Otvorena energetski obnovljena bolnica u Splitu

Vijesti 02. stu 201515:20 > 15:24
Ivo Cagalj/PIXSELL

U Splitu na Križinama svečano je otvoren energetski obnovljen dio Kliničkoga bolničkog centra u koji je uloženo 78 milijuna kuna od čega je 65 posto osigurao izvođač radova - tvrtka "Rudan" iz Žminja kojoj će splitska bolnica sljedećih 14 godina plaćati naknadu od pet milijuna kuna na godinu, s tim da ona mora biti manja od ostvarene uštede.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost financirao je obnovu s 35 posto, a na svečanosti ministar zdravlja Siniša Varga rekao je da je splitski projekt energetski obnovljene bolnice najveća investicija u sustavu zdravstva i da će s takvim projektima nastaviti u drugim bolnicama Hrvatske jer se model pokazao ekonomski najisplativiji.

Kroz novi model ugovaranja osigurali smo znatno veća sredstva za ovu bolnicu. Imamo nabavu nove opreme, otvaraju se novi odjeli i vjerujem kako će se u četverogodišnjem razdoblju ova bolnica preobraziti u jednu od najznačajnijih bolnica u Hrvatskoj. Radujem se da se vide rezultati rada”, rekao je ministar Varga i najavio da se uskoro po istome modelu može očekivati raspisivanje natječaja za početak radova na energetskoj obnovi bolnice na Firulama.

Nakon javne objave natječaja u kolovozu 2014. za izvođača je odabrana tvrtka “Rudan” d.o.o. iz Žminja kojoj će splitska bolnica sljedećih 14 godina svake godine plaćati naknadu, s tim da ona mora biti manja od ostvarene uštede. U “Rudanu” procjenjuju da će na godišnjoj razini naknada biti nešto manja od pet milijuna kuna, što znači da će bolnica na mjesec izdvajati 420.000 kuna.

Radovi su počeli u svibnju ove godine, a uređeno je 18.000 metara četvornih fasade, 7700 metara četvornih ravnog krova i 8300 metara četvornih PVC i aluminijske vanjske stolarije, rekonstruirana je kotlovnica i toplinska podstanica te zamijenjen energent pa će se bolnica – umjesto mazuta – koristiti loživim uljem i plinom, ugrađen je novi kotao, dizalice topline s ekološkim plinom CO2, solarni kolektori za pripremu sanitarne tople vode te centralni nadzor. Tijekom energetske obnove zamijenjeno i 10.700 rasvjetnih tijela te uvedena LED tehnologija. Rekonstruirana je vanjska i unutarnja vodoopskrbna mreža, uveden nadzor potrošnje vode i detekcija propuštanja te optimalizacija rada vodoopskrbnog sustava.

Ravnatelj bolnice Kolja Poljak rekao je da će bolnica na Križinama na vodi uštedjeti 74 posto. Dodao je da će LED žarulje također trošiti manje energije te da je, osim toga, smanjena emisija CO2 jer će, umjesto mazuta, ubuduće trošiti loživo ulje te dogodine plin.

Bolnica je dosad trošila do milijun kuna na godinu na popravljanje krovova koji su prokišnjavali te zidova i stropova koji su padali, a Poljak smatra da bi se taj novac ubuduće mogao usmjeriti na kupnju potrebnih uređaja.

“Sada imamo ekološki čišću bolnicu. Već su nam jučer pacijenti rekli da je temperatura u bolnici vrlo ugodna. Prošle godine u ovo vrijeme već smo uključili grijanje. Znači da je postavljeni energetski plašt vrlo kvalitetan i da ćemo imati uštedu na svakom koraku”, izjavio je Poljak. Kako je rekao, završen je elaborat i o energetskoj učinkovitosti KBC-a na Firulama, čime bi Split u sljedećih 30 godina dobio dvije vrhunske zdravstvene ustanove.
Ministar regionalnog razvoja i EU fondova Branko Grčić, koji je također bio na otvorenju obnovljene bolnice na Križinama, rekao je kako su, unatoč krizi, u Dalmaciji realizirali mnoge projekte. Osim bolnice, istaknuo je dionicu autoceste Vrgorac-Ravča, obilaznicu Solin-Kaštela i gradnju dubrovačke Zračne luke, projekt vrijedan dvije miljarde kuna. Također je istaknuo da su pripremili sve za izgradnju Pelješkog mosta, izgradili mnoge terminale za kruzere, u Dubrovniku počeli graditi novi autobusni kolodvor, terminal za sipke terete u Luci Pločama i mnoštvo drugih objekata vrijednih 10,5 milijarda kuna. Grčić drži da dosad toliko za jug Hrvatske nije učinila nijedna vlada.

Na opasku novinara da se članovi tehničke Vlade koriste time za predizborne svrhe otvarajući razne objekte, Grčić je odgovorio da su to sve činjenice i nešto u što su posljednje četiri godine uložili mnogo truda.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.