Počinje škola. 455.000 učenika kreće u školske klupe, ali i preko 60.000 djelatnika. Mnogi su zabrinuti zbog velike fluktuacije učenika i djelatnika u skučenim prostorima. Osam škola zasad neće krenuti s redovnom nastavom zbog zaraze djelatnika, već s onom kakvu smo imali na proljeće - nastavom na daljinu.
Školske torbe su spremne. Učenici željno očekuju vidjeti prijatelje koje nisu vidjeli nekoliko mjeseci. Kažu, to im najviše nedostaje.
“Ja se veselim školi jer dugo nisam vidjela prijatelje i jedva se čekam opet družiti s njima”, rekla nam je Mia iz Splita, a isto govori i Lea Marija: “Najviše su mi falili prijatelji i veselim se početku škole.”
“Trebamo imati maske, možemo ih skinuti samo ako smo na dva metra razmaka i ne smijemo se grliti i tako. Draže mi je ići u školu jer mislim da je tako lakše i naučiti gradivo i da profesori zadaju manje zadataka”, dodaje Mia.
“Dugo ih nisam vidio i želim se više igrati s njima u školi”, rekao je David iz Splita.
Zabrinuti roditelji
Istovremeno roditelji su u strahu, što nam donosi nova školska godina, u novom normalnom.
“Pa po meni je to sve rizik. Širit će se, povećavat će se broj oboljelih, a problem je što ne znamo s čim se borimo, tako da ja sam više za to da se opet nekako zatvori. Znam da će biti mamama grozno, gdje ćemo s djecom, što ćemo, kako ćemo, ali snaći ćemo se nekako”, rekla je Vana iz Splita.
Mama Iva dodaje: “Pa strah me, ali ne toliko zaraženi i tih brojki, nego me je strah što će biti s djecom, općenito sa školovanjem njihovim, s tom nastavom online. Toga me je strah najviše. Mislila sam da će sve biti okej s ovom novom školskom godinom, ali očito se nastavlja i dalje.”
Kasne upute
Strah roditelj od nepoznatog ne čudi. Dobiti upute nekoliko dana pred početak nove nastavne godine, kažu u splitskom SDP–u, u najmanju ruku je neozbiljno.
#related-news_0
“Apsolutno je odgovorno ministarstvo. Na nižim razinama to su osnivači, oni su morali ponuditi odgovore, ponuditi rješenja. Nažalost, mi sutra ulazimo u učionice, s tisuću pitanja”, naglasio je Ante Cvitković iz Savjeta za obrazovanje SDP-a Split.
Krucijalno je pitanje što će se dogoditi ako virus uđe u škole, a škole postanu nova žarišta.
Cvitković smatra da to nije upitno: “Neminovno je da on uđe u škole jer je to statistika. Mi u takvim situacijama nemamo jasne odgovore i ne znamo kakav je protokol. Odnosno protokol je jako, jako kompleksan i zapravo nemamo jasan odgovor na pitanje što se onda događa.”
Tko i pod kojim uvjetima ide u samoizolaciju?
“Ako u razredu bude nastavnik ili učenik za kojeg se poslije bude pokazalo da je pozitivan i da je u razredu bio za vrijeme dok je mogao biti zarazan za druge, tada će ići cijeli razred u samoizolaciju i ići će svi oni nastavnici koji budu predavali tom razredu”, objasnila je zamjenica ravnatelja HZJZ-a Ivana Pavić Šimetin.
#related-news_0
I prije nego što je školska godina počela virus se već probio u osam škola u Hrvatskoj, a među njima su i neke u Dalmaciji.
“Imamo i djelatnika, mi znamo da imamo i roditelja, no za sada nemamo informaciju da imamo djece, učenika bolesnih, koji su oboljeli od covida, ali je sve skupa realno očekivati da sutra kad krene škola uz sve mjere koje smo mi poduzeli i koje ćemo poduzimati, da ipak dođe do proboja”, ustvrdio je Đuro Balojević iz Udruge ravnatelja osnovnih škola.
Ostaje vidjeti hoće li biti još prijava o nemogućnosti početka školske godine kakav je bio planiran. U tom slučaju, tim školama, online nastava, ostaje jedina opcija.
Ministar Fuchs: Brine me sve
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs također je komentirao početak školske godine. u Dnevniku Nove TV rekao je da je, naravno, zabrinut, ali da je opitmist.
#related-news_0
“Brine me sve. Naravno i početak škole, ali sam optimist. Virus nije ušao u škole, nego među djelatnike. Sada imamo osam škola koje neće početi kako je planirano”, rekao je.
Komentirajući pitanje koje također brine mnoge roditelje, tko će biti odgovoran ako se dijete zarazi u školi, kazao je:
“Čija je odgovornost ako se dijete zarazi u parkiću? Što je s jučerašnjim prosvjedom, tamo je bilo djece? Čija je to odgovornost? Zato se naglašava da budemo odgovorni.”
Ahmetović: Djecu ne šaljemo u školu za život, nego u zatvor
Kritike je uputila kandidatkinja za predsjednicu SDP-a i saborska zastupnica Mirela Ahmetović koja je istaknula da će djeca prvi dan škole umjesto osmijeha sa sobom ponijeti grč. Smatra da su upute donesene na prepad, nejasne, neartikulirane i preopširne što je, po njenom mišljenju, odraz amaterizma nadležnih.
“Djeca opravdano kritiziraju odluku da sedam sati ne smiju napustiti istu učionicu, niti za velikim odmorom. U toalet smiju samo uz pratnju tehničkog osoblja – zamislite samo to poniženje – dok užinu smiju samo donijeti, ne smiju izići izvan škole kupiti si obrok. Koliko vi znate djece koja ujutro staloženo spremaju užinu u torbu? Znači, neka djeca cijeli dan gladuju. Meni to sve izgleda kao da učenike ne šaljemo u školu za život, već u zatvor i jako mi je žao radi njih”, poručuje zastupnica.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.