Izolacija je omogućila nagli porast potražnje domaće hrane od OPG-ova i poljoprivrednika za gotovo 40%, ali za sadnicama te sjemenom je još viša.
Diljem svijeta, ljudi se okreću vrtlarstvu kao smirujućem hobiju, ublažavajući svoju zabrinutost za nedostatkom hrane na početku pandemije. Njezino širenje, zatvaranje tržnica, usporilo je distribuciju domaće proizvodnje, žetve zbog uvođenja e-propusnica koje su spriječavale većinu poljoprivrednika do njihovih parcela izvan mjesta prebivališta.
Posebnu zanimljivost, istaknula je Vrtlarica, prikazujući zabilježen trend potražnje za informacijama o sadnji, s naglim skokom prodaje sjemena i sadnica za povrće i voće.
Iako većina domaćinstava nema dovoljno velike vrtove za sadnju da tako prehrani četveročlanu ili peteročlanu obitelj, sadnja barem četiri vrste povrća, doprinosi povećanju kućnog budžeta uz smanjenje broja odlazka u trgovinu tijekom ljetnih mjeseci.
Izolacija na početku pandemije, mnoge je navela na odlazak u kuće za odmor. Raznovrsnim mogućnostima sadnje zbog većih parcela zemlje, podsjetila je na povratak u tradicionalni svijet oprskrbe domaćih namirnica.
“Svi koji rade od kuće ili imaju slobodnog vremena, u potrazi su za bilo kakvim aktivnostima s kojima se do sad nisu susretali. Upiti o sadnji, savjetima te uzgoju tradicionalnog voća i povrća u vrtovima koje svakodnevno dobijemo, dokaz su da odabiru za aktivnosti upravo vrtlarenje.” – ističe Filip Višić, voditelj projekta Vrtlarica.hr
“Zabilježili smo višestruki porast interesa za kupovinu sjemenja, sadnju voća i povrća, dok cvijeće pada u drugi plan. Najviše upita zaprimili smo za sadnju cvijeća, što je zapravo jako zanimljivo.“
Vrtlarenje bi svakako moglo smanjiti potražnju za određenim proizvodima, ali Hrvati će i dalje kupovati ostale namirnice. Međutim, reakcija malih poduzetnika i poljoprivrednika te uvođenje dostave domaćih proizvoda, navesti će na manju potražnju klasične kupovine.
Hrvati u potrazi za sadnicama
“Na društvenim mrežama i portalu primamo puno upita za prodaju sjemena i sadnica, a u razgovorima s OPG-ovima, odnosno poljoprivrednicima, saznali smo da je njihova potražnja u travnju porasla za 30 do 40% u odnosu na prethodnu godinu.” – objašnjava Filip, nadodajući da vrtlari bez iskustva u sadnji ne uspijevaju uzgojiti biljku iz sjemena ili ga ne uspijevaju pronaći u trgovinama, traže gotove sadnice. Putem portala traže informacije o presađivanju sadnica, održavanju te potencijalni ishod.
Poznato je da potražnja za sadnicama i sjemenom raste za vrijeme teških ekonomskih uvjeta. U kraćem periodu dolazi do prvih plodova te smanjuje brigu za nedostatkom hrane.
“Posebno nas vesele upiti o novim biljkama koje dobijemo svakodnevno. Interes za voće i povrće koje nije karakteristično za uzgoj potaknuo je poseban zadatak istraživanja biljaka s ciljem pružanja kvalitetnih i provjerenih informacija.” tvrdi Filip. “Izvršavamo desetke poziva uzgajivačima čije informacije bilježimo na portalu. Važno nam je da su sve informacije korisne i provjerene. Naravno, postoje odstupanja, ovisno o sortama, vrstama tla ,vremenu. Generalno pružamo najvažnije informacije na najjednostavniji način.“
Također, organizirana je istoimena Facebook grupa s ciljem razmjene informacija i iskustva koja su koja se pokazala kvalitetnima u vrlo kratko vrijeme –“Korisnici su se uključili i međusobno si pomažu, a sve u korist uspješne sadnje i uzgoja.”
Prema svemu sudeći, vrtlarenje je rijetki pozitivan trend u doba pandemije ali finalni proizvod jest – kvalitetnija i zdravija prehrana.
Izvor: Vrtlarica.com
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.