Na sjednici Gradskog vijeća grada Kutine prihvaćen je niz mjera koje će pomoći poduzetnicima i građanima ovog grada kako bi lakše podnijeli krizu uzrokovanu pandemijom koronavirusa. Kutina je reagirala brzo i efikasno, upravo onako kako bi svaka lokalna vlast koja drži do svog gospodarstva i svojih građana trebala.
– Mi smo sazvali gradsko vijeće sa 12 točaka gdje smo najavili sve mjere i gdje smo upoznati sa svim mjerama koje provodi stožer na nivou države, odnosno stožer civilne zaštite grada Kutine – rekao je Davor Kljakić, predsjednik Gradskog vijeća grada Kutine. Na narednoj sjednici gradskog vijeća, već idućeg tjedna, rebalansom proračuna osigurat će se financijska sredstva za prihvaćih 8 mjera pomoći.
– One se uglavnom sastoje od oslobađanja plaćanja svih onih parafiskalnih nameta koje naplaćuje grad Kutina u svim oblicima, ali smo predvidjeli i formiranje fonda kroz koji ćemo pomoći našim gospodarsvenicima, posebno onima kojima je zabranjena djelatnost – najavljuje gradonačelnik Kutine Zlatko Babić.
Do kraja lipnja neće biti ovrha, nema naplate vrtića, niti naplate fiksnih troškova usluge odvoza otpada i opskrbe vode , a tu je i niz mjera za poduzetnike.
– Jedna od tih mjera je usmjerena na oslobađanje komunalne naknade, zakupa javih površina, kao i zakupa poslovnih prostora prostora. Svi subjekti, govorimo o obrtnicima, malim i mikro poduzetnicima koji imaju zabranu rada, su oslobođeni ovih davanja – napominje Hrvoje Krmelić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj grada Kutine.
Subvencionirat će se i kamate za tekuću likvidnost za obrtna sredstva.
– Tu ćemo se osloniti na kreditne linije koje provodi Hamag Bicro, dakle svima onima koji će zatražiti potporu putem ovih kreditnih linija grad Kutina će subvencionirati kamatu u stopostotnom iznosu – ističe Krmelić.
Manje ili više, problema u poslovanju imaju svi, no veći gospodarski subjekti rade i dalje. Za grad ali i državu osobito je bitna Kutinska Petrokemija, a gradonačelnik Babić naglašava važnost odluke Vlade o dokapitalizaciji Petrokemije, jer u ovakvim teškim vremenima Hrvatska je poljoprivreda osigurana mineralnim gnojivima.
– Da ne postoji Petrokemija i da nemamo vlastito mineralno gnojivo, naši poljoprivrednici bi sigurno imali dodatan problem, ako ne u nabavci gnojiva onda sigurno u cijeni koja bi bila daleko veća – kaže gradonačelnik Babić.
Kutina je stvorila pozitivno okružje za poduzetnike i investitore i ranije otvaranjem poslovnih i industrijsko logističkih zona, a samo su prošle godine iz vlastitog proračuna izdvojili više 5 milijuna kuna što je 10% proračuna.
– Dajemo bespovratna sredstva za ulaganje u opremu, konkurentnost i tehnologiju gdje grad Kutina pokriva 50% prihvatljivh troškova, maksimalno 10 tisuća kuna. Međutim ako se radi o mladom poduzetniku, mlađem od 29 godina onda povećavamo potporu za 50 posto – rekao je pročelnik Krmelić.
Tu je još niz mjera koje Kutina pruža poduzetnicima, subvencioniranje kredita, te kroz razvojnu agenciju Mrav i poduzetnički inkubator, dok će nove mjere zbog pandemije koronavirusa zasigurno zadržati zaposlenost i likvidnost poslovanja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.