"Dolazak Bidena će biti vanjskopolitički događaj godine"

Vijesti 20. stu 201508:41 > 08:53
N1

Gost Novog dana Tihomira Ladišića bio je bivši ministar vanjskih poslova RH Mate Granić koji je bio sudionik pregovora u Daytonu. Upravo se u Daytonu održava konferencija kojom se obilježava 20. godišnjica Daytonskog sporazuma.

Obilježava se još jedna godišnjica Daytona. Kako danas izgleda pogled na Dayton, na godine koje su s jedne strane donijele mir na ovom području, ali nikako nisu donijeli mir i rješnje političkih i ekonomskih problema na ovom području?

“Daytonski sporazum je završetak mirovne inicijative koja je započela u siječnju 1994. godine. Svakako to je jedan kompromis kako je danas kazao i Clinton. Ali to je kompromis koji je zaustavio rat, dao šansu miru i koji treba iskoristiti. Naravno da nitko nije potpuno zadovoljan onim kako danas izgleda BIH, 20 godina nakon potpisanog Daytonskog sporazuma. Ali Daytonski sporazum treba nadograditi, treba ulagati u BIH i treba učiniti ono što je bio temelj tog sporazuma, a to je, kada je govoreno da će se BIH sačinjavati dva entiteta, ali tri konstitutivna naroda, koji će imati ista prava i naravno svi građani koji će imati jednaka ljudska i građanska prava. Mislim da je promjenama dosta tih promjena na štetu hrvatskog naroda iako je Hrvatska bila glavni partner SAD-u i to svi priznaju u ostvarivanju mira u BIH”.

Što je za vas bio ključni trenutak koji je doveo do sporazuma i tko je bio ključni čovjek kojeg je trebalo uvjeriti u potpisivanje sporazuma?

“Ključni trenutak se dogodio kad je Hrvatska s BIH potpisala Splitsku deklaraciju. Na temelju nje je hrvatska vojska legitimno mogla pomoći Armijih BIH i HVO-u u oslobađanju 20 posto BIH i Oluja. To danas svatko prizna, bez toga ne bi bilo nikakvog Daytona i ne bi se moglo mirom završiti. Toga su danas svi svjesni, posebno Amerikanci. Što se tiče samih pregovora u Daytonu svakako je Hrvatska iskoristila prva dva dana da pregovara uz pomoć Amerikanaca s Miloševićem i da dobijemo proces mirne integracije. I na kraju, veliku ulogu je odigrao predsjednik Tuđman jer je u 5.30 sati, dan prije nego što je parafiran sporazum razgovarao s predsjednikom Clintonom jer je trebalo još nekoliko stvari riješiti, uključujući dogovor oko Brčkog i razgraničenje”.

“Dogradnja Daytona je neophodno potrebna”

Kakav je danas stav Clintona i pogled na BIH i stanje u ovom dijelu jugoistočne Europe?

“To je bio njegov najveći politički uspjeh, zaustavljanje rata u BIH i on je za to emotivno vezan, i povijesno i emotivno. On smatra i potaknuo je formiranje fonda u američkom Kongresu gdje si malo poduzetništvo u BIH stimuliralo. Smatra da međunarodna zajednica treba više pomoći BIH. To smatra i naša predsjednica s tim da je vrlo važno da sva tri naroda imaju jednaka prava i oko toga ne smije biti nikakvog kompromisa i dogradnja Daytona je neophodno potrebna”.

Je li danas posebna pažnja usmjerena BIH zbog događaja u Parizu i prijetnji koje stižu iz radikalnih islamističkih krugova?

“Nekoliko ljudi, uključujući mene, su o tome govorili. Svijet je izložen novim izazovima. Svjetska migrantska kriza s jedne strane i s druge strane ISIL i teroristički napadi u Europi. Ovo u Parizu je nešto što je 11. rujan bio u SAD-u. U svakom slučaju svijest o tome je sve jača. Vjerujem da će to potaknuti da se vidi koliko je važno da BIH bude što čvršća država na zdravim temeljima”.

“Dolazak Joea Bidena je veliki uspjeh predsjednice Kolinde Grabar Kitarović”

Danas je donesena odluka niza zemalja koja zatvara svoja vrata za ekonomske izbjeglice. Hoće li to po vama zaustaviti migrantski val?

“To je odluka koja je bila očekivana. Radi se o tome da Europa i svijet trebaju imati koncept prema migrantskoj krizi. Ovaj val koji je potaknut jer su mnoge države na taj način pritiskale EU, uključujući Tursku pa čak i Grčku. Prema tome, ovome je logičan odgovor i prema tome nema nikakve dileme. Nacionalna sigurnost mora biti prvom mjestu dok se ne nađe odgovor ukupne međunarodne zajednice”.

Za tjedan dana dolazi američki potpredsjednik Joe Biden, susrest će se s predsjednicom RH, što očekujete i u kakvom su u ovom trenutku američko-hrvatski odnosi?

“Mislim da je to veliki uspjeh predsjednice i da će to obilježiti vanjsko-politički ovu godinu jer Joe Biden je još kao senator dolazio u posjet Hrvatskoj. Odlično poznaje situaciju u regiji i on može doprinijeti svemu onome o čemu smo razgovarali. On može potaknuti određene procese i mislim da će to predsjednica itekako iskoristiti”.

“ISIS se mora uništiti”

Imamo li u ovom trenutku koja bi se bila sprema suprostaviti Islamskoj državi?

“Sasvim sigurno je da se u zadnja tri mjeseca i svijet promijenio. Nema sumnje da je rusko prisustvo u Siriji realnost, da se ISIS mora uništiti jer je ona prijetnja cijelom svijetu. Mora se naći rješenje i oko onih pitanja u kojima postoe razlike. To je zadaća velikih. Na prvom mjestu SAD-a, Rusije i EU, pogotovo većih država. Ne smije biti niti čekanja niti oklijevanja oko toga”.

Je li američki general Clark govorio o mogućnosti, je li po vama realna mogućnost da se rat u Siriji riješi i kopnenom intervencijom međunarodnih snaga?

“Ono što se razgovara u četiri oka se ne može prenositi. On je bio na previše važnom mjestu da bi mogao prenositi, ali je potpuno jasno da se mora naći rješenje oko operacija koje će se vršiti”.

Koliko je u ovom trenutku važno uključivanje američke i ruske strane u područje Sirije?

“Apsolutno je važna suradnja. O tome su pričali predsjednici Obama i Putin. Ona je ključna. To nije nešto oko čega može biti dileme i oko čega se može čekati”.

Hoće li europska solidarnost, kad je ovog puta riječ o Francuskoj, biti konkretnija nego što je bila dosad?

“Postoji sve jača svijest. Ono prije nije postojalo. Kad je naša predsjednica govorila o svim opasnostima to je govorila jer je ona imala dobre informacije oko svega što se može dogoditi. Mislim da sada postoji svijest u Europi nakon ovih događanja. Nažalost, tek nakon što su se ove stvari dogodile, mislim da će prvo odlična obavještajna suradnja koja je nužna oko ovoga, a drugo da će jednostavno biti izrađena koalicija koja će pobijediti ISIL”.

Možete li procijeniti hoće li i koliko će biti želje da se mirovni ugovori iz Daytona mijenjaju i u kojem bi smjeru takve inicijative mogle ići?

“U ovom trenutku SAD su zaokupljene njihovim predsjedničkim izborima što je najvažnija stvar kod njih. S druge strane tu je pitanje svjetske migrantske krize, teroristički napadi tzv. Islamske države. Mislim da sve te stvari uz dobru diplomaciju mogu doprinijeti tome da se pomogne BIH. O tome sam jučer i govorio, da jednostavno i na putu prema euroatlantskim integracijama, a s druge stane i da uz pomoć SAD-a i EU predstavnici sva tri naroda nađu najbolja rješenja koja su u duhu stvarnog Daytona, onako kako se pregovaralo”, zaključio je Granić.