Hrvatski građani nastavljaju utjecati na rad Europsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC) svojim dojavama.
Nakon što su tjedan dana nakon snažnog potresa koji je pogodio Zagreb i okolicu, Hrvati zatrpali EMSC dojavama o slabom potresu zbog čega su imali i posebnu objavu jer su prvi put u povijesti rada dobili toliko dojava, a već nekoliko dana iza toga zbog 1.500 dojava u četiri minute imali su problema sa serverom, danas su imali još jednu objavu potaknuti dojavama iz Hrvatske.
Naime, u utorak oko 5.38 sati na području Zagreba osjetio se potres jačine 1,7 stupnjeva što su građani odmah prijavili.
Međutim, čini se da su Hrvati dobili brojne kritike zbog jutrošnjih dojava uz argument da se tako mali potres nije mogao osjetiti. No, EMSC smatra drugačije pa su odlučili stati na kraj dezinformacijama i objavili objašnjenje o osjetu potresa.
“Premda je moje znanje hrvatskog jezika vrlo ograničeno, vidim da mnogi dovode u pitanje da se uopće mogao osjetiti potres jačine 1,7 ili manji u Zagrebu. Smatram da to zaslužuje objašnjenje”, napisali su na Twitteru EMSC-a.
Kroz idućih osam objava pojašnjavaju da brojni parametri utječu na osjet potresa. Od udaljenosti od epicentra, preko dubine samog potresa i sastava tla, do akivnosti osobe (je li u pokretu ili miruje).
#related-news_0
Normalno je da neke osobe osjete i vrlo blage potrese dok ih drugi ne osjete, pišu, a i neke dojave se pokažu lažnima, ne zbog zle namjere, nego emocionalne traume koju su izazvala prethodna podrhtavanja tla.
Napominju da ih se ne može prevariti jer u roku od desetak minuta od prvih dojava, oni prikupe relevantne podatke od relevantnih službi.
Although my #Croatia language is very limited, I can see some people contesting that people can have felt a M1.7 or even lower aftershock of #zagrebearthquake. I believe this deserves an explanation
1/N#potres— EMSC (@LastQuake) April 29, 2020
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.