Od početka pandemije teško da je ijedna vijest izazvala takav optimizam kao ovotjedna objava američke farmaceutske tvrtke Pfizer da je, u suradnji s njemačkom tvrtkom BioNTech, proizvela prvo efikasno cjepivo protiv koronavirusa, čija je djelotvornost preko 90 posto.
Većina teorija zavjere usmjerenih protiv cjepiva, pa i onog protiv novog koronavirusa, bazira se na pretpostavci da će cijepljenje biti obavezno. Cjepivo će u Hrvatskoj biti dobrovoljno i besplatno za strateške i vulnerabilne skupine. Propitivalo se danas na Vladi i u Saboru političare hoće li se cijepiti.
Diljem svijeta radi se na razvoju 190 cjepiva, 11 ih je u samoj završnici pred izlazak na tržište. Kad jednom stigne, postoji plan tko će prvi do cjepiva.
“Najprije će ići oni kojima je najviše potrebno, a to su najranjivije skupine.Ja nemam nikakve nepovjerljive planove prema cjepivu”, rekao je Andrej Plenković.
Nitko u Vladi i Saboru, čini se, nije nepovjerljiv prema cjepivu, ali jest prema planu. Plan je, podsjetimo, još u fazi nacrta, a naglašeno je da se prvo cijepe stariji, potom bolesni pa strateške službe.
Peđa Grbin kaže da prije želi vidjeti koji je plan, i da cjepivo najprije dobiju oni kojima je potrebnije.
Tomislav Tomašević iz platforme Možemo! sumnja da bi se loša hrvatska navika da sve nešto ide preko veze, mogla aktivirati i kad stignu cjepiva.
Evo i dvojice kojima za cjepivo nema žurbe jer su koronu uspješno preboljeli. Mostov Nikola Grmoja se našalio s antitijelima pa ponudio zagrljaj. “Budući da sam pregazio koronu kao plitak potok, trenutno sam imun. Ovog trenutka nema potreba za cjepivo”, rekao je Grmoja. Da ima imunitet, smatra i Stjepo Bartulica.
#related-news_0
Iako koronakriza sigurno nije osvijestila mnoge umove, ministar financija smatra da su svi ovi izazovi doprinijeli da shvatimo kako je zdravlje najvažnije.
Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, najavio je da ćemo se početi cijepiti među prvima u svijetu. Još ne znamo koje će cjepivo biti prvo registrirano. Ima još puno nepoznanica poput distribucije i skladištenja, ali to su već slatke muke.
Više pogledajte u prilogu Mašenke Vukadinović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.