Kod Račinovaca upriličeno je otvorenje radova izgradnje crpne stanice Teča na Savi. Nova crpna stanica Teča gradi se neposredno uz postojeću crpnu stanicu koja je stradala u poplavi 2014. godine te je iz tog razloga potrebno osigurati sigurnu odvodnju zaobalnog područja.
Slivno područje crpne stanice Teča obuhvaća dio melioracijskog područja Biđ – bosutskog polja površine 1.979 ha, a koja se obavlja glavnim odvodnim kanalima Teča i Obošnica i koji se spajaju prije crpne stanice.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 37,8 milijuna kuna.
Otvorenju radova izgradnje crpne stanice Teča nazočili su potpredsjednik Vlade i ministar financija dr.sc. Zdravko Marić, ministar državne imovine dr.sc. Mario Banožić, župan Vukovarsko – srijemske županije Božo Galić, generalni direktor Hrvatskih voda mr.sc. Zoran Đuroković, pomoćnica ministra zaštite okoliša i energetike Elizabeta Kos, te predstavnici jedinica lokalne samouprave u ovom dijelu naše županije.
Župan Galić tom prigodom je izjavio: “Podrška Vlade Republike Hrvatske u posljednje tri godine bila je ogromna – a posebno kroz program Slavonija, Baranja i Srijem. Također, suradnja s Hrvatskim vodama je odlična, što dokazuju konkretne investicije koje su u tijeku u područjima navodnjavanja, vodoopskrbe, odvodnje, obrane od poplava i na tome smo iznimno zahvalni. Zahvalni smo i na odlukama Vlade RH koje su vezane za fiskalno izjednačavanje te osnaživanje naših općina i gradova.
Suradnja s Vladom RH daje dobre rezultate čemu i danas svjedočimo. Mislim da ni u sljedećem razdoblju ne treba mijenjati tim koji pobjeđuje, tim koji stvara dobre odnose, te vjerujem kako će ovaj tim nastaviti raditi na dobrobit svih nas i u sljedećem mandatu. U sljedećem financijskom okviru Europske unije očekujemo sredstva koja će nam omogućiti pokretanje brojnih kvalitetnih projekata.
Proizvodnja hrane izuzetno je bitna kako za nas u Slavoniji tako i za cijelu Hrvatsku te ćemo učiniti sve kako bi Slavonija, Hrvatska odnosno hrvatski turizam, bili neovisni o uvezenoj hrani. Uz pomoć Vlade RH na tome intenzivno radimo, a uz daljnju potporu učinit ćemo sve da našu Županiju i Hrvatsku učinimo i energetski neovisnom, ulažući u obnovljive izvore energije.”
Potpredsjednik Vlade RH i ministar Marić istaknuo je: “Ovdje govorimo o uspješnoj suradnji sa Hrvatskim vodama i konkretnom primjeru ulaganja u Crpnu stanicu Teča u vrijednosti 38 milijuna kuna. Navedeni projekt planira se realizirati u iduće dvije godine koji osigurava tri osnovne stvari: sigurnost opskrbe vode za žitelje ovog dijela Slavonije, uloga odvodnje i navodnjavanja svega vezanog uz poljoprivrednu proizvodnju i na kraju prevencija od poplava kakve su već zadesile ovo područje, da se više nikada ne ponove.
Ovaj projekt primjer je sinergijskog djelovanja Vlade i lokalnih vlasti u cilju poboljšanja kvalitete života naših žitelja i svih nas. Naglasio bih kako su izmjenom zakona i odricanjem centralne države svog dijela od prihoda poreza na dohodak u korist lokalne samouprave ojačani izvorni prihodi lokalne samouprave kako bi se mogli poduzimati određeni projekti komunalne infrastrukture, te da bi došlo do bolje apsorpcije sredstava iz EU fondova.
Tako je temeljem navedenog proračun Vukovarsko-srijemske županije u posljednje dvije godine porastao 70 %, a proračun Općine Drenovci, gdje se sada nalazimo, povećan čak 130 %. Za razvojne projekte lokalne samouprave potrebna je i dodatna suradnja s Vladom RH, te državnim tvrtkama koje su u njenom većinskom vlasništvu.”
Ministar Banožić naveo je: “Vukovarsko-srijemskoj županiji po raznim osnovama darovana je imovina vrijedna 150 milijuna kuna. To je tek dio onoga što je osigurano na razini ukupne države. Konkretno govorimo o 273 ugovora, 870 milijuna kuna imovine po raznim osnovama.
Cilj je da popis darovane imovine jedinicama lokalne i regionalne samouprave kroz posebnu aplikaciju provučemo kroz Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije i da upravo ta aplikacija bude osnova za daljnje rješavanje svega onoga što muči gradonačelnike i načelnike, a to je prije svega tehnička dokumentacija za privođenje projekata krajnjoj namjeni te predfinaciranje i sufinanciranje projekata.
Na taj način ubrzavamo apsorpciju sredstava koja se planiraju kroz projekt Slavonija, Baranja i Srijem u idućem proračunskom razdoblju 2021-2027. Inicijativom Vlade premijera Plenkovića želimo stvoriti poziciju operativnoga programa za pet slavonskih županija i na taj način brže povlačiti sredstva i realizirati više projekata gdje su riješeni imovinsko-pravni odnosi.”
Direktor Đuroković je spomenuo: “Tim projektom obnavljaju se 172 kilometra nasipa, a projekt je vrijedan 370 milijuna kuna od čega su 85% bespovratna sredstva Europske unije. Ukupna vrijednost projekta crpne stanice Teča iznosi 37,8 milijuna kuna, radove financiraju Hrvatske vode, a njihov završetak se očekuje tijekom lipnja 2022. godine.
Postojeća crpna stanica Teča izgrađena je davne 1932. godine i stradala je u poplavi 2014. godine te je iz tog razloga potrebno osigurati sigurnu odvodnju zaobalnog područja” te je podsjetio i na projekt obnove lijevoobalnih nasipa u Vukovarsko – srijemskoj i Brodsko – posavskoj županiji, u dužini od 172 kilometara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.