Gost Dnevnika N1 u 19 bio je profesor na Filozofskom fakultetu i stručnjak za nacionalnu i međunarodnu sigurnost dr. Mirko Bilandžić.
1. Kako ocjenjujete izvješće SOA-e u dijelu koji govori o opasnosti od radikalnog islama. Ocjena je SOA-e da je opasnost za Hrvatsku niska, a zabilježen je tek jedan neuspješan pokušaj regrutiranja maloljetnika za borbe u Siriji i Iraku?
”Procjena je točna. Treba reći kako nema konkretnih prijetnji i Hrvatska je izuzeta od toga”.
2. Istodobno iz hrvatskog okruženja ima oko 600 boraca koje je ISIL regrutirao, može li se reći da Islamska zajednica u Hrvatskoj puno uspješnije sprječava radikalizaciju vjernika od islamskih vjerskih vođa u susjednim balkanskim zemljama?
”Islamska zajednica je bitan faktor. Rekao bih da je razlog taj što se u susjednoj državi dogodila reislamizacija koja ima i svoje post ratne dimenzije. Naravno da se u tim fazama onda događaju i ovakve radikalizacije.”
3. Zanimljiv je i dio koji govori o jačanju velikosrpskih radikalnih pokreta u Hrvatskoj, konkretno navodi se da neki četnički pokreti regrutiraju borce za proruske snage u Ukrajini? Ispada da SOA u ovome vidi veću ugrozu nego u ISIL-u?
”Ne bih rekao da je to veća opasanost. Ispravno su detektirani neki radikalni pokreti. Jačanje četničkih dimenzija rezultat je procesa tužni za genocid i tog nedopustivog propusta Hrvatske, a tu je i rehabilitacija Draže Mihailovića. Lideri Srbije potječu iz takve strukture, pa pogledajte samo cirkus s Šešeljem”.
4. Kako objašnjavate da se u izvješću ne analizira detaljnije gospodarska sigurnost Hrvatske?
Istina je da se ne analizira detaljnije gospodarska sigurnost Hrvatske. Meni se čini da tu orjentaciju treba promijeniti. Imamo tri dimenzije: korupciju, nezavidnu gospodarsku situacija i polarizaciju društva. Ekonomska sigurnost mora postati ozbiljna tema”, zaključuje Bilandžić.
Podsjetimo, Sigurnosno-obavještajna agencija prošle je godine spriječila odlazak jedne maloljetne muške osobe iz Hrvatske u redove tzv. Islamske države na području Sirije. On se putem interneta povezao s džihadistima te se namjeravao uključiti u džihad. Djelatnici SOA-e stupili su u kontakt s njegovim roditeljima koji su upozoreni na sinove namjere. Osim toga, dječaku je pružena psihološka pomoć nakon čega je odustao od odlaska u džihad.
U 2014. godini registrirana je i pojava organiziranja odlazaka hrvatskih državljana kao dragovoljaca na ukrajinsko ratište, gdje su se priključivali ukrajinskim postrojbama.
Stoji to u ovogodišnjem Javnom izvješću o radu Sigurnosno-obavještajne agencije u kojem su objavljeni podaci o radu Agencije u prošloj godini te se navode i podaci o sigurnosnom stanju u Hrvatskoj i zemljama u okruženju.