Može li naš zdravstveni sustav izdržati ovako velike brojke novozaraženih?

Vijesti 16. lis 202010:20 > 10:29
Ilustracija

U posljednja 24 sata zabilježen je 1131 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4.233. Među njima je 505 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 24 pacijenta.

Doc.prim.dr.sc. Jasminka Peršec, predstojnica Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu KB Dubrava pojasnila je za N1 u četvrtak kakva je situacija u KB Dubrava.

“KB Dubrava se puni, primarni respiratorni odjel svaki dan prima preko deset bolesnika, to je najmanja brojka. Mnogi od njih su teški”, kazala je doc.prim.dr.sc. Jasminka Peršec, predstojnica Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu KB Dubrava, i dodala kako je 76 bolesnika na respiratornom odjelu, a 10 na intenzivnoj njezi. 

Što se kapaciteta tiče, “ukupni kapacitet KB Dubrava je trenutno veći od ovoga, a po potrebi ćemo povećavati kapacitet”, dodala je. “Možda još nije došlo do crvenog alarma, ali ako se ovako nastavi, onda hoće”, kazala je odgovarajući na pitanje naše reporterke.

Dr. Srića: “10 dana po 1000 novozaraženih naš zdravstveni sustav ne bi podnio”

“Već ovaj broj možemo nazvati graničnim. Uzmemo li da će se ovaj broj povećavati, što je nažalost činjenično stanje, dođemo li do brojke od 1000 zaraženih dnevno, a računajmo da ta brojka potraje, da se trend spuštanja ne desi kroz narednih 10 dana, računajmo 10 dana po 1000 oboljelih, to bi značilo 10.000 oboljelih.

VEZANA VIJEST

Prema statistikama, 13 do 15 posto zaraženih pacijenata završava na bolničkom liječenju. Računajmo da bi ta brojka bila 1500, računajmo da prema nekim svjetskim i europskim standardima dio pacijenata završava u jedinicama intenzivnog liječenja, recimo trećina, to bi bilo oko 500, što definitivno naš zdravstveni sustav teško, odnosno nikako ne bi mogao podnijeti. Ovo je brojka s kojom moramo biti realni, ovo nije nikakvo zastrašivanje, ovo je brojka nad kojom se definitivno moramo zabrinuti.”, rekao je jučer u Novom danu pulmolog Saša Srića.

Potom je rekao koliko u Hrvatskoj ima smještajnih kapaciteta za najteže oboljele:

“U Hrvatskoj imamo 650 intenzivnih kreveta, što je puno manja brojka od 850 plus još 250, odnosno preko 1000 respiratora. Uvijek se pitamo o broju respiratora, ali kada vidimo diskrepanciju između broja kreveta i broja respiratora, onda je to nešto što definitivno brine. Uzmimo i to da dvije medicinske sestre se brinu o jednom pacijentu na respiratoru.”