Europske vlade i tvrtke u ponedjeljak su pokušale naći načine kako bi širenje novog koronavirusa stavile pod nadzor dok broj zaraženih stalno raste.
Europski centar za prevenciju i nadzor bolesti je razinu rizika za građane Europske unije zbog širenja koronovirusa povećao s nisko do umjerene na umjerene do visoke, rekla je u Bruxellesu predsjednica Europske komsije Ursula von der Leyen.
Europska komisija je u ponedjeljak uspostavila skupinu za odgovor na koronavirus koja će razmatrati medicinske rizike kao i posljedice po promet i mobilnost u Europskoj uniji te njeno gospodarstvo. “Ne trebamo se prepustiti panici no stanje će se vjerojatno još pogoršati”, rekao je povjerenik Komisije za krizna stanja Janez Lenarčič na konferenciji za medije u Bruxellesu. U međuvremenu je hrvatsko predsjedništvo Vijećem EU-a objavilo da je u potpunosti pokrenulo mehanizam Unije za odgovor na krize, Integrirani politički odgovor na krize (IPCR), koji treba omogućiti brzo i usuglašeno donošenje političkih odluka u teškim i složenim krizama.
Druga od tri razine ICPR-a, mehanizam razmjene informacija, već je aktivirana u petak. Nova razina predviđa održavanje kriznih sastanaka, među ostalim Europske komisije, Europskog vijeća, predstavnika pogođenih članica i drugih bitnih strana na kojima se pripremaju prijedlozi o kojima potom odlučuju članice. Europska središnja banka (ECB) je rekla da je “spremna poduzeti odgovarajuće i i ciljane mjere” s obzirom da je pojava bolesti stvorila “rizike za gospodarstvo i funkcioniranje financijskih tržišta”, kako je rekla je predsjednica ECB-a Christine Lagarde.
U 18 članica EU-a ranije u ponedjeljak potvrđeno je 2100 slučajeva zaraze uz 38 umrlih, rekla je povjerenica Komisije za zdravstvo Stella Kyriakides. Osamnaest članica je pokrenulo zajednički postupak nabave zaštitne medicinske opreme, dodala je. Niti jedna država EU-a za sada nije najavila uvođenje graničnog nadzora unutar schengenske zone slobodnog kretanja.
Europski ministri financija će o stanju razgovarati na telekonferenciji, najavio je predsjednik eurogrupe Mario Centeno u ponedjeljak, kako bi usuglasili nacionalne odgovore. Neke su kompanije, ipak, stvari uzele u svoje ruke, poput British Airwaysa, Ryanaira i Lufthanse otkazujući ili smanjujući broj letova za europske zemlje s najvećim brojem slučajeva zaraze.
Broi zaraženih u Europi stalno raste, a Portugal je posljednja zemlja u nizu koja prijavila svoj prvi slučaj bolesti koju izaziva novi koronavirus, Covid 19. U Njemačkoj se broj zaraženih popeo na 150, objavio je u ponedjeljak službeni institut za nadzor bolesti. Institut Robert Koch rizik epidemije procijenio je “umjerenim”, a čelnik instituta Lothar Wieler je rekao da stanje nastavlja biti “krajnje dinamično”. U Italiji je prijavljen prvi slučaj zaraze u Rimu, a zaražen je policajac koji je bio u dodiru s osobom iz Lombardije, pokrajinom najteže pogođenom pojavom koronavirusa. Italija sada ima 2036 zaraženih, 20 posto više nego prethodnog dana, rekla je talijanska Civilna zaštita. Umrle su 52 osobe, a 149 je ozdravilo, dok je u nedjelju bilo 34 mrtvih i 83 izliječenih. U bolnicama je 908 pacijenata od kojih 166 na odjelima intenzivne njege. Najviše je slučajeva u sjevernim regijama Lombardiji, 1077, u regiji Emilia Romagna 324, Venetu 271 te 51 u Pijemontu.
Broj zaraženih se povećao i na sjeveru Europe te je do ponedjeljka navečer u Danskoj zabilježeno četvero zaraženih, sedmero u Finskoj, troje na Islandu, 25 u Norveškoj i 15 u Švedskoj. Francuska je potvrdila 191 slučaj zaraze, 61 više nego u nedjelju. Broj potvrđenih slučajeva u Španjolskoj u ponedjeljak se popeo s 81 na oko 120. Prve slučajeve zaraze koronavirusom potvrdile su i Andora i Češka.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je u ponedjeljak da je broj novozaraženih koronavirusom u svijetu u zadnja 24 sata znatno veći nego u Kini. “U zadnja 24 sata bilo je gotovo devet puta više slučajeva Covida 19 prijavljenih izvan Kine nego u Kini”, rekao je ravnatelj WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskovnoj konferenciji u Ženevi. U Kini, gdje se virus pojavio krajem prosinca, broj slučajeva i dalje pada, istaknuo je, rekavši da je WHO-u u nedjelju prijavljeno 206 novozaraženih, što je najmanji broj od 22. siječnja. Izvan pokrajine Hubeija, žarišta epidemije, zabilježeno je tek osam slučajeva. Izvan Kine prijavljeno je 8.739 zaraženih u 61 zemlji, od kojih je 127 umrlo.
Broj umrlih u svijetu od koronavirusa u ponedjeljak je premašio 3.000 i bolest i dalje ima ozbiljne posljedice diljem planeta. Izvan Europe u ponedjeljak je prvi slučaj zaraze koronavirusom prijavio i Maroko, a oboljeli je nedavno stigao iz Italije, kao i prvi oboljeli u Tunisu. Alžir je u ponedjeljak četiri nova slučaja zaraze te ih je sada u toj zemlji pet. Slučajeve zaraze koranavirusom u Africi su prijavili i Senegal i Egipat a u petak Nigerija. Oboljeli je Talijan koji radi u Nigeriji i nedavno se vratio iz Milana. Stručnjaci se pribojavaju brzog širenja koronavirusa u Africi u gusto naseljenim velikim gradovima poput Lagosa, Kaira i Alžira.
Južna Koreja je u utorak ujutro izvijestila o 600 novih slučajeva zaraze i još troje umrlih te je sada u toj zemlji ukupno zabilježeno 4812 slučajeva, a umrle su 34 osobe. Južnokorejske vlasti su izvijestile da je Lee Man-hee vođa vjerske sekte Isusova crkva Shincheonji, iz koje se zaraza proširila, bio negativan na testu za koronavirus. U Iranu se broj zaraženih povećao na 1501 a umrlo je 66 osoba. Prvi slučajevi zabilježeni su i u Armeniji, Dominikanskoj Republici i Indoneziji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.