Provjerili smo kako izgleda serološko testiranje

Vijesti 13. svi 202013:31 > 13:46
KAROLY ARVAI / POOL / AFP

Od pojave koronavirusa pitanje testiranja, vrste testova, učestalosti testiranja često se spominjalo u javnosti. Već nekoliko dana se u Klinci za infektivne bolesti provodi serološko testiranje zaposlenika na antitijela kako bi se vidjelo jesu li bili u kontaktu s virusom ili ga preboljeli, a da to nisu ni znali.

Dr. Oktavija Đaković Rode objasnila je našoj reporterki da je serološko testiranje dodatno testiranje i ono se trenutačno provodi na djelatnicima Klinike za infektivne bolesti u Zagrebu. Rade dvije metode testiranja jer je to potvrdna dijagnostika molekularnim testovima kako se ne bi dogodio lažno pozitivni ili lažno negativni rezultat. 

“Da bi postavili dijagnozu covida 19 potrebna su potvrdna testiranja. Brzina izvođenja testa nije garancija da ćete brzo dobiti točan rezultat, pogotovo daans kada imamo tehnološke brojne mogućnosti.” Upozorava da je na tržištu jako puno brzih testova i treba biti oprezan jer su neki dobri, a neki loši.

“Inače je praksa u kliničkoj mikrobiologiji da su odluke temeljene na kliničkim istraživanjima, a danas smo u nezahvalnoj situaciji jer je riječ o novoj bolesti i nitko nema reference kojih bi se mogao držati pa svi laboratorji istražuju, tako i mi, nabavljamo različite testove i istražujemo koji su dobri, koji nisu”, komentirala je situaciju oko kvalitete dostupnih testova.

VEZANE VIJESTI

Komentirala je i rezultate testiranja u Brodosplitu koji su pokazali da je manje od dva posto radnika bilo u doticaju s koronavirusom. Kaže da su to epidemiološka istraživanja koja se preporučaju, ali je bitno da to ne bude samo sebi svrha i da nije dobro da svaka radna organizacija to na svoju ruku organizira. “To je hvalevrijedna inicijativa, ali treba vidjeti s kojim testovima i na koji način se provodi dijagnostika.”

Na pitanje jesmo li zaštićeni nakon što smo preboljeli covid 19 kaže da je to pitanje za milijun dolara i da još uvijek ne znamo značenje protutijela i mogu li nas zaštititi od reinfekcije.

Za sada su na Klinici za infektologiju testirali 490 djelantika i nisu otkrili nikoga pozitivnog “što znači da smo se dobro štitili i nismo dozvolili da naše osoblje oboli, to su preliminarni rezultati brzih testova i sada se obrađuju dodatnim testiranjem da bi bili sigurni i ako ima minimalna količina antitijela test će pokazati.

Ponovila je da održavanje distance i pranje ruku može zaštititi od infekcije, kako od ove tako i od ostalih kapljičnih infekcija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.