Usprkos tehničkim problemima, održano glasanje u Hrvatskom saboru

Vijesti 16. lis 202008:49 > 13:34
Patrik Macek / PIXSELL

Hrvatski sabor u petak je prihvatio niz izvješća, među kojima i ona o radu pravobraniteljica za djecu, za osobe s invaliditetom i za ravnopravnost spolova u prošloj godini.

Tehnički problemi

Nakon što je u Hrvatskom saboru izglasano nekoliko zakona, došlo je do tehničkih problema. 18 zastupnika imalo je pravo glasovati online, a njih 14 je iskoristilo to pravo. Nekoliko zakona je izglasano, pa je onda pukla veza i ti zastupnici nisu mogli dalje nastaviti glasati.

Jandroković u prvom trenutku nije znao što napraviti te je potom u nekom trenutku nastavio s glasanjem. 

Zbog toga je u jednom trenutku SDP-ov Peđa Grbin zatražio da se pričeka s nastavkom glasanja, barem dok se ne uspostave tehničke mogućnosti, kako bi svi glasovi bili uključeni u ukupno zbroj glasova.

U isto vrijeme je i jedna saborska zastupnica, koja na sjednici sjedi na balkonu Sabora, kazala da se ovakvim glasanjem šalje loša poruka u javnosti. ”Ne možemo ovako stihijski odlučivati tko će glasati jer šaljemo jako lošu poruku javnosti, a to je da nije svaki glas jednako važan i da se može jedan glas čuti, a drugi ne”, govorila je s balkona.

Gordan Jandroković je kazao da je i sam u dilemi treba li nastaviti s glasanjem. Tada se javio i zastupnik Tomislav Tomašević kojemu Jandroković nije dao govoriti jer se ne poziva na poslovnik.

”Kolegica je vikala s balkona, to isto nije definirano poslovnikom. Ne može se svatko sjetiti i govoriti što hoće. Izvolite sjesti, nema poslovničke mogućnosti. Kako vi sad imate ideju tako sigurno ima i drugih 130 zastupinka nešto reći, a to nije predviđeno poslovnikom”, rekao je predsjednik Sabora Tomaševiću. Dodao je da nije ni Grbinu dopustio da govori.

Određena je pauza od 10 minuta da se nađe rješenje za nastavak glasovanja.

Ni nakon pauze nisu riješeni tehnički problemi. Predsjednik Sabora odredio je novu stanku do 13.30 i rekao da će se, ukoliko se dotad ne riješi situacija s pucanjem veze, nastaviti glasovati bez tih zastupnika, a da postoji i opcija da se ti zastupnici odreknu svog glasa. 

Nakon stanke, nastavljeno je glasovanje u Saboru. Tehnički problemi nisu riješeni, ali su se zastupnici koji su trebali glasati online odrekli glasa te je glasanje uspješno provedeno. 

Prihvaćeno više izvješća

Sabor je prihvatio i izvješća o radu Državnog ureda za reviziju, probacijske službe, o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć, o stanju i radu kaznionica i zatvora.

Primio je na znanje Polugodišnju informaciju HNB-a o financijskom stanju, stupnju ostvarenja, stabilnosti cijena i provedbi monetarne politike u drugom polugodištu 2019.

Zastupnici su zeleno svjetlo dali Godišnjem financijskom izvještaju HBOR-a, Godišnjem izvješću o radu HAKOM-a, o Programskom i financijskom izvješću Hrvatskog olimpijskog odbora za 2019. itd.

Potvrdili su Poslovnik o radu Odbora za europske poslove te se suglasili da se izmjeni Statut Hrvatske izvještajne novinske agencije (Hina), čime će se nacionalnoj novinskoj agenciji omogućiti snimanje iz zraka bespilotnom letjelicom (dronom).

Nova sjednica počinje 4. studenoga

Nova saborska sjednica počet će u srijedu, 4. studenoga ‘aktualnim prijepodnevom’ i trebala bi ‘potrajati’ do sredine prosinca. Na toj sjednici premijer Andrej Plenković će podnijeti Godišnje izvješće o radu Vlade u ovoj godini, izmijenit će se državni proračun za ovu godinu te donijeti proračun za 2021. godinu.

Saborska je praksa da se u proljetnom i jesenskom zasjedanju održe po dvije sjednice, te da između njih bude stanka.

Od konstituiranja u srpnju, novi saborski saziv odradio je tri sjednice, dvije izvanredne i jednu redovnu. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.