Danas je u 16 sati održana konferencija za medije Nacionalnog kriznog stožera na kojoj su predstavljene najnovije mjere borbe s koronavirusom.
Ministar Božinović prvi je predstavio mjere koje se uvode vezane uz borbu sa koronavirusom. Kazao je kako se prvi tip mjera odnosi na mjere vezane uz međunarodni promet ljudi, a drugi se odnosi na mjere vezane uz odgodu ili ograničavanje organiziranih skupova.
“Što se tiče prve mjere, prijedlog klasifikacije područja zaraženih određenom razinom cirkulacije virusa prema opsegu preporučenih mjera podijelili smo u tri kategorije. Ono što je bitno – svi strani državljani koji ulaze u Republiku Hrvatsku iz područja koja su žarišta zaraze koronvirusom – a to su posebna područja u Kini, Italiji, Južnoj Koreji – njima će se propisati rješenje o obvezi samoizolacije u trajanju od 14 dana. To se odnosi i na hrvatske državljane”, istaknuo je Božinović.
Mjere ograničavanja ili odgađanja većih skupova
“S obzirom na pogoršanu epidemiološku situaciju također svim građanima preporučamo da odgode putovanja u inozemstvo, putovanja koja nisu dužna i to u države i regije koje su u većoj mjeri zahvaćena novim koronavirusom”, dodao je ministar Božinović.
Što se tiče druge skupine mjera, onih koje se odnose na odgodu ili ograničavanje organizacije većih skupova, tu je ministar Bžožinović istaknuo sljedeće:
“Preporučuje se do dalnjega odgoditi sve skupove i organizirana okupljanja na kojima sudjeluje više od tisuću ljudi. Svi organizatori okupljanja dužni su osigurati najviše higijenske standarde koji uključuju jasno istaknute upute. Na takvim skupovima će biti nužno osigurati punktove s dezinfekcijskim sredstvima.”
“Također, svim sudionicima će se morati dati javna uputa da se sudrže od uobičajenog neberbalnog komuniciranja koji uključuje rukovanje, itd. Također će se dati uputa sudionicima koji imaju respiratorne bolesti ili povišenu temperaturu da ne dolaze na takve manifestacije, a prije organiziranja manifestacija bit će potrebna suglasnost županijskog civilnog stožera i nadležnog za javno zdravstvo”, objasnio je Božinović te kazao kako se situacija u Italiji pogoršala te je stoga stožer odlučio uvesti ove mjere.
Ministar zdravstva Vili Beroš je kazao kako je situacija u Hrvatskoj još uvijek nepromijenjena.
“U Hrvatskoj je epidemiološka situacija i dalje mirna i dalje je samo 12 potvrđenih bolesnika. U cilju zadržavanja takve epidemiološke situacije, a pomno prateći razvoj u našim zemljama s kojima graničimo, odlučili smo se na ovaj dodatni paket preventivnih mjera s ciljem očuvanja zdravlja hrvatskih građana.”
#related-news_0
Miniatar Beroš je kazao kako su tesirane 344 osobe, osam testova je još u izradi, a 4.737 osoba je određen neki tip zdravstvenog nadzora. S obzirom da je situacija u Italiji ozbiljna odlučeno je da se donesu navedene mjere zbog očuvanja javnog zdravlja u Hrvatskoj.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak kazao je kako se epidemiološka situacija u Europi pogoršala te kako sada u većini država EU-a dolazi do lokalne transmisije bolesti. To znači da to više nisu uvezeni slučajevi kao što je još uvijek riječ u Hrvatskoj, nego svaka država ima vlastite slučajeve.
Dodatne mjere koje omogućavaju lakšu i bolju kontrolu
“U zadnjih 24 sata u Hrvatsku je ušlo 600 građana Italije. Odlučili smo uvesti dodatne mjere koje nam omogućavaju lakšu i bolju kontrolu. Dosad smo imali njihovu obavezu da se javljaju epidemiologu, bili su slobodni u kretanju po Hrvatskoj. Međutim, mi smo sada prisiljeni uvesti mjeru karantene. Oni će s time biti upoznati. Ukoliko se odluče karantena je osigurana, već dugo o tome pričamo. Svi znate da smo osigurali objekte gdje se može održati karantena. Ako se odluče da neće u karantenu, mogu se vratiti u svoju državu”, objasnio je Capak.
#related-news_0
“Za naše građane već postoji mjera samoizolacije. Ponovno naglašavamo da svi oni koji na dnevnoj bazi putuju (obavljanje posla, vožnja kamiona) u područja koja su zaražena, moraju ostati u mjeri samoizolacije, kod kuće, kada su u Hrvatskoj. A kada odlaze u Italiju moraju koristiti osobna zaštitna sredstva koja su poslodavci dužni osigurati”, kazao je Capak i dodao:
“Sada kada imamo mali broj slučajeva i kada su njihovi kontakti pod kontrolom vrijeme je za uvođenje takvih mjera.”
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti ‘Fran Mihaljević’ Alemka Markotić je na novinarsko pitanje koje se ticalo tri oboljela u Hrvatskoj koja su imala teže simptome kazala sljedeće:
“Ta tri pacijenta su sa srednje-teškom kliničkom slikom i po tome smo u okviru standarda. To je uobičajeno i ništa novo u skladu s ostalim državama”, istaknula je Markotić.
Tijek događaja UŽIVO pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.