Na lokalnim izborima u svibnju iduće godine, birat ćemo 568 zamjenika načelnika i gradonačelnika manje nego do sada, birat ćemo za oko deset posto manje članova predstavničkih tijela, pa će Zagrepčani, umjesto 51 u Skupštinu Grada izabrati 47 zastupnika, odlučio je u utorak Hrvatski sabor.
Sabor je, naime, većinom glasova izmijenio zakone o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) upravi i samoupravi (77 ‘za’, 51 protiv), o lokalnim izborima (‘za’ 78, protiv 47, suzdržanih troje) i o Gradu Zagrebu (‘za’ 78, protiv 51).
Iako je prvotni Vladin plan bio da se broj zamjenika smanji za 618, u konačnici se ‘stalo’ na brojci od 568, jer su prihvaćeni amandmani Kluba HDZ-a da se pravo na jednog zamjenika ostavi i gradonačelnicima gradova s više od 10 tisuća stanovnika, ne samo onima s više od 35 tisuća.
Uz gradove, sjedišta županija, pravo na jednog zamjenika gradonačelnika slijedom toga imat će i Zaprešić, Sveta Nedjelja, Križevci, Kutina, Petrinja, Popovača, Đakovo, Sinj, Solin, Đakovo.
Kako će, dakle, biti manjih gradova i općina čiji načelnici i gradonačelnici neće imati zamjenika, odnosno neće se birati na izborima zajedno s njima, uređeno je da na početku mandata iz općinskog, odnosno gradskog vijeća, imenuju privremenog zamjenika koji bi ih mijenjao u slučaju dulje odsutnosti, odnosno spriječenosti. Odluku o imenovanju moći će u mandatu promijeniti.
U četiri godine ušteda od gotovo pola milijarde kuna
U zakon je ušla i odredba na kojoj su ustrajali predstavnici nacionalnih manjina, po kojoj načelnik i gradonačelnik svoga zamjenika mogu odrediti i iz reda pripadnika manjina, odnosno hrvatskog naroda u općinama i gradovima u kojima pripadnici nacionalnih manjina čine većinu.
Manji broj zamjenika, manji broj članova predstavničkih tijela i ograničenje visine naknade za njih u konačnici bi, uvjerava resorni ministar Ivan Malenica, trebalo donijeti uštedu do 115 milijuna kuna godišnje, u četiri godine, koliko traju lokalni mandati, od gotovo pola milijarde kuna. Most i Domovinski pokret izrazili su nezadovoljstvo što je Vlada, odnosno resorno Ministarstvo uprave, odustalo od nekih novina i najava o reformi.
Ovo što možemo gledati zadnjih godina liči na cirus, najavi se reforma, no dok prođe Vladu, Sabor, e-savjetovanje, od nje ne ostane ni ‘r’, rekao je Božo Petrov (Most), prozivajući ministra Ivana Malenicu da se u konačnici „posuo pepelom“ i vratio zamjenike načelnika i gradonačelnika. Mogli ste iznose za plaće, koji sada čine petinu svih prihoda, srezati na 15 posto, pa bi tako smanjili broj uhljeba, poručio je ministru i vladajućima.
I Miroslav Škoro (DP) podsjeća da je prije nekoliko dana Ministarstvo uprave iznijelo „popis lijepih želja“, no u međuvremenu su se „dogodili amandmani“ koji su sve vratili na početak. Treba poslati poruku javnosti da vladajuća koalicija, kako je sastavljena, neće moći provesti ozbiljne reforme, vidi se da je Vlada prisiljena činiti ustupke i da će Hrvatska u iduće tri godine hibernirati i stagnirati, rekao je zastupnik.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.