U petak je u Metkoviću otvoren Prirodoslovni muzej, proširena verzija Ornitološke zbirke u zgradi nekadašnje Duhanske stanice ''Vaga''.
Prerastanje Ornitološke zbirke, od čijeg je osnivanja prošlo više od 60 godina, u kompleksniji prirodoslovni muzej se nije dogodilo preko noći, kažu u Muzeju.
Nadopunjavala se uglavnom do 1966. godine a sve je započelo nadomještanjem uništenih starijih preparata ptica koje je metkovsko Lovačko društvo imalo u svojim prostorijama. Preparirao ih je većinom ornitolog Dragutin Rucner a njemu su u stvaranju ove vrijedne zbirke pomogli, između ostalih, prof. Ivica Gluščević, Mario Veraja, Braco Carević, tako da danas zbirka broji 368 preparata.
U muzeju se, uz stalni postav, predstavlja i geološka prošlost i bilje i životinje različitih staništa Delte Neretve.
Grad Metković je za preseljenje Ornitološke zbirke osigurao prostor u zgradi nekadašnje Duhanske stanice čiju je rekonstrukciju i prenamjenu Ministarstvo kulture financiralo u iznosu od 24 milijuna kuna, od čega je za novi stalni postav izdvojeno 7,5 milijuna kuna.
Muzej se nalazi u prizemlju, sastoji od 5 prostorija površine 257 m2 i dijeli se na tri cjeline – uvodnu, postav s dioramama i završnu posvećenu problemu onečišćenja prirode i njene zaštite. Osnovna muzeološka koncepcija krije težnju za dokidanjem granice između muzeja i stvarnog svijeta odn. prirodnog okoliša.
Na taj način prirodoslovni sadržaji, kao sadržajni elementi-nositelji u muzeju, do određene mjere ponovno ostvaruju svoju izgubljenu funkciju, svrhu, kontekst. Naime, skladno su integrirani u jednu živopisnu cjelinu koja rekreira uvjete njihova staništa, a hod kroz muzej je i auditivni doživljaj jer posjetitelju je omogućeno jednim dodirom čuti glasanje prepariranih ptica u njihovom osnovnom okruženju.
Provedbu postava koordinirala je dr. sc. Iva Mihoci. Autori geološke cjeline stalnog postava su prof. dr. sc. Tatjana Vlahović, Dragan Bukovec i Ivan Razum, a biološke cjeline dr. sc. Iva Mihoci, dr. sc. Irena Grbac, dr. sc. Vesna Štamol, dr. sc. Martina Šašić Kljajo, mr. sc. Eduard Kletečki, Darija Ćaleta, Petar Crnčan, Branko Jalžić i Bariša Ilić.