Gost emisije Novi dan na N1 Televiziji bio je Boris Miletić, gradonačelnik Pule i predsjednik IDS-a.
Kako se Pula nosi s financijskom krizom?
Naš grad je na jednoj prekretnici – nakon ulaska Hrvatske u NATO i EU razmišljamo na koji način sadržaje koji su bili vojni prenamijeniti za druge sadržaje. To su ogromne površine i pretežno državna imovina. Za jedno područje već imamo koncesionara i očekujemo da će država uskoro raspisati.
Uljanik je nekada ponos grada Pule, kako sada stvari stoje?
Uljanik je uspješno prošao restrukturiranje i mislim da ima svjetlu budućnost. Najveća vrijednos Uljanika su njegovi radnici
Koliko su građani Pule zadovoljni IDS-om?
Pula nije vlasništvo IDS-a, već svojih građana. Već 25 godina upravljamo Pulom i mislim da smo dokazali da štitimo interese našeg kraja
Koliko ste zadovoljni dosadašnjom turističkom sezonom, što govore brojke?
Brojevi su optimistični, bilježimo porast dolazaka i noćenja u odnosu na prošlu godinu, koja je bila rekordna. Srpanj ima povećanje od preko 10 posto. Porasti su značajni.
U Puli imamo kvalitetan turistički proizvod – posebno se ističemo kulturnim turizmom. Imamo ogroman potencijal i veliku perspektivu. Pula je grad festivala – glazbenih, filmskih koji privlače i mlađe turiste. Ne treba se usmjeravati na “ili-ili” već napraviti kvalitetan miks.
Pula je oduvijek bila kozmopolitski grad, dolaze li i dalje turisti iz Srbije i BiH?
Ima turista i iz Srbije i iz BiH, Pula je i danas kozmopolitski grad koji živi suživot. Sarajevo je odnedavno i pobratim grada Pule
IDS je dio Kukuriku koalicije. Pregovori traju, što nam možete reći o budućnosti suradnje?
Mi smo dio ove Vlade i bilježimo dobre rezultate. Dokazali smo da imamo kvalitetne ljude i dobre rezultate. Želimo se bazirati na programima, na projektima, naš stav je da Istra mora imati status samostalne regije. Hrvatska je previše centralizirana zemlja i potrebna je decentralizacija. Spektar suradnje nam je u lijevom liberalnom centru.
Jedan od uvjeta za ostanak u koaliciji je decentralizacija Hrvatske, odnosno ukidanje postojećeg sustava županija?
Sadašnji županijski ustroj dugoročno gledano ne može opstati. Regijama treba omogućiti veće alate, Istra vuče Hrvatske naprijed i treba joj omogućiti da to čini još brže. Poljska je odličan primjer uspješne organizacije.
Ako ostane postojeći županijski ustroj, nije moguć dogovor sa SDP-om? Izlazite li u tom slučaju iz koalicije?
Nije bitan naziv, nego sadržaj. Ukoliko ne dođe do decentralizacije, tada ćemo se vrlo teško dogovoriti.
Drugi slučaj je Istarski ipsilon?
To je projekt koji je dogovoren 2011. godine. Teško mi je vjerovati da tri godine govorimo kako gradnja počinje sutra, a onda nakon tri godine kažemo da ugovor ne valja. To se moglo izgraditi i zaboraviti xy puta do sada.
Smatrate li da će afera oko arbitražnog sporazuma utjecati na odnose Istre i Slovenije?
Mislim da ćemo zadržati dobrosusjedske odnose. IDS smatra da Hrvatska mora štititi nacionalne interese. Treba sagledati stvari u cjelini, omogućiti da Arbitražni sud sasluša obje strane, ali Hrvatska danas teško može ostati u arbitražnog postupka
Je li moguć dogovor s HDZ-om?
S HDZ-om nije moguća suradnja.