova, što je i simptom mogućeg koronavirusa, Beroš je rekao kako se o tome razgovaralo, ali je stručno stajalište da te kamere nisu učinkovite.

“Epidemiološko je stručno stajalište da one nisu učinkovite, i to iz nekoliko razloga. Jedan je taj što može netko doći u tih 14 dana potrebnih za zdravstveni nadzor, a da nema temperaturu. Drugi je razlog je što je sezona gripe, prema tome ima bolesnika oboljelih od drugih bolesti”, rekao je Beroš.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.