Branko Kolarić, epidemiolog, za HRT je rekao da za uvođenje novih mjera mandat ima Stožer te da je to, među ostalim, i političko pitanje.
“Stručni je stav već neko vrijeme da bi mjere trebalo postrožiti. Izražavamo zabrinutost zbog porasta broja hospitaliziranih i pacijenata na respiratoru te ugroženosti zdravstvenog sustava. Od 40 do 50 umrlih dnevno velik je broj umrlih osoba”, rekao je Kolarić.
Kolarić je je rekao da bi svaka mjera na snazi trebala biti tri do četiri tjedna, da bi dala efekt.
“Trenutno desetak zemalja u EU-u ima lockdown na nacionalnoj razini, još niz zemalja na regionalnim razinama. Neke zemlje su uvele i policijski sat što ne popularno zvuči. Smisao policijskog sata je da se kontroliraju ilegalna partyjanja, što se događa. Sve se svodi na smanjenje i ograničenje okupljanja ljudi i bliskih kontakata”, rekao je Kolarić.
Epidemiolog je istaknuo da postoji cijeli niz novih mjera o kojima se razmišlja.
“Od toga trebaju li fakulteti, škole, srednje škole prijeći na online. Treba li uvesti neka ograničenje kad su u pitanju ugostiteljski obrti. Zabave u prostorima i klupskim prostorima bi svakako trebalo zabraniti”, rekao je Kolarić.
Školski sustav se pokušava očuvati što je više moguće jer za zdravlje i mentalno zdravlje djece je važno da budu u školi.Trenutno imamo veću brojku zaraženih i online nastava je jedan od modela o kojem treba razmišljati, barem privremeno. Djeca nemaju teških kliničkih slika, ali mogu biti zaraženi i prenositi zarazu, rekao je Kolarić za HRT.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.