Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država dolazi u Hrvatsku 25. studenog, kako bi sudjelovao u sastanku u sklopu procesa "Brdo-Brijuni".
Sastanku će prisustvovati predsjednici Hrvatske i Slovenije, Kolinda Grabar Kitarović te Borut Pahor, koji su se sastali tijekom dana na Pantovčaku, a pozvano je još jedanaest dužnosnika iz vodećih zemalja Europske unije. Bit će riječi o izbjegličkoj krizi te prijeporima između Hrvatske i Slovenije vezano za postavljanje ograde na hrvatsko-slovenskoj granici, zbog čega je danas Ministarstvo vanjskih poslova uputilo prosvjednu notu Sloveniji. Bit će riječi i o Crnoj Gori vezano za njeno pristupanje NATO-u, neriješenim odnosima Srbije i Kosova te islamizaciji tradicionalno sekularnih Albanaca na Kosovu, Makedoniji i Albaniji, navodi izvor s Pantovčaka.
Joe Biden je najviši američki dužnosnik koji dolazi u Hrvatsku otkakao je Barack Obama na čelu Sjedinjenih Država.
Povratak SAD-a u regiju
Proces ‘Brdo-Brijuni’ zajednički su, u mandatu predsjednika Ive Josipovića, potaknule Slovenija i Hrvatska s ambicijom da se kroz reforme i približavanje Europskoj uniji promiču regionalna suradnja i rješavanje otvorenih pitanja, kako bi se doprinijelo daljnjoj stabilizaciji prilika u jugoistočnoj Europi. Prvi sastanak održan je na dan pristupanja Hrvatske Europskoj uniji 1. srpnja 2013. godine, a običaj je da ovom regionalnom druženju prisustvuju gosti iz vodećih zemalja EU.
Na sastanku u Sloveniji je gost je bio francuski predsjednik Hollande, dok je na Josipovićev poziv 15. srpnja 2014. u Knežev dvor u Dubrovniku došla njemačka kancelarka Angela Merkel. Od dužnosnika iz regije tada su gostovali predsjednici Albanije, Crne Gore, Makedonije i Srbije, predsjednica Kosova te članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Ljetos je sastanak održan u crnogorskoj Budvi.
Ovaj bi sastanak trebao hrvatsko susjedstvo približiti Zapadu, ali ovo je ujedno i veliki povratak SAD-a na regionalnu scenu nakon presudne uloge u zaustavljanju rata u BiH 1995., kažu na Pantovčaku.
“SAD se vraća za stol. Problemi u regiji predugo traju i ne želimo nestabilno susjedstvo”, rekao je izvor blizak predsjednici. “Svjestan izazova pred jugoistočnom Europom, Washington želi pridonijeti da se neki od tih gordijskih čvorova riješi”, dodao je izvor blizak predsjednici.
Hrvatska – model za uspješnu integraciju muslimana
Na Pantovčaku ističu da je “stabilno susjedstvo presudno za nacionalnu sigurnost Hrvatske”, zato što bi “samo jedan incident mogao uništiti hrvatski turizam” koji čini oko 20 posto BDP-a.
Smatraju i da bi Hrvatska mogla postati model uspješne integracije muslimana u europska društva. Muslimani u RH čine dva posto stanovništva.
Bidenov dolazak u predsjedničkim se dvorima tumači kao potvrda da je Zagreb glavni partner Washingtona u jugoistočnoj Europi, ali i regiji Baltik-Jadran-Crno more. Ovu je novu vanjskopolitička orijentacija, itiče se, inaugurirala Grabar-Kitarović i ona osnažuje poziciju Hrvatske u EU i omogućuje da “s većom težinom” pomogne susjedima na putu u EU i NATO.
“Naš strateški interes je osovina Baltik-Jadran, ali nećemo zaboraviti jugoistočnu Europe gdje ćemo igrati važnu ulogu. Ako niste jaki u EU, ne možete pomoći ni regiji”, rekao je izvor blizak predsjednici.