"Većina domova za starije je zabranila posjete i uvela kontrole, nema zaraženih"

Vijesti 20. ožu 202013:51 > 13:52
N1

U N1 Studiju gostovala je Suzana Mavrinac, magistra socijalne gerontologije koje je govorila o stanju u staračkim domovima i brizi za naše starije sugrađane, najugroženiju populaciju tijekom epidemije koronavirusa.

“Promjena režima u domovima za starije ima, a zadovoljstvo mi je reći da niti u jednom domu nema slučaja zaraženog korisnika. No, vlada strah i većina domova je zabranila posjete i uvela kontrole. No, uzmimo u obzir da će vrhunac zaraženih tek doći pa ne možemo ni znati kako će funkcionirati sustav u domovima za starije”.

Dodala je i da suradnja među domovina na području Zagrebačke županije već postoji, no je svega 8,6 posto i trebala bi biti veća, odnosno trebala bi postojati mreža koja bi integrirala privatne i obiteljske domove kako bi mogli komunicirati i imati točne i provjerene informacije, uz podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, smatra Mavrinac.

Protokoli zaštite postoje, no rad bi svima bio olakšan kada bi se do detalja formirali obrasci i standardizacija sustava, protokol o prijemu i otpustu.

“Tek kada se oni definiraju svima bi bio olakšan rad, većina domova to nema pa je do tada lakše zatvoriti vrata i kontrolirati svaki dolazak”.

VEZANE VIJESTI

Mavrinac smatra da će u ovom teškom razdoblju zbog izolacije i kod osoba u domovima za starije doći do depresije i treba im omogućiti da putem audiovizualnih mreža stupe u kontakt sa svojim obiteljima. Tvrdi, mnogi od njih vični su korištenju društvenih mreža.

Prehrane, lijekova i ortopedskih pomagala i druge opreme za sada ima, no i o tome treba razmišljati.

“Čula sam da su neki domovi smanjili broj jelovnika s dva na jedan, korisnici to niti ne osjete i treba razmišljati o nekoj štednji”.

Nakon tragedije u Oroslavju inspekcija je zatvorila sedam od 35 domova. Mavrinac kaže, broj domova za starije i dalje raste.

“Situacija se ne može previše popraviti jer je za čitavu Hrvatsku nadležno 12 inspektora, moja preporuka je da se inspekcijski nadzori preusmjere na savjetovanja u ovoj kriznoj situaciji. Ravnatelji su često prepušteni sami sebi, ako se razboli djelatnik u domu koji ima stotinjak osoba, nastat će kaos”. kaže Mavrinac i dodaje da ukupnih slobodnih smještajnih kapaciteta u domovima za starije ima oko 3000.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.